کد خبر: ۲۳۵۳۶۵
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۳
مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس درخصوص لغو ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش، بروز نشانه های تعادل و ثبات در بازار سرمایه و افزایش سطح مشارکت سهامداران بزرگ در بازار را مهمترین عوامل این تصمیم عنوان کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: محمود رضا خواجه نصیری گفت: همانطور که از ابتدا هم اعلام شده بود، این ضوابط معاملاتی، بصورت موقت و با هدف کاهش رفتارهای هیجانی در بازار و صیانت از حقوق سهامداران خرد، تصویب شده بود که طی دوره اجرای این طرح نیز آثار مثبتی در این خصوص بجا گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: در مدت اجرای این ضوابط، وضعیت بازار بصورت مستمر توسط سازمان بورس، بورس تهران و فرابورس پایش و چندین جلسه با سهامداران بزرگ بازار با هدف ارزیابی شرایط بازار وجمع بندی و تصمیم گیری درخصوص زمان مناسب برای پایان ضوابط مذکور، برگزار شد که در مجموع، با توجه به افزایش سطح تقاضا و کاهش سطح عرضه در طول اجرای این طرح، از یک سو و نیز افزایش میزان خرید روزانه سهامداران بزرگ، هیئت مدیره سازمان تصمیم گرفت نسبت به لغو این ضوابط از روز شنبه، 24 اسفند اقدام کند.

این مقام مسئول با اشاره به افزایش سطح مشارکت حقوقی ها از 30 درصد در روز شروع طرح به حدود 70 درصد طی روزهای اخیر گفت: حجم خرید شرکتهای حقوقی از 500 میلیارد ریال در روز 23 بهمن (روز قبل از شروع اجری طرح) به 1270 میلیارد ریال در روز معاملاتی گذشته افزایش یافت که این موضوع، خود حاکی از افزایش چشمگیر سطح حضور سهامداران بزرگ و حقوقی در بازار است.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازار های سازمان بورس همچنین به روند بازگشایی نماد پتروشیمی ها در فاصله زمانی اجرای این ضوابط اشاره و خاطرنشان کرد: در طول اجرای طرح، اغلب نمادهای معاملاتی متوقف، به ویژه گروه پتروشیمی که با ابهام مربوط به نرخ خوراک مواجه بودند، پس از رفع ابهامات، بازگشایی و وارد چرخه معاملات شدند.

خواجه نصیری افزود: برخی از سهامداران بزرگ که عرضه های سنگین آنها در بازار، تا قبل از اجرای طرح، به دلیل تشدید پدیده صف نشینی در بازار، به ویژه در بین سهامداران حقیقی، موجب ایجاد جو هیجانی و بروز آثار نامطلوب در بازار می شد، پس از اجرای ضوابط جدید توانستند با قیمت پایانی اقدام به جابجایی سهام و تأمین نقدینگی موردنیاز خود نمایند، به این ترتیب بخشی از فشار عرضه های بالقوه بازار کاسته شد.

به گزارش ایسنا، وی گفت: با توجه به بروز علائم ثبات و رفع برخی نگرانی ها درخصوص حاکم شدن فضای هیجانی در بازار، مقرر شد در جهت تسهیل در مبادلات شرکت های حقوقی و سهامداران بزرگ، ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش از شنبه، 24 اسفند لغو شود که موضوع جهت اجرا به بورس تهران و فرابورس ابلاغ شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین