کد خبر: ۲۳۵۳۶۸
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۲
آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۳ در حالی در صبح روز جمعه ۱۶ اسفندماه برگزار شد که بازهم مطابق انتظار رشته‌های علوم انسانی رتبه اول را از نظر تعداد داوطلبان به خود اختصاص دادند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: در آزمون ورودی دوره دکتری Phd‌ نیمه متمرکز سال ۹۳ تعداد ۲۴۰ هزار و ۳۶۱ نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۰۲ هزار و ۲۳۴ نفر معادل ۴۲.۵۳ درصد داوطلبان زن و ۱۳۸ هزار ۱۲۷ نفر معادل ۵۷.۴۷ درصد آنها مرد بودند. بر اساس این گزارش، آمار داوطلبان آزمون دکتری سال ۱۳۹۳ نسبت به آمار داوطلبان سال گذشته تعداد ۲۲ هزار و ۴۹۵ نفر افزایش یافت.

آمار داوطلبان آزمون دوره دکتری (phd)‌ نیمه متمرکز سال ۱۳۹۳
به تفکیک گروه آموزشی و برحسب جنس و تعداد کد رشته‌های امتحانی هر گروه آموزشی 

 

گروه آموزشیجمع کلزنمرددرصد زندرصد مردتعداد کد رشته‌های امتحانی
علوم انسانی105088415496353939.5460.4653 کد رشته
علوم پایه35149218131333662.0637.9445 کد رشته
فنی و مهندسی46110110133509723.8976.1166 کد رشته
کشاورزی‌و منابع طبیعی22060105121154847.6552.3549 کد رشته
هنر97854865492049.7250.286 کد رشته
علوم پزشکی34872053143458.8841.1217 کد رشته
دامپزشکی2092732136034.9965.0120 کد رشته
زبان165909697689358.4541.5511 کد رشته
جمع کل24036110223413812742.5357.47267 رشته

 

با توجه به آمار تفکیکی داوطلبان هر گروه، گروه آموزشی علوم انسانی با تعداد 105 هزار و 88 داوطلب و گروه دامپزشکی با تعداد 2092 داوطلب،‌ به ترتیب بیشترین و کمترین داوطلب را در آزمون دکتری داشته‌اند. 

در آزمون ورودی دوره‌ی دکتری Phd‌ نیمه متمرکز سال ۱۳۹۳،‌ داوطلبان به سوالات مجموعه دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی پاسخ دادند که ضرایب دروس در هر یک از کد رشته‌های امتحانی به صورت مجموعه دروس اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی با ضریب ۴، استعداد تحصیلی با ضریب یک و زبان خارجی با ضریب یک در نظر گرفته می‌شود.

آزمون کلیه دروس امتحانی شامل دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی به صورت تستی چهارگزینه‌ای بود که در این تست‌ها برای هر پاسخ صحیح سه نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، به منظور خنثی کردن پاسخ‌های حدسی یا تصادفی یک نمره منفی منظور می‌شود.

در زمینه امنیت آزمون، قرنطینه چاپخانه به منظور چاپ و تکثیر، شخصی سازی و بسته بندی دفترچه‌ها آزمون و پاسخنامه‌های مربوط به تفکیک حوزه‌های برگزاری و در هر حوزه بر حسب حوزه‌های فرعی و در هر حوزه فرعی بر حسب رابط از روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۲ آغاز و پس از پایان برگزاری آزمون پایان یافت؛ به عبارت دیگر افراد چاپخانه در مدت ۱۷ روز به صورت قرنطینه اقدامات مربوط را انجام داده‌اند، ضمنا تعداد ۴۹۰ هزار جلد دفترچه آزمون (شامل دفترچه‌های شماره ۱ و ۲) با ۳۳۴ عنوان و تنوع چاپ و تکثیر شد.

برای اجرای این آزمون تعداد ۲۱ هزار سوال چهار گزینه‌ای با تعداد ۸۴ هزار گزینه، تهیه و چاپ و تکثیر شد و فرایند برگزاری آزمون از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۱۶ اسفند آغاز شد. در ابتدای جلسه آزمون دکتری سال ۹۳، همچنین یک برگ فرم نظرخواهی به داوطلبان داده شد که داوطلبان فرصت داشتند پس از وارد کردن شماره داوطلبی در مدت ۱۰ دقیقه به سوالات نظرسنجی پاسخ دهند که البته این نظرات هیچ گونه تاثیری در نتایج آزمون داوطلب نخواهد داشت.

در نهایت آزمون ورودی دوره دکتری Ph.D نیمه متمرکز سال ۱۳۹۳ طی یک جلسه در صبح روز جمعه، ۱۶ اسفند در هشت گروه آموزشی و برای ۲۶۷ کد رشته امتحانی در ۵۳ شهرستان مختلف کشور و ۱۱۳ حوزه امتحانی و مطابق برنامه زمانی از پیش تعیین شده برگزار شد که در این آزمون داوطلبان هر یک از رشته‌های امتحانی گروه‌های آموزشی امتحانی در مدت ۱۲۰ دقیقه و هر یک از داوطلبان رشته‌های گروه‌های آموزشی علوم پایه و فنی و مهندسی به سوالات دروس تخصصی گروه آموزشی امتحانی مربوط در مدت ۱۵۰ دقیقه پاسخ دادند. علاوه بر آن کلیه داوطلبان به ۳۰ سوال استعداد تحصیلی در مدت ۶۰ دقیقه و ۳۰ سوال زبان خارجی انتخابی در مدت ۳۰ دقیقه که در دفترچه شماره ۲ یا دفترچه آزمون عمومی چاپ شده بود، پاسخ دادند.

همچنین قرنطینه دفتر فناوری اطلاعات سازمان سنجش به منظور قرائت پاسخنامه‌های امتحانی، قبل از شروع فرآیند آزمون آغاز شد که بر اساس دستورالعمل مربوط، پاسخنامه هر داوطلب توسط دو دستگاه علامت خوان، بطور جداگانه قرائت می‌شود تا از صحت قرائت پاسخنامه‌ها اطمینان حاصل شود.

پس از برگزاری آزمون به منظور جلوگیری از سو استفاده‌های احتمالی دفترچه‌های سوالات آزمون از ساعت ۲۰ روز جمعه ۱۶ اسفند برای اطلاع داوطلبان به تدریج روی سایت سازمان سنجش قرار داده شد. همچنین کلید سوالات آزمون بر اساس برنامه زمانی از پیش تعیین شده، امروز پنج شنبه، ۲۲ اسفندماه روی سایت سازمان قرار گرفت.

تقویم اعلام نتایج آزمون دکتری
نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و در اواخر فروردین ماه و یا اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ از طریق سایت سازمان منتشر می‌شود. انتخاب رشته اینترنتی نیز برای مجازین به انتخاب رشته منحصرا از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org در نیمه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ انجام می‌گیرد.

گزینش علمی مرحله اول (معرفی برای بررسی سوابق علمی، پژوهشی و همچنین مصاحبه) با توجه به ظرفیت پذیرش دانشجو در هر یک از کد رشته محل‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو،‌ بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل‌های تراز شده دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد انجام خواهد شد.

همچنین فهرست اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کد رشته محل‌های تحصیلی مربوط به برای بررسی سوابق علمی، پژوهشی و مصاحبه توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ذیربط در نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ از طریق سایت سازمان منتشر می‌شود.

گزینش و پذیرش نهایی در آزمون ورودی دوره دکتری Ph.D‌ نیمه متمرکز سال ۱۳۹۳ از بین داوطلبان معرفی شده برای بررسی سوابق علمی، پژوهشی و مصاحبه به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی،‌ بر اساس نمره کل حاصل از ۳۰ درصد نمره آزمون و ۷۰ درصد نمره بررسی سوابق علمی، پژوهشی و مصاحبه (نمره حاصل از سوابق علمی و پژوهشی به میزان ۵۰ درصد و مصاحبه به میزان ۲۰ درصد) که توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به سازمان ارسال می‌شود، با توجه به اولویت کد رشته محل‌های انتخابی، ظرفیت و سهمیه داوطلبان صورت خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، در نهایت فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۳ در نیمه اول شهریور ماه ۱۳۹۳ بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین