کد خبر: ۲۳۵۶۳۶
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۵
25 درصد بیماران دیابتی در طول بیماری خود به زخم پای دیابتی گرفتار می‌شوند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: مرحله اول همایش بیماران دیابتی با تمرکز بر آموزش جامعه بیماران دیابتی و خانواده آنها با همکاری مرکز بهداشت استان و شرکت بهبود سلامت مستمر در برج خدمات فناوری و کسب‌وکار اراک برگزار شد.

در این همایش مهین جلالوندی کارشناس پرستاری بیمارستان ولیعصر(عج) اراک در خصوص سفر و بیماران دیابتی به نکاتی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در آستانه نوروز هستیم، ضرورت دارد که بیماران دیابتی مراقب نوع تغذیه و رفتارهای خود در سفر باشند.

وی با تأکید بر اینکه توجه به نوع تغذیه درست در این ایام باعث می‌شود که سطح بیماری دیابتی‌ها کنترل شود و خطری جدی آنها را تهدید نکند، افزود: لازم است که در ایام سفر بیماران دیابتی از پزشک معالج خود نامه‌ای مبنی بر شرایط بیماری خود را داشته باشند که در هر شهر در صورت بروز مشکل به راحتی درمان شوند.

جلالوندی تصریح کرد: در این ایام بیماران مراقب نوع پوشش، لباس و کفش خود باشند تا دچار زخم پا نشوند.

کارشناس پرستاری بیمارستان ولیعصر اراک اضافه کرد: اصلاح الگوی زندگی محور اصلی زندگی بیماران دیابتی است و باید تحرک کامل، ایجاد نظم، پذیرش بیماری و حساسیت نسبت به بهداشت تغذیه را در زندگی خود به صورت جدی در نظر بگیرند.

به گزارش ایسنا سیامک دالوندی سوپروایزر آموزشی نیز در این مراسم در خصوص زخم پای دیابتی توضیحاتی را ارائه داد و گفت: 25 درصد افراد مبتلابه دیابت دچار زخم پای دیابتی می‌شوند و از این رقم در جهان 15 درصد موارد قطع عضو و معلولیت رخ می‌دهد.

وی تأکید کرد: لازم است که برای جلوگیری از ابتلا به زخم پای دیابتی درخصوص بهداشت و پوشش پا به عنوان قلب دوم مراقبت صورت گیرد.

دالوندی استان مرکزی را در خصوص زخم‌پای دیابتی فاقد آمار درستی عنوان کرد و افزود: استان مرکزی آمار دقیقی در این خصوص ندارد و در این راستا می‌توان از جراحان برای تهیه آمار و گزارش زخم پای دیابتی کمک گرفت.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر 222 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند که پیش‌بینی می‌شود در سال 2025 این رقم به 333 میلیون نفر برسد. در ایران تعداد مبتلایان به دیابت دو میلیون نفر است که به نظر می‌رسد به همین مقدار افراد از بیماری خود مطلع نیستند که این امر نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین