کد خبر: ۲۳۶۰۵۳
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۶
فرانشیز بازنشستگان رایگان می شود/ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام که برای اولین بار سال آینده، افزایش 25 درصدی حقوق مسمتری بگیران از 5 فروردین پرداخت می شود و اینکه بودجه سال بعد سازمان هم در اسفند سال 92 تصیوب شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران عملکرد خود را از زمانیکه وارد این مجموعه شده اعلام و اولویتهای سال 93 را تشریح کرد.

او گفت: همانطور که قبلا هم اعلام کرده بودم،سازمان امسال5300 میلیارد تومان کسری بودجه داشت، اما از سه طریق توانستیم این مشکل را حل کنیم.


او یکی از آنها را همکاری جامعه کارفرمایی و کارگری کشور و پرداخت به موقع و تلاش در بخش بیمه‌ای برای تحقق منابع اعلام کرد و گفت: متاسفانه رشد اقتصادی منفی 5.6 درصدی در ابتدای دولت و متوقف بودن پروژه‌های عمرانی در روند کاری سازمان تاثیر فراوانی داشت اما توانستیم مشکل کسری بودجه را بدون فروش اموال سازمان حل کنیم.


نوربخش ادامه داد: همچنین پرداخت 600 میلیارد تومان برای مابه التفاوت نرخ ارز به سازمان تأمین اجتماعی از طریق وزارت بهداشت و سود سرمایه سازمان در بانکها توانست مشکل کسری بودجه سازمان را حل کند.


او در مورد واگذاری بخش درمان سازمان به وزارت بهداشت گفت: به عنوان کارشناس معتقدم اینگونه ادغام ها مشکل نظام سلامت را حل نمی کند.

مهمترین اقدامات سازمان در سال 92 در جدول زیر آمده است:

موضوع شرح موضوع
قانون بازنشستگی افراد کمتر از 10 سال قانون بازنشستگی افراد کمتر از 10 سال، به شعب ابلاغ شده و هم اکنون در حال اجراست.
بیمه کارگران ساختمانی
بر اساس برخی تبصره‌های سال 92 بخشی از جرایم به حالت قبل بازگشت و موضوع کارگران ساختمانی در دستور کار قرار گرفت، 50 هزار نفر از کارگران ساختمانی تا پایان سال جاری تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی و درمانی قرار گرفتند.

 

برنامه های سازمان در سال 93 در جدول زیر آمده است:

موضوع شرح موضوع
بودجه در بودجه سال آینده سازمان تامین اجتماعی تفاوت‌های زیادی با بودجه‌های سنوات قبل وجود دارد که امکانات خاصی برای مستمری بگیران به ویژه در بحث مسکن و فرانشیز درمان آنها دیده شده است.برای مسکن مستمری بگیران اقداماتی در بودجه دیده شده است .
مستمری بگیران
رایگان شدن فرانشیز مستمری‌بگیران در بحث درمان در دستور کار است و بودجه این موضوع در بودجه سازمان تامین اجتماعی دیده شده است.
در بحث یارانه نیز برای ما‌به‌التفاوت قیمت ارز یارانه‌ای در نظر گرفته شده و علاوه بر این طرح‌های کرامتی برای مراجعه به درمان مستقیم و غیرمستقیم پیش بینی شده است،‌ همچنین طرح نوین مدیریت بیمارستان به منظور تفویض اختیار به مدیریت بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده است.

در ادامه این جلسه نوربخش به سوالات خبرنگاران پاسخ داد:

سوال پاسخ
مشاغل سخت و زیان آور مشاغل سخت و زیان آور به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع شده تا در مورد آن تصمیم گیری شود.بخشنامه ‌مشاغل سخت و زیان آور لغو نشده بلکه تنها بحثی که مطرح است توالی و غیر متوالی بودن مشاغل سخت و زیان آور است که سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد کاملا مشخصی به کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه کرده است و امیدواریم سال آینده شاهد تغییراتی در ضوابط این قانون باشیم چرا که تسهیلاتی برای کارکنان مشاغل سخت و زیان آور دیده شده است.
مسکن مستمری بگیران
حق مسکن برای مستمری بگیران افزایش نیافته اما شرکت خانه سازی ایران که متعلق به سازمان تامین اجتماعی است مبنای تاسیسش ساخت واحدهای ارزان قیمت بود که هیئت مدیره این شرکت خانه سازی را تغییر داده‌ایم و امیدواریم بهبود روند فعالیت‌های آن را در سالهای آتی داشته باشیم.
مطالبات سازمان به داروخانه ها
سازمان تامین اجتماعی تا پایان آذرماه سال جاری مطالباتش را به داروخانه‌ها پرداخت کرده و تمام اقلام دارویی که تحت پوشش در کشور هستند تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی درآمدند و داروهای ناباروری نیز از بهمن ماه تحت پوشش سازمان قرار گرفته‌اند بنابراین تعهدات تامین اجتماعی برای اولین بار در زمینه دارو و داروخانه‌ها به روز شده است.
استخدام نیروی انسانی
سال آینده 1500 نفر در حوزه نیروهای درمانی برای سال آینده استخدام می شوند چون پرسنل سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر به 23 هزار و 500 نفر در بخش بیمه‌ای و 20 هزار نفر در بخش درمانی تقسیم می‌شوند که به دلیل بازنشستگی پیش از موعد و عدم جذب نیرو با کاهش پرسنل مواجهیم بنابراین قصد داریم با استخدام پرسنل این موضوع را جبران کنیم.
زیرمیزی در بیمارستانهای تامین اجتماعی در درمان ملکی با پدیده زیرمیزی به شدت برخورد می‌کنیم و این موضوع اصلا قابل قبول نیست بنابراین مکانیسم پرداخت و حق الزحمه به نحوی دیده شده است که با جبران کارکرد پزشکان و سایر همکاران از این موضوع در بخش درمان جلوگیری کنیم.
بدهی دولت به تامین اجتماعی بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال جاری حدود 60 هزار میلیارد تومان است که پیش بینی می‌شود در سال آینده نیز 15 هزار میلیارد تومان افزایش یابد. با در نظر گرفتن سود مربوط به بدهی 60 هزار میلیارد تومانی که اعتباری معادل 17 هزار میلیارد تومان می‌شود، میزان بدهی‌های دولت به این سازمان رقمی معادل 90 هزار میلیارد تومان است. این در حالی است که بیش از 2300 میلیارد تومان برای پرداخت این مطالبات پیش بینی نشده، هرچند برای بیماران خاص اعتباری معادل 800 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در سال آینده نیز افزایش می‌یابد.
بیمه بیکاری 190 هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی قرار دارند و در سازمان تامین اجتماعی صندوق بیمه بیکاری وجود ندارد، بلکه حساب بیمه بیکاری وجود دارد که ترازش منفی است و منابع و مصارف آن با هم همخوانی ندارند. دولت در بودجه سال آینده اعتباری برای بیمه بیکاری در نظر گرفته که امیدواریم بخشی از کسری بودجه را پوشش دهد که حدود 2000 میلیارد تومان است. نظارت‌هایی در دستور کار قرار گرفته تا اگر فردی هم شاغل بوده و هم از بیمه بیکاری بهره‌مند شود، بیمه‌اش قطع شود.
شستا سهام هلدینگ دارویی شستا وارد بورس شده است که شفاف‌سازی را در مورد آن به مرحله اجرا در می‌آورد.
افزایش مرخصی زایمان قانونگذار در این زمینه دولت را مجاز کرده است. اجرای افزایش مرخصی زایمان از شش به 9 ماه نیازمند اعتباری معادل 160 تا 170 میلیارد تومان است که به محض تخصیص منابع آمادگی اجرای آن توسط سازمان تامین اجتماعی وجود دارد؛ هرچند بر اساس بررسیها این امکان وجود دارد که در صورت افزایش مرخصی زایمان موقعیت‌های شغلی بانوان به خطر افتد.
تعرفه اعتبارات خوبی برای رفع مشکلات نظام سلامت در نظر گرفته شده که یکی از آنها اختصاص 3هزار میلیارد تومان از طریق مالیات ارزش افزوده است که قرار شده از سوی معاونت راهبردی ریاست جمهوری تخصیص داده ود و یکی دیگر نیز اختصاص 4 هزار و 800 میلیارد تومان است و دیگری تخصیص 1800میلیارد تومان بوده که از سوی سخنگوی دولت اعلام شده است. شورای عالی بیمه فردا سه شنبه در مورد تعرفه های این بخش تصمیم گیری می کند و تعرفه های بخش دولتی نیز افزایش پیدا کرده و میزان سرانه نیز بیش از 40 درصد در سال آینده افزایش پیدا می کند.
تجمیع بیمه ها  این موضوع دو بخش دارد یک بخش اجرایی که در این رابطه زیر مجموعه وزارت رفاه هستیم و بخش کارشناسی که بر اساس آن در قانون تکالیف مختلفی پیش بینی شده است و مواردی هم گفته شده که دولت بر اساس آن مجاز و نه مکلف در نظر گرفته شده است.راه حل ادغام از هر نوعی حلال مشکلات نیست و در زمینه ادغام سازمان‌های بیمه گر در بیمه سلامت ایران پیش نیازهایی وجود دارد که به طور مثال می‌توان به واقعی کردن تعرفه‌ها، خرید راهبردی و اجرای صحیح پزشک خانواده اشاره کرد. جهت‌گیری دولت به نظام سلامت از مهمترین اولویت‌های دولت یازدهم است است و منابع 3000 میلیارد تومانی، 4800 میلیارد تومانی و 1800 میلیارد تومانی برای نظام سلامت در نظر گرفته شده است که امیدواریم شاهد تحولی در این بخش باشیم.

 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین