کد خبر: ۲۳۶۳۵۰
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۸
روحانی در آخرین جلسه هیات دولت در سال 92 مطرح کرد:
رییس جمهوری در آخرین جلسه هیات دولت در سال 1392 گفت: مهم ترین اقدامی که دولت در سایه حمایت مردم و و عنایات باری تعالی توفیق انجام یافت، ایجاد آرامش و طمأنینه در جامعه بوده است و این آرامش توام با امید و نشاط می تواند پایه های اصلی برای حرکت امروز و فردای جامعه ما باشد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت تاکید کرد: امروز مردم در جامعه هم از لحاظ اجتماعی، اعتماد عمومی و همچنین مسایل سیاست داخلی، سیاست خارجی و روابط خارجی احساس طمانینه و آرامش می کنند و این آرامش، توام با امید و نشاط می تواند پایه های اصلی برای حرکت امروز و فردای جامعه ما باشد.

وی تصریح کرد:در آغاز بهار بودجه، مصوبات بودجه، آیین نامه های مصوب، اراده کافی برای اجرا و هم نشاط کافی داریم.

رییس قوه مجریه ادامه داد: در طول این 7 ماه به رغم همه سختی ها توانستیم از لحاظ اداره کشور و از لحاظ پرداخت ها به رغم این که منابع مالی به اندازه کافی نبود، چه پرداخت از لحاظ حقوق و مزایا و بخشی از پرداخت های مربوط به بودجه های عمرانی و برخی از بدهی هایی که از گذشته برای ما مانده بود و پرداخت یارانه ها را به خوبی و به موقع انجام دهیم.

روحانی با بیان این که در سیاست خارجی قدم بسیار مهمی برداشته شد، خاطرنشان کرد: اولین قدم در حل و فصل مسأله هسته ای را خوب برداشتیم.

وی تاکید کرد: در مسأله هسته ای به هر حال اولین قدم حل و فصل این مسأله را به خوبی برداشتیم که این قدم بسیار مهم بود و برخی از تحریم ها برداشته شد؛ در واقع در جهان اعتراف شد که ایران جزو کشورهایی است که فناوری هسته ای و از جمله غنی سازی را دارد و خواهد داشت.

رییس جمهوری تصریح کرد: اگر به توافق نهایی برسیم به سود همه است؛ به سود منطقه، غرب، شرق و ایران است. هیچ کس از شرایط فعلی منتفع نیست و منتفع نخواهد بود و در شرایط توافق همه ما به هر حال منتفع خواهیم شد.

متن کامل سخنان حجت الاسلام والمسلمین روحانی در آخرین جلسه هیات دولت سال 92 به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم

امروز در واقع آخرین جلسه ای است که ما به عنوان جلسه هیأت وزیران در سال 92 داریم و ان شاء الله جلسه بعدی ما صبح روز چهارشنبه ششم فروردین ماه خواهد بود.

لازم می دانم هم از مردم عزیز و بزرگوارمان سپاسگزاری و تشکر کنم. در طول این مدت حدود 7 ماهی که دولت کار خودش را آغاز کرده و در جریان امور بوده، به رغم همه پیچیدگی ها و مشکلاتی که پیش پای مردم و جامعه و کشور وجود داشته و برای ما به ارث باقی مانده بود، به حمدالله با کمک، ایثار، صبر، استقامت و حمایت مردم و همچنین حمایت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و کمک و هدایت همه فرهیختگان، نخبگان جامعه و انتقادات سازنده آنها و همچنین حمایت حوزه های علمیه و مراجع تقلید؛ بحمدالله دولت توانسته برخی از وظایفی که بر دوش داشته را به انجام برساند.

شاید مهم ترین کاری که دولت توفیق یافته در سایه حمایت مردم و عنایات باری تعالی که هر چه داریم از لطف و فیض او داریم، انجام بدهد، ایجاد یک نوع آرامش در جامعه بوده است. امروز در جامعه ما هم از لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ اعتماد عمومی و هم از لحاظ مسایل سیاست داخلی، سیاست خارجی و روابط خارجی در کل، مردم یک احساس طمانینه و آرامشی می کنند و این آرامش، توام با امید و نشاط می تواند پایه های اصلی برای حرکت امروز و فردای جامعه ما باشد.

در آغاز بهار بودجه، مصوبات بودجه، آیین نامه های مصوب، اراده کافی برای اجرا و هم نشاط کافی داریم. بحمدالله در طول این 7 ماه به رغم همه سختی ها توانستیم از لحاظ اداره کشور و از لحاظ پرداخت ها به رغم اینکه منابع مالی ما به اندازه کافی نبود، چه پرداخت از لحاظ حقوق و مزایا و بخشی از پرداخت های مربوط به بودجه های عمرانی و برخی از بدهی هایی که از گذشته برای ما مانده بود و پرداخت یارانه ها را به خوبی و به موقع انجام دهیم. هم برای اصلاح بودجه سال 92 و هم برای تقدیم بودجه سال 93 به موقع اقدام کردیم و مجلس شورای اسلامی هم حمایت کرد و به موقع بودجه به دست ما رسید و ما امروز داریم آیین نامه های اجرایی آن را تثبیت می کنیم و در جلسات گذشته هم برخی از آیین نامه ها را تصویب کردیم. گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست. اینکه در آغاز بهار هم بودجه را داریم هم مصوبات بودجه را داریم و هم آیین نامه های مصوب را داریم و هم اراده کافی برای اجرا و عمل را داریم و هم نشاط کافی داریم، ان شاء الله تا پایان سال این چنین خواهد بود.

مردم ما هم احساس کردند که در این ماه های آخر سال هم در بازار کالا و هم در سایر بازارها در بازار ارز و بورس؛همه جا یک نوع آرامشی وجود داشت و ما شاهد پرشی در زمینه قیمت ها نبودیم آن چنان که در سال پیش شاهد این مسایل بودیم و این خود باعث دلگرمی و آرامش زندگی برای مردم بود بحمدالله.

همه وزارتخانه ها خود را برای تحول آماده کرده اند

یکی از اهداف مهم دولت این بود که تورم را بتواند مهار کند و رشد تورم کاهنده شود که این اقدام بحمدالله انجام گرفت؛ فقط شما می بینید که در ماه دی و بهمن که معمولاً همیشه در همه سال ها تورم در زمستان رشدی فزاینده داشت، هم در دی رشد تورم حدود نیم درصد بود و هم در بهمن کمتر از نیم درصد و حدود چهار دهم درصد بود که تقریباً در سال های اخیر بی سابقه بوده است.

در بازار کالا هم می بینید که برخی کالاها افزایش پیدا کرده و برخی از کالاها به همان قیمت باقی مانده و حتی برخی از کالاها کاهش قیمت پیدا کرده است.

در ماه دی تقریباً مواد غذایی هیچ افزایشی نداشته است که این هم نشانه تلاش و کوشش همه خدمتگزاران این نظام است؛ البته همه مردم یاری و کمک کردند و وزرای مربوطه تلاش و پیگیری داشتند. بحمدالله برای سال آینده برنامه ریزی شده است. با همه وزارتخانه ها و وزرا به منظور ارائه برنامه های سه ساله و بلند مدتشان مذاکره داریم و بحث می کنیم و همه خودشان را برای تحول آماده کرده اند.

ان شاء الله در زمینه کشاورزی در سال آینده شاهد تحول مثبتی خواهیم بود و ان شاءلله نزولات آسمانی هم در فصل بهار به ما کمک کند که ما به این اهداف برسیم. در زمینه خدمات اجتماعی هم بیمه و هم درمان نیز ما شاهد یک حرکت نو خواهیم بود و ان شاء الله سال آینده کاملاً شرایط متحول خواهد بود.

در زمینه مسأله ارتباطات، تلاش بر این است که مردم شاهد راحتی بیشتری برای ارتباطاتشان باشند.

در زمینه مسایل فرهنگی امیدواریم که فضای فرهنگی ما ان شاء الله برای استفاده از همه آنهایی که باید در بخش های مختلف تلاش فرهنگی در جامعه ما داشته باشند فضایی آرام تر و بازتری باشد.

در زمینه ایثارگران قدم های جدی برداشته شد؛ برخی از بدهی هایی که به ایثارگران داشتیم بحمدالله به رغم مشکلاتی که دولت داشت پرداخت کردیم و در سال آینده قدم به قدم بقیه بدهی ها را هم پرداخت خواهیم کرد.

در زمینه مسایل آموزش و پرورش و آموزش عالی شاهد یک آرامش و حرکت علمی خوبی بودیم؛ ما در فضای دانشگاه ها هم دنبال آرامش بودیم هم دنبال نشاط سیاسی بودیم و هم به دنبال حرکت به سمت تعالی بودیم که شاهد این مسایل هستیم.

در زمینه نفت و گاز و نیرو و انرژی به حمدلله حرکت های خوبی آغاز شده است. در آغاز دولت بحث بر این بود که سال آینده ما خاموشی خواهیم داشت و آمار و ارقام این را نشان می داد. ان شاء الله با تلاش وزارت نیرو ما شاهد خاموشی نخواهیم بود. می توانیم مشکلات را حل و فصل کنیم. البته در زمینه آب مشکلات بیشتر است و باید مسایل را در قسمت انرژی و در قسمت گاز و نفت جبران کنیم. ما شاهد تولیدات بیشتر هم در نفت و هم در گاز خواهیم بود. ان شاءلله در زمستان سال آینده شرایط ما با زمستان امسال متفاوت خواهد بود. ما برای محیط زیست هم می توانیم یک قدم مثبت برداریم.

بقیه بخش ها هم بخش راه و مسکن، نیروهای مسلح، بخش امنیتی ما شرایط وزارت کشور، وزارت اطلاعات ما؛ در مجموع همه دستگاه ها تلاش فراوانی کردند و من می خواهم از همه وزرا، معاونین، معاون اول محترم، از مجلس شورای اسلامی برای همکاری شان تشکر کنم.

در سیاست خارجی قدم بسیار مهمی برداشته شد، وزرای ما به رغم اینکه به مجلس زیاد رفت و آمد می کنند اما بحمدالله با روحیه بسیار خوبی به کار خودشان ادامه می دهند و ما باید ارتباطمان با مجلس و دستگاه قضایی ارتباط خوبی باشد و بتوانیم ان شاء الله با همکاری همدیگر موفقیت های بیشتری داشته باشیم.

در زمینه روابط خارجی و سیاست خارجی قدم بسیار مهمی در این سال برداشته شد؛ ما در یک شرایط فشار و تحریم بودیم و دشمن فکر می کرد ما در شرایط انزوا هستیم؛ تلاش بسیار خوبی با حمایت مردم و رهبر معظم انقلاب انجام گرفت.

اولین قدم در حل و فصل مسأله هسته ای را خوب برداشتیم

در مسأله هسته ای به هر حال اولین قدم حل و فصل این مسأله را به خوبی برداشتیم که این قدم بسیار مهم بود و برخی از تحریم ها برداشته شد؛ در واقع در جهان اعتراف شد که ایران جزو کشورهایی است که فناوری هسته ای و از جمله غنی سازی را دارد و خواهد داشت .

من فکر می کنم هیچ کس در این مسأله تردید ندارد، حالا برخی از کشورها و آمریکایی ها هر طور که دلشان می خواهد مصاحبه کرده و شعار بدهند برای حل مشکلات داخلی خودشان؛ ولی من فکر نمی کنم هیچ کس در داخل و خارج امروز تردید داشته باشد که ایران جزو کشورهایی است که دارای فناوری صلح آمیز هسته ای و از جمله غنی سازی هست و خواهد بود و این جای تردید برای هیچ کس نیست.

در شرایط توافق همه منتفع خواهیم شد حالا اینکه روند غنی سازی ما چگونه است وابسته به نیازها و مذاکرات ما است. ما می خواهیم همه فناوری ها را داشته باشیم و در عین حال نمی خواهیم نگرانی برای کسی بوجود بیاوریم و این قابل جمع است و در این توافق موقت شش ماهه دیدیم این کار شدنی است و امروز بحمدالله در حال مذاکره برای توافق مرحله نهایی هستیم. البته این مرحله سخت و دشواری است اما اگر اراده کافی در طرف مقابل وجود داشته باشد ما می توانیم به راحتی از این مرحله که مرحله نهایی است عبور کنیم و ان شاء الله به توافق نهایی برسیم.

اگر به توافق نهایی برسیم به سود همه است؛ به سود منطقه، غرب، شرق و ایران است. هیچ کس از شرایط فعلی منتفع نیست و منتفع نخواهد بود و در شرایط توافق همه ما به هر حال منتفع خواهیم شد.

ما برای سال آینده کمربندها را باید محکم تر ببندیم ما باید برای اجرای چارچوب اقتصاد مقاومتی که سیاست های کلی آن به تصویب مقام معظم رهبری رسیده و ابلاغ شده تلاش و کوشش کنیم.

ما باید برای اینکه بتوانیم در زمینه مسأله هسته ای ان شاء الله به توافق نهایی برسیم با منطق و استدلال و حقوق حقه مردم و همه خطوط قرمز در چارچوب عزت و حکمت و مصلحت ان شاء الله کار را ادامه دهیم.

در زمینه اقتصاد البته کارهای بسیار مهمی پیش رو داریم؛ مساله رکود را داریم که رکود را باید مثل تحریم که شکسته شد و باید بیشتر شکسته شود و از بین رود رکود هم شبیه همان تحریم است و باید شکسته شود که اولین شکست این رکود را ما در آخر امسال شاهدش هستیم؛ باید قدم های جدی تری برداریم؛ مسأله اشتغال بسیار برای ما اهمیت دارد.

نیازمندان و اقشار دهک های پایین جامعه مشکلی نخواهند داشت

مردم ما می دانند که در زمینه یارانه قدم دوم را در سال آینده برخواهیم داشت؛ از ماه فروردین این کار شروع می شود و ثبت نام ها برای آنهایی که نیازمند به یارانه هستند آغاز می شود و ان شاء الله در مرحله بعد در اردیبهشت عملیاتی و اجرایی می شود. به مردم اطمینان می دهم در زمینه قیمت ها شیب به گونه ای نیست که به مردم فشار چندانی وارد شود . نیازمندان جامعه و اقشار دهک های پایین نیز باید بدانند که نه تنها آنها مشکلی نخواهند داشت، بلکه دولت تسهیلات و کمک های بیشتری برای آنها مد نظر قرار داده است.

در زمینه بهداشت و درمان ان شاء الله سال آینده شاهد یک قدم و تحول مثبت و همچنین در زمینه بیمه درمانی و خدمات شاهد یک قدم بسیار مهمی در سال آینده خواهیم بود.

در پایان باید اشاره کنم که ورزشکاران عزیز ما در همه صحنه ها در ماه های گذشته پیروزی های خوب و درخشانی به دست آوردند و امیدواریم در سال آینده که هم در بخش آسیایی و هم در بخش جهانی باید وارد رقابت بشویم ان شاء الله بتوانیم پیروزی های بزرگی را به دست بیاوریم و مردم را خوشحال کنیم؛ مردم ما مشوق ورزشکاران خواهند بود و ورزشکاران غیور ما هم از همه توان خودشان استفاده خواهند کرد.

در زمینه مسأله توریسم و رفت و آمد همه کشورهایی که علاقمند رفت و آمد به ایران هستند و مردمی که علاقمند به این سرزمین هستند حالا چه توریسم داخلی و چه خارجی فرقی نمی کند. قدم های خوبی برداشته شده است. ما شاهد یک رشد قابل قبولی هستیم که باید این رشد را در سال آینده زمینه اش را برای همه فراهم کنیم.

امیدواریم سال آینده ان شاء الله سالی بسیار خوب برای همه مردم ایران باشد و سالی باشد که خداوند فرصت و توفیق خدمت به همه دولتمردان اعم از قوه اجرایی، مقننه، قضاییه، نیروهای مسلح و همه آنهایی که خادم این مردم هستند برایشان فراهم شود و ما بتوانیم قدم های خوبی را برداریم برای سال آتی.

تلاش ما بر این است که دولت در چارچوب انضباط مالی و بانکی حرکت کند؛ بانک مرکزی تلاش بسیار زیادی برای ماه های اخیر کرد تا یک نوع انضباط مالی و پولی در کشور برقرار شود و این آثار کاهش تورم در واقع ثمره همان تلاش ها است.

دولت همانطور که اعلام کرده برای مساله فساد و رانت اهمیت بسیار زیادی قائل است تا ویژه خواری ها از بین برود و در این مسیر قدم های موثری برداشته شده است و این قدم ها را دولت با کمک قوه قضائیه و سایر قوا و مردم ان شاء الله ادامه خواهد داد.

ان شاء الله، سالی بسیار خوب و پربرکت برای ملت بزرگوار و عزیز ایران و ایرانیان خارج کشور و همه آنهایی که در کشورهای همسایه به فرهنگ نوروز احترام می گذارد باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین