کد خبر: ۲۳۵۷۴۲
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مسعود پزشکیان در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:

*بنده بر این نظر هستم که آقای ظریف و تیم مذاکره‌کننده در عرصه سیاست خارجی موفق عمل کرده‌اند.

*همین که رژیم صهیونیستی ناراضی و ناراحت است یا همین که در ایالات متحده سیاستمداران تندرو و بخشی از جمهوریخواهان فریاد می‌زنند تا با ایران مقابله شود و بیشتر تحت فشار قرار بگیرد، نشان می‌دهد تیم مذاکره‌کننده و وزارت امور خارجه توانسته در راستای اهداف کشور گام بردارد و در این مسیر موفق عمل کند.

* ما برای برنامه‌هایی که می‌خواهیم اجرایی یا دنبال کنیم باید واقعیت را در نظر بگیریم. ما در هشت سال گذشته اوج بیکاری، تورم، رکود اقتصادی و غفلت از جوانان را داشتیم. نسل جوان ما به سرعت پیر می‌شود و ما از آنان غافل و نسبت به آینده بی‌تفاوت هستیم. همه اینها در حالی است که اگر ما به دنبال شعارها و برنامه‌های اساسی از جمله ثبات نظام هستیم، می‌بایست نگاه به داخل کشور داشته باشیم. نگاه به امور داخلی کشور یعنی فکر کردن به مشکلات و چالش‌های داخلی که در مقایسه با مسائل بین‌المللی خیلی عمیق و جدی‌تر است. لذا اگر ما دل‌مان برای مملکت می‌سوزد و اهداف کلان نظام را دنبال می‌کنیم باید ابتدا مشکلات داخلی را بر طرف کنیم. اینکه بخواهیم به یک‌بار در عرصه بین‌المللی تمام خواسته‌هایمان را جامه عمل بپوشانیم بدون اینکه بخواهیم مسائل داخلی را رفع کنیم، درست نیست. علاوه بر این با اختلاف‌افکنی، تفرقه‌پراکنی، دامن زدن به شکاف‌ها و عمیق‌تر کردن اختلاف‌هایی که وجود دارد و انکارناپذیر است راه به جایی نمی‌بریم. اینکه یک نفر فکر کند همه حق با اوست و تنها اوست که درست می‌گوید و غیر او در اشتباه هستند، نخواهیم توانست در داخل کشور به ثبات برسیم و این بدتر از چیزی است که برخی‌ها در عرصه بین‌المللی زیر ذره‌بین قرار داده‌اند. حرف من این است که سیاست خارجی ما تا این مرحله از موفق‌ترین حوزه‌هایی بوده که دولت روحانی در شش، هفت ماه گذشته انجام داده است ولی یک عده هستند که نمی‌خواهند این را بدانند.

* منتقدان همان افرادی هستند که در طول هشت سال در برابر اشتباهات و سیاست‌های نادرست احمدی‌نژاد هیچ نقدی نداشتند و سکوت می‌کردند ولی حالا دایم انتقاد می‌کنند و سوال طرح می‌کنند.

یکی از اعضای جبهه پایداری در نقد عملکرد تیم مذاکره‌کننده گفته است که دولت احمدی‌نژاد هشت سال در کنار کشورهای اسلامی قرار گرفته بود ولی دولت روحانی در طول شش، هفت ماه گذشته نشان داد بیشتر تمایل به غرب دارد . به نظر شما این تحلیل تا چه اندازه درست است ؟

* سوال من این است که در تمام سمینارها و اجلاس بین‌المللی چند بار کشورهای اسلامی به نفع جمهوری اسلامی رای دادند و با مصوبات ضد ایرانی در جوامع بین‌المللی مخالفت کردند؟ مگر در همین نشست‌های منطقه‌یی نبود که کشورهای عربی، جمهوری اسلامی ایران را مهم‌ترین تهدید دانستند؟ آیا کسانی که دولت احمدی‌نژاد را در کنار کشورهای اسلامی و روحانی را غربگرا می‌خوانند، خبر از چنین مسائلی دارند و می‌دانند یا همین گونه می‌خواهند خبری را در جامعه نشر دهند؟

 

*به فرض اینکه آقای ظریف استیضاح شوند هم نباید نگران بود. ایشان می‌توانند در صحن حاضر شوند و حرف‌شان را به نمایندگان بزنند لذا جای نگرانی ندارد. کسی که در دیپلماسی خارجی موفق بوده می‌تواند از خودش در برابر نمایندگان نیز دفاع کند. استیضاح زمانی رخ می‌دهد که اقدامات تیم مذاکره‌کننده بدون هماهنگی مقام معظم رهبری صورت گرفته باشد یا اهداف و خطوط قرمز نظام در نظر گرفته نشود که مشخصا تیم مذاکره‌کننده حداقل تاکنون بدون هماهنگی و مستقل از نظر رهبری در مذاکرات هسته‌یی عمل نکرده و همواره با هماهنگی و تحت چارچوب‌های نظام قدم برداشته است و مقام معظم رهبری نیز چند مرتبه گفته‌اند «تیم مذاکره‌کننده را قبول دارند و از ایشان حمایت می‌کنند». پس معنایی ندارد که عده‌یی بخواهند استیضاح ظریف را برنامه‌ریزی کنند

*سوال یا استیضاح باید توجیه داشته باشد. وقتی که دیپلماسی در حال ارتقاست چرا باید عده‌یی استیضاح را پیش بگیرند. مقام معظم رهبری بر تعامل سازنده با تمام کشورهای دنیا اشاره داشتند. آنانی که جلوی سفارت انگلستان جمع شدند و از دیوار بالا رفتند و بی‌خودی بهانه دست غرب و کشورهای مخالف جمهوری اسلامی دادند و آن هزینه‌های سنگین را به کشور در عرصه بین‌الملل وارد کردند چرا در آن زمان مورد انتقاد قرار نگرفتند که دست از رفتارهای هزینه‌بر و غیرکارشناسانه بردارند و حالا عده‌یی از همان افراد منتقد مذاکرات ژنو می‌شوند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین