کد خبر: ۲۳۴۹۹۵
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۶
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تکاب (آذربایجان غربی) گفت: چمن متحرک شهرستان تکاب يکي از ديدني ترين و منحصربفرد ترين جاذبه هاي گردشگري طبيعي استان آذربايجان غربي در فصل بهار محسوب مي گردد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: امیرمطلوبی با بیان این مطلب  افزود: چمن متحرک که در زبان محلي به "چملي"يا "چملي گل" معروف است يکي از آثار طبيعي شگفت انگيز شهرستان تکاب به شمار مي رود و هرسال در فصل بهار بسياري از علاقمندان مناطق طبيعي و گردشگري را بسوي خود جذب مي نمايد.

 وی تصریح کرد:چمن متحرک در 15 کيلومتري شهرستان تکاب در نزديکي روستاي " بدرلو " واقع شده که شامل يک منطقه باتلاقي بوده و در وسط و اطراف آن چمنزارها و ني زارها بلندي رشد نموده است که ارتفاع آن به دومتر مي رسد.

وی اظهار کرد: اين چمن بصورت جزيره اي متحرک با مساحت هشتاد متر مربع بر روي درياچه اي کوچک خود نمايي مي کند که با وزش باد و جريان هوا و يا تکان خاصي به جهات مختلف تغيير مسيرداده وحرکت مي کند وهمين امرموجب منحصر بفرد شدن اين جاذبه طبيعي شده است.

وی ادامه داد:کل مساحت اين برکه عجيب و باور نکردني به وسعت يک هکتار است، در ميان دره اي عميق قرار گرفته که نيزارها، چمن سر سبزدرختان بلند و گلهاي زيبا اطراف آن جلوه اي خاص و طبيعي زيبا به آن بخشيده است.

مطلوبی خاطرنشان ساخت: چمن بصورت معلق و شناور در وسط اين برکه قرار گرفته و داراي پوشش گياهي کاملا مطلوب و مناسب است و حتي در فصل زمستان و سرماي هوا نيز چمن آن سبزي خود را از دست نمي دهد که برشگفتي بازديد کنندگان ازاين جاذبه طبيعي افزوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی تکاب یادآورشد: قطعه چمن متحرک بصورت يک نيم قوس کماني که از پيرامون برکه جداست هنگام حرکت جاذبه ي فوق العاده اي را ايجاد مي نمايد و از اين لحاظ يکي از مناطق مهم طبيعي و گردشگري آذربايجان غربي محسوب مي شود.

وی با اشاره به اینکه عمق اين برکه زياد بوده و فاقد جانواران آبزي است اما مرغابي هاي وحشي در اطراف اين چمنزار جلو و زيبايي خاصي پديد مي آوردگفت:این جاذبه طبيعي هرساله با آغاز فصل بهار ميزبان بسياري از اهالي تکاب، شهرهاي جنوبي آذربايجان غربي و شهرستانهاي استانهاي زنجان، کردستان و آذربايجانشرقي است.

وی افزود: ازعلت حرکت و شناور بودن اين چمن شگفت انگيز اطلاعات دقيق در دست نيست اما برخي کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعي زمين و عده اي ديگر ناشي از عوامل طبيعي و وزش باد مي دانند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین