کد خبر: ۲۳۵۹۶۰
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۶
ظریف امروز عازم اتریش می شود/
دومین دور از مذاکرات ایران و 1+5 به منظور اجرای گام نهایی مذاکرات از فردا به مدت دو روز با حضور وزیر امور خارجه کشورمان در وین آغاز خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش خبرنگار مهر، دومین دور از مذاکرات ایران و 1+5 در گام نهایی از فردا در وین آغاز خواهد شد و تا روز چهارشنبه 28 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در راس تیم مذاکره کننده هسته ای تهران را به مقصد وین ترک خواهدکرد.

 وزیر امور خارجه کشورمان امشب پس از ورود به وین در ضیافت شام با کاترین اشتون شرکت خواهد کرد.

مذاکرات از فردا طبق روال مذاکرات قبلی در جلسه صبح با حضور محمد جواد ظریف و کاترین اشتون آغاز خواهد شد و ادامه مذاکرات در سطح معاونین خواهد بود که از سوی ایران سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه سرپرستی این مذاکرات را به عهده دارد و از سوی کشورهای 1+5 نیز هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی مذاکرات را به عهده دارد.

این دور از مذاکرات دومین دور مذاکرات ایران و 1+5 است که در وین برگزار می شود . این مذاکرات در پی توافق ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک برای توافق بر سر گام نهایی برگزار می شود تا دو طرف به یک راهکار نهایی برای حل پرونده هسته ای ایران دست یابند.

ایران اعلام کرده است که در صورت حسن نیت طرف مقابل این امکان وجود دارد که طرفین ظرف 6 ماه و تا تیر ماه سال آینده به توافق نهایی دست یابند. اجرای توافق نهایی ممکن است بیش از یک سال به طول بیانجامد. ایران اعلام کرده است در گام نهایی باید همه تحریم های شورای امنیت و تحریم های یک جانبه آمریکا بر علیه ایران برطرف و پرونده هسته ای ایران تبدیل به یک پرونده عادی در شورای امنیت شود و ایران نیز متعهد خواهد شد تا نگرانی های 1+5 را برطرف کند.

بر اساس توافق ژنو طرفین متعهد به اجرای برخی تعهدات شدند از جمله آنکه ایران غنی سازی 20 درصد را تعلیق کرد و 1+5 نیز برخی از تحریم ها را رفع و بخشی از درآمد نفتی ایران را آزاد کرد.

بر اساس این گزارش در پی برگزاری اولین دور از مذاکرات گام نهایی در وین و توافق طرفین بر چارچوب برگزاری مذاکرات به صورت منظم در طول 6 ماه ، طرفین یک دور مذاکرات کارشناسی نیز در وین داشتند. کارخانه آب سنگین اراک در مذاکرات کارشناسی یکی از سرفصل های مذاکرات بود.

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان درباره این دور از مذاکرات نیز که از روز سه شنبه در وین برگزار خواهد شد گفت: طبیعی است که مذاکرات هرچه جلوتر برود دقیق تر، ریزتر و دشوار تر می شود.

وی با بیان اینکه انتظار توافق در این دوره از مذاکرات را نداریم و بعید است ضرورتی برای حضور وزیران خارجه کشورهای 1+5 وجود داشته باشد گفت: ما در رابطه با چند موضوع توافق کرده ایم که یکی از آنها ابعاد برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی و آب سنگین است و همچنین در خصوص همکاری های بین المللی در حوزه هسته ای که تعهد کشورهای 1+5 مطابق با معاهده NPT و موضوع رفع تحریم ها گفتگو خواهیم کرد.

ظریف خاطرنشان کرد: سطح مذاکرات مثل دور قبلی است یعنی هدایت مذاکرات توسط بنده و خانم اشتون خواهد بود اما اصل مذاکرات توسط معاونان سیاسی 1+5 و معاونان وزارت خارجه ایران انجام می شود.

اعضای تیم مذاکرات هسته ای کشورمان با 1+5 را محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ، سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه؛ مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی نژاد، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و امیری و رحیمیان ، از مدیران و کارشناسان انرژی اتمی تشکیل می دهند .

کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ریاست تیم مذاکره کننده 1+5 را به عهده دارد و نمایندگان 6 کشور آلمان، فرانسه ، انگلیس، روسیه ، چین وآمریکا نیز در مذاکرات حضور دارند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین