کد خبر: ۲۳۷۲۰۰
تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۳
صدایی منتسب به ˈهاکان فیدانˈ رییس سازمان اطلاعات وامنیت ترکیه (میت) در یک فایل صوتی که از سوی مخالفان اردوغان امروز - پنجشنبه - منتشر شد ، می گوید : برای ورود نیروهای نظامی به سوریه من می توانم با برخی اقدامات بهانه لازم بوجود آورم .
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، این فایل صوتی نتیجه شنود بحث میان ˈهاکان فیدانˈ رییس سازمان اطلاعات ، ˈاحمد داود اوغلوˈ وزیر امور خارجه ، ˈفریدون سینیرلی اوغلوˈ قائم مقام وزارت امور خارجه و ˈیاشار گولرˈ جانشین ستاد ارتش ترکیه در مورد طرح پنهانی برای مداخله نظامی به خاک سوریه می باشد.

رسانه های ترکیه اعلام کردند که در این فایل افراد یاد شده سخنانی به زبان آورده اند که انتشار آشکار آن در رسانه های داخلی به عنوان خیانت به وطن خواهد بود.

رسانه های صوتی و تصویری ترکیه تنها به وجود چنین فایلی در شبکه اجتماعی ˈیوتیوبˈ اشاره و از ورود به جزئیات خودداری کردند.

پایگاه خبری ˈسولˈ که از مخالفان سرسخت دولتˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیرترکیه بشمار می آید، بخشی از سخنان منتسب به رییس سازمان اطلاعات ترکیه را در این نشست به صورت مکتوب منتشر کرد.

صدای منتسب به هاکان فیدان به دادو اوغلو می گوید اگر تصمیم به داشتن بهانه ای برای ورود به خاک سوریه دارید من می توانم بهانه لازم را آماده کنم، چهار نفز به سوریه می فرستم و آنان 8 موشک به خاک ترکیه شلیک می کنند ، مثلا آدم های ما آرامگاه ˈسلیمان شاهˈ ( پدربزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی ) در خاک سوریه را مورد حمله قرار می دهند، پرچم ترکیه را پایین آورده و یک پرچم ساختگی در آنجا نصب می کنند.

از این قبیل کارها می توان انجام داد ولی مهم این است که تصمیم گرفته شود.

صدای منتسب به فریدون سینیرلی اوغلو قایم مقام وزارت امور خارجه ترکیه می گوید که حمله به آرامگاه سلیمان شاه می تواند توجیه بین المللی برای ما داشته باشد و همه در کنار ما قرار می گیرند.

هفته گذشته رسانه های ترکیه از احتمال حمله گروه تروریستی داعش به آرامگاه سلیمان شاه ( پدربزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی ) در خاک سوریه خبر داده بودند.

این رسانه ها نوشته بودند که ˈداعش ˈ به ترکیه هشدار داده است که اگر این آرامگاه را تخلیه نکند و پرچم ترکیه را پایین نیاورند آنجا را با خاک یکسان خواهند کرد.

عصمت یلماز وزیر دفاع ترکیه روز شنبه گذشته در پاسخ به تهدید گروه تروریستی موسوم به داعش علیه ترکیه گفت: سخنان خود را بسنجید.

یلماز در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت: هر کسی باید مواظب سخنان و گفتار خود باشد ، چرا که از دشمن ترکیه استقبال نخواهد شد .

وزیر دفاع ترکیه افزود: آنکارا هر تهاجمی به آرامگاه سلیمان شاه در خاک سوریه را به عنوان تهاجمی به شهر شانلی عرفا در خاک ترکیه تلقی خواهد کرد و پاسخ لازم را خواهد داد.

یلماز افزود: آرامگاه سلیمان شاه در خاک سوریه ، خاک ترکیه است و هر کس باید مراقب رفتار خود باشد. 

پایگاه خبری ملیت پیشتر نوشته بود ، گروه داعش در پیام ویدیویی که در یوتیوب منتشر شد ، به دولت ترکیه هشدار داد ، چنانچه آرامگاه سلیمان شاه را که در خاک سوریه قرار دارد ، تا سه روز تخلیه نکند ، این مکان را با خاک یکسان خواهد کرد. 

محافظت از این مکان که در فاصله سی کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد ، بر اساس معاهدات دولت های ترکیه و سوریه در دهه های اخیر به عهده ارتش ترکیه بوده است.

این درحالیست که کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق ترکیه چند روز پیش از مطرح شدن مسائل فوق درباره احتمال اقدام تحریک آمیز گروه های تروریستی در سوریه هشدار داده بود.

وی با بیان این که احتمال ماجراجویی نظامی نخست وزیر این کشور در سوریه وجود دارد به رییس ستاد ارتش هشدار داد.

رهبر بزرگترین حزب مخالف ترکیه در مجلس این کشور در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ˈ سامان یولوˈ به رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هشدار داد، از ماجراجویی در سوریه خودداری کند.

قلیچدار اوغلو گفت : این احتمال وجود دارد که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به بهانه محافظت از آرامگاه سلیمان شاه، پدر بزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی ، ارتش ترکیه را در آستانه انتخابات سراسری شهرداری ها وارد خاک سوریه کند ، او از رئیس ستاد ارتش ترکیه خواست از ماجراجویی احتمالی در سوریه جلوگیری کند. 

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر در روزنامه های ترکیه خبرهایی درباره احتمال حمله به آرامگاه سلیمان شاه انتشار یافته است، خاطر نشان کرد، این آرامگاه در فاصله 30 کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد.

رهبر حزب جمهوریخواه خلق گفت: مایلم به رئیس ستاد ارتش ترکیه بگویم که ترکیه را در سوریه وارد ماجراجویی نکنید. 

وی اضافه کرد: ممکن است اقدامات تحریک آمیزی در این باره صورت بگیرد و اردوغان خواستار ورود ارتش ترکیه به سوریه شود، ما نیاز به ماجراجویی نداریم ،انکارا حق ورود به باتلاق خاورمیانه را ندارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین