کد خبر: ۲۳۶۳۷۵
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۰
در سال 1370 در سطح ملی، اختلاف میان جناح‌های سیاسی با تفسیر شورای نگهبان از نظارت خود بر انتخابات، به عنوان «نظارت استصوابی»، وارد مرحله جدیدی شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب:  در سطح منطقه‌ای، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، گرایش جمهوری‌های تازه استقلال یافته آسیای میانه به ایران و همچنین سرکوب شیعیان جنوب عراق توسط ارتش بعثی صدام و در سطح بین‌المللی، برپایی کنفرانس صلح مادرید توسط غرب و تحول در آرایش سیاسی خاورمیانه، و اثرات سیاست تشنج‌زدایی دولت کار و سازندگی در معادلات منطقه‌ای قابل توجه است.

 مانیفست سیاسی جمهوری اسلامی در سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نشست سران سازمان کنفرانس اسلامی در داکار سنگال، اختلاف میان جناح‌های سیاسی با تفسیر شورای نگهبان از نظارت خود بر انتخابات، به عنوان «نظارت استصوابی»؛ از مباحث کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال 1370 است.
 
کتاب «سازندگی و شکوفایی»، کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال 1370، به‌زودی رونمایی می‌شود. عماد هاشمی، مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب، در گفت و گو با ایلنا، با اعلام این مطلب افزود: این کتاب در 800 صفحه تدوین و آماده شده است و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به دوستداران تاریخ انقلاب اسلامی عرضه خواهد شد.
 
وی گفت: سال 1370، دومین سال ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است و نتایج اولیه سیاست‌های بهبود وضعیت اقتصادی و بازسازی کشور به تدریج در حال پدیدار شدن است. در این سال اتفاقات مهمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی حادث شده که هر کدام به نوعی در خاطرات و یادداشت‌های روزانه ایشان آمده است.
 
عماد هاشمی اضافه کرد: در سال 1370 در سطح ملی، اختلاف میان جناح‌های سیاسی با تفسیر شورای نگهبان از نظارت خود بر انتخابات، به عنوان «نظارت استصوابی»، وارد مرحله جدیدی شده است. در سطح منطقه‌ای، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، گرایش جمهوری‌های تازه استقلال یافته آسیای میانه به ایران و همچنین سرکوب شیعیان جنوب عراق توسط ارتش بعثی صدام و در سطح بین‌المللی، برپایی کنفرانس صلح مادرید توسط غرب و تحول در آرایش سیاسی خاورمیانه، و اثرات سیاست تشنج‌زدایی دولت کار و سازندگی در معادلات منطقه‌ای قابل توجه است.
 
مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب اظهار داشت: در این سال، مانیفست سیاسی جمهوری اسلامی در سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نشست سران سازمان کنفرانس اسلامی در داکار سنگال، مبتنی بر ضرورت وحدت دنیای اسلام در برابر تهدیدات بین‌المللی، با استقبال گرم و واکنش مثبت کشورهای اسلامی مواجه شده و بهبود روابط ایران و عربستان سعودی و پیامدهای مهم آن در منطقه، چشم انداز جدیدی از قدرت جهان اسلام را به ‌وجود آورده است.
 
وی افزود: در یادداشت‌های روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در کتاب «سازندگی و شکوفایی» به چاپ رسیده، نحوه برخورد با مسایل و تعاملات سیاسی در داخل و خارج کشور، به وضوح مشخص شده و فرصت ارزشمندی است برای پژوهشگران و مورخین که پاسخ ابهامات و سوالات خود را در مورد سیاست‌های دوران سازندگی پیدا کنند.
 
هاشمی گفت: در این کتاب از صدها عکس و سند دست اول مربوط آن دوره استفاده شده و آیت الله هاشمی، در مقدمه مفصلی وضعیت آن سال را با گوشه چشمی به مسایل روز، تحلیل و تبیین کرده است.
 
دفتر نشر معارف انقلاب، تاکنون در زمینه کارنامه و خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، کتاب‌های «دوران مبارزه» (مقطع تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی)، «انقلاب و پیروزی»، (مقطع سال 1357)، «انقلاب در بحران»، (مقطع سال های 1358 و 1359)، «عبور از بحران»، (خاطرات سال 1360)، «پس از بحران»، (خاطرات سال 1361)، «آرامش و چالش»، (خاطرات سال 1362)، «به سوی سرنوشت»، (خاطرات سال 1363)، «امید و دلواپسی»، (خاطرات سال 1364)، «اوج دفاع»، (خاطرات سال 1365)، «دفاع و سیاست»، (خاطرات سال 1366)، «پایان دفاع، آغاز بازسازی»، (خاطرات سال 1367)، «بازسازی و سازندگی»، (خاطرات سال 1368)، «اعتدال و پیروزی»، (خاطرات 1369) و کتاب اخیر با عنوان «سازندگی و شکوفایی»، (خاطرات سال 1370) را تدوین و منتشر کرده است.
 
کتاب سازندگی و شکوفایی در 800 صفحه و شمارگان 3300 نسخه با جلد سلفون در بهار سال آینده، طی مراسمی رونمایی می‌شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین