کد خبر: ۲۳۶۱۳۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۶
مسئولان شورای روستای تاریخی ابیانه برای ورود خودروی گردشگران به داخل روستا 5 تا 15 هزار تومان عوارض تعیین کردند. آنها همچنین زمینی را به عنوان پارکینگ خودروی گردشگران در نظر گرفته اند که با روستا هزار و 600 متر فاصله دارد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس شواری این روستا می گوید اگر میراث فرهنگی را قانع کنید که به ما پول بدهد ما هم از گردشگران عوارض نمی گیریم منتها موضوع این است که میراث فرهنگی هیچ وقت پول ندارد!
روستای تاریخی ابیانه را زیباترین روستای نطنز می خوانند که در ایام نوروز و ماه محرم پذیرای مسافران بسیار زیادی است آنقدر زیاد که کنترل حضور این تعداد گردشگر برای مسئولان دشوار می شود تا جایی که در ایام محرم و نوروز مبلغی را به عنوان ورودیه و یا عوارضی می گیرند این مبلغ تا سال گذشته 500 تومان بود اما اکنون 5 هزار تومان شده است آن هم برای خودروهای سواری. اما برای مینی بوس و وانت 10 هزار و برای اتوبوس 15 هزار تومان عوارض در نظر گرفته شده است.

این افزایش نرخ عوارضی، برای برخی از هتلداران این روستا و البته گردشگران خوشایند نیست چرا که در مقابل آن خدمات گردشگری مناسبی به گردشگران داده نمی شود. با این حال مسئولان شورای روستای ابیانه معتقدند که امسال این مبلغ نه تنها نظام مند شده بلکه خدماتی از جمله ایجاد پارکینگ و یا ایجاد ده چشمه سرویس بهداشتی نیز برای گردشگران مهیاست. البته مسئولان شورا اعتقاد دارند اگر متولیان گردشگری و میراث فرهنگی هزینه تکمیل این خدمات را می دادند همین 5 هزار تومان را هم از گردشگران نمی گرفتند.

در این باره، افسر کاشانی، مدیر هتل ابیانه از تصویب دریافت عوارض ناراضی است و آن را عاملی برای عصبانیت گردشگران ابیانه می داند و می گوید: سالهای گذشته افراد نرخ های متفاوتی برای ورود هر خودرو به روستا می گرفتند درحالی که هیچ امکاناتی برای آنها در روستا وجود نداشت و گردشگران با روستایی کثیف مواجه می شدند همین مسئله باعث شده بود تا آنها سرویس های موجود و یا نمای روستا را از بین ببرند. از طرف دیگر نمی دانیم قرار است با پولی که از گردشگران گرفته می شود چه اقدامی شود مانند پولهای که سالهای گذشته از گردشگران گرفتند.

اما محمدرضا علیرضایی رئیس شواری این روستا می گوید: این طرحی بود که بودجه نویسی شد و آن را برای فرمانداری و استانداری فرستادیم تا از ابتدای سال 93 اجرایی شود. از الان برای پذیرش گردشگران نوروزی اقدام به ساخت 10 سرویس بهداشتی و پارکینگ کرده ایم. همچنین سنگ فرش شدن روستا نیز در حال انجام است. بنابرای پولی که قرار است در ایام عید از گردشگران گرفته شود زودتر خرج زیبا سازی و ایجاد امکانات بیشتر در روستا شده است. اگر در سالهای گذشته گرفتن عوارض حساب و کتابی نداشته امسال این قضیه بسیار متفاوت است. البته مسئولان سازمان میراث فرهنگی با دریافت عوارض و ایجاد پارکینگ مخالفتی نکرده اند.

ایجاد پارکینگ در فاصله 1600 متری از روستا برای ممنوعیت از ورود خودرو به داخل روستاست. این موضوع در طرح جامع روستای ابیانه نیز آمده و توجیه رئیس شورای روستا نیز این است که دیگر گردشگران لازم نیست برای ماندن خودروهایشان در پارکینگ نیز وجهی پرداخت کنند بلکه با خودروهای توریستی که شبانه روزی فعالیت می کنند می توانند به صورت رایگان در سطح روستا جابه جا شوند.

او می گوید: گردشگران زباله های انبوهی را پس از برگشتن از روستا به جا می گذارند و ورود هر خودرو موجب لرزش بناهای تاریخی روستا می شود بنابراین بری حفظ محیط روستا و بناهای موجود در آن اجازه ندادیم تا خودرو وارد روستا شود. با این حال اگر میراث فرهنگی را قانع کنید که به ما پول بدهد ما هم از گردشگران عوارض نمی گیریم! منتها موضوع این است که میراث فرهنگی هیچ وقت پول ندارد!

به گزارش مهر، آنطور که رئیس شورای روستا حدس می زند، امسال ابیانه در ایام نوروز روزانه ده تا 12 هزار گردشگر را به خود می بیند. بنابراین اگر قرار باشد هر 5 نفر را در یک خودرو گنجانده و از آنها 5 هزار تومان دریافت شود روزانه شورای روستا حدود 10 تا 12 میلیون تومان درآمد خواهد داشت به عبارتی در ایام نوروز این روستا تقریبا 150 تا 180 میلیون تومان درآمد تنها از طریق دریافت عوارض کسب می کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
0
0
آیا همین روستاییان این روستا برای ورود به شهرها و روستاهای اطراف و دریافت خدمات از این اماکن عوارض میپردازند ؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین