کد خبر: ۲۳۸۵۵۰
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۰
روزهای حساس پایانی لیگ بر‌تر در کنار مشکلات عجیب و غریب باشگاه پرسپولیس، مهم‌ترین موضوعات برنامه نود شب گذشته بودندY جایی که امیر خادم، علی دایی و محمد پنجعلی روی خط آمدند و از ابهامات مالی این باشگاه گفتند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: یک هفته به پایان رقابت‌های لیگ برتر فرصت باقیمانده است و به‌طرز عجیبی پنج تیم حتی در روز آخر شانس قهرمانی دارند. همین موضوع در کنار بازی‌های حساس هفته بیست و نهم به‌همراه حواشی تمام‌نشدنی باشگاه پرسپولیس مهم‌ترین محورهای برنامه نود شب گذشته را تشکیل می‌داد.

به گزارش تابناک،همین مسئله نامشخص بودن سرنوشت قهرمانی موجب شد تا سوال پیامکی برنامه نود به حدس زدن قهرمان این فصل لیگ برتر اختصاص داشته باشد که بینندگان می‌بایست از بین پنج گزینه استقلال، پرسپولیس و نفت تهران، فولاد خوزستان و داماش گیلان یکی را برمی‌گزیدند.

مسعود مردای کارشناس داوری این هفته نود بود که عادل فردسی‌پور را تا پایان برنامه همراهی کرد. نود طبق معمول با پخش گزارش نود درجه آغاز شد و سپس فردوسی‌پور به بررسی وضعیت عجیب جدول در بالا و پائین آن پرداخت.

پخش بازی صدرنشین جدید لیگ برتر برابر گسترش فولاد اولین خلاصه بازی این هفته نود بود. اما شاید مهم‌تر از نتیجه درون زمین و صدرنشینی تیم شایسته نفت این حرف‌های محسن فروزان بازیکن تیم گسترش بود که برای این بازی حواشی ایجاد کرد. این بازیکن تیم گسترش باخت تیم‌اش را مشکوک خواند و گفت که احساس می کند که برخی از بازیکنان تیمش به خاطر فرد دیگری کم کاری کرده اند!

همین مسئله موجب شد تا فردوسی‌پور تارتار را روی خط برنامه بیاورد و سرمربی تیم گسترش فولاد در خصوص اظهارات بازیکن تیم‌اش بگوید: «وقتی دروازه بان در یا بازی چهار گل می خورد، طبیعتا ناراحت بوده است. بازیکنان ما خیلی زحمت کشیدند و در ضمن معتقدم که پنالتی نفت هم درست نبود.نفت تیم بزرگی است و در طول فصل ثبات داشت. ما به قدرت نفت باختیم وگرنه اختلاف ما این قدر نبود. بعد از دریافت دو گل شیرازه تیم ما به هم ریخت. من امروز (دوشنبه) با بازیکنانم صحبت کردم. این قدر ناراحت بودند که انگار سقوط کرده بودیم.
تارتار ادامه داد: همه و حتی فروزان از بحث های پیش آمده ناراحت بودند. من فروزان و بایرامی را به دلیل مصاحبه هایی که کرده بودند در اختیار باشگاه قرار دادم. خدا را شکر که بازیکنان ما مثل برخی از تیم ها یقه هم را نمی گیرند!»

پس از این ماجرا بود که خلاصه به‌همراه حواشی پیش و پس از بازی استقلال و فولاد و پرسپولیس و راه‌آهن پخش شد. پخش خلاصه این باز‌های و حرف‌های بازیکنان پرسپولیس در خصوص شرایط مالی این باشگاه و ماجرای دو میلیارد تومان وزارت ورز موجب شد تا گزارش کاملی از وضعیت این باشگاه که شامل حرف‌های علی دایی، محمد پنجعلی، تعدادی از بازیکنان معترض این تیم و وزیر ورزش و جوانان بود از این برنامه پخش شود.

انتشار ریز مبلغ قراردادها و همین‌طور دریافتی‌های بازیکنان پرسپولیس در کنار حواشی و موضع‌گیری‌هایی که علیه وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته بود موجب شد تا فردوسی‌پور امیررضا خادم را پشت خط برنامه بیاورد.

خادم در ابتدای صحبت‌هایش گفت: «در مجموع متاسفم که این اتفاقات می‌افتد و این صحبت‌ها در این مقطع از فصل مطرح می‌شود. نکته اصلی که وزارت ورزش روی آن تاکید دارد این است که این اتفاقات نباید رخ دهد. ما جلسات متعددی با فدراسیون و سازمان لیگ داشتم و امیدواریم به چارچوب‌های مشخصی برای فصل‌های آینده برسیم. این اتفاق باید زودتر از این‌ها می‌افتاد. البته ما در ادامه هم مشکلات را خواهیم داشت. ولی این روند به همین شکل با شتاب‌تر ادامه پیدا خواهد کرد. گودرزی وزیر ورزش هم اراده دارد که بتوانیم به یک قالب مشخص و کاملا تعریف شده در فوتبال برسیم و این نگرانی‌هایی که هر روز برای فوتبال دوستان ایجاد می‌شود را به حداقل برسانیم. این زنگ خطر است. ما دیدیم که در هفته آخر هم که همزمان برگزار می‌شد برای همین تیم‌های محبوب و معروف هم شعارهای منفی سر داده شد. یکی از دلایل کم تماشاگر بودن لیگ ایران همین سر و صداهاست.»

خادم در مورد صحبت‌های پنجعلی و پروین که گفته‌اند وزارت ورزش برای پرداخت 2 میلیارد به پرسپولیس شرط گذاشته گفت: «پنجعلی و پروین قابل احترام هستند. شاید از آن‌ها انتظار نمی‌رود که این حرف‌ها را بزنند. همین امروز بعد از ظهر در جلسه با گودرزی، در مورد مطالبی که در مورد او مطرح شده بود تاکید داشت که حرمت این پیشکسوتان را رعایت کنیم. فضا طوری نیست که بتوانم مسائل مربوط به این تیم‌ها را عنوان کنم. ما باید حداکثر آرامش را ایجاد کنیم برای تیم‌ها تا تیم لایق، قهرمان شود. البته آمادگی این را دارم که علیرغم اینکه زمان زیادی نیست که وارد این پروسه شده‌ام، با هر فردی که لازم باشد در مورد نوع فعالیت و کاری که در وزارت ورزش انجام شده صحبت کنم. نمی‌توانم یکی بگویم و یکی بشنوم. وزارت ورزش هم دنبال این نیست که از طریق رسانه‌ها به کسی پاسخ بدهد. هر کسی نامه‌ای یا مدرکی دارد بعد از پایان لیگ بیاورد تا شفاف با مردم صحبت کنیم. شاید این اتفاق برای فردای فوتبال ما بهتر باشد.»

عادل از خادم پرسید «آیا توسط باشگاه پرسپولیس مبلغی به رسانه‌ها پرداخت شده است؟» که خادم گفت: «در حال حاضر چیز مستندی در این مورد به ما گزارش نشده و من هم ندیده‌ام. اما در مورد قراردادهای بازیکنان، آن چیزی که در سازمان لیگ ثبت شده و قانونی است و استناد دستگاه‌های نظارتی و وزارت ورزش به آن است، تفاوت‌هایی با سایر اسناد دارد.»

خادم در مورد لیست مبلغ قراردادها و دریافتی‌های پرسپولیسی‌ها هم گفت: «نمی‌دانم این لیست چگونه روی سایت رفته. خوش سلیقگی نبوده که در دو سه روز مانده به اتمام لیگ، این لیست برود روی سایت. من فکر می‌کنم الان زمان مطرح کردن این چیزها نبود. آن پولی هم که قرار بود آقای کفاشیان به پرسپولیس پرداخت کند، به خاطر ابهام‌های همین لیست پرداخت نشده چراکه حرف‌هایی که زده شده و مدارکی که وجود دارد با هم مغایر هستند. اگر قرارداد عباس‌زاده 80 میلیون است و دریافتی او بالای 100 میلیون تومان است، پس این بازیکن در حال حاضر به باشگاه بدهکار است. بنابراین اگر فدراسیون می‌خواست به بازیکنان پرسپولیس پول بدهد، باید به عباس‌زاده و امثال او پول نمی‌داد و به عده‌ای دیگر که دریافتی‌شان کمتر از رقم قراردادشان بوده پول می‌داد که این موضوع به ضرر پرسپولیس می‌شد و تیم را به هم می‌ریخت. من نمی‌دانم این لیست مستند هست یا نه. ولی به هر حال این گزارش داده شده است.»

خادم در مورد اینکه آیا وزارت ورزش واقعا شرطی برای پرداخت پول به پرسپولیسی‌ها گذاشته؟ گفت: «نه. این دو میلیارد پولی است که هر سال سازمان لیگ به تیم‌ها می‌دهد. وزارت ورزش بر اساس قانون نمی‌تواند تیمی را حمایت مالی کند. اما شما بگویید پول دادن به بازیکنی که طبق این لیست، به باشگاه بدهکار است درست است یا نه؟»

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و علی دایی مهمان بعدی تلفنی برنامه نود بود. سرمربی پرسپولیس که تلفنی با برنامه نود صحبت می‌کرد در مورد لیست قراردادها و دریافتی‌های بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس گفت: «این سند چطوری به دست رسانه‌ها رسیده؟ این سند دست وزارت ورزش بوده. البته این یک سند جدید است و آن چیزی که مایلی‌کهن داشت سندی بود که مورخ 12.11.1392 داده بودند. در آن سند درصد پرداختی به من 18 درصد بود. در حال حاضر من کمتر از 50 درصد گرفته‌ام. من درست هفتصد و چهل و خرده‌ای میلیون پول گرفته‌ام.

همین لیست را نگاه کنید، صد میلیون به حساب من نوشته شده، پنجاه میلیون به حساب افراد دیگر. چطوری پولی که نداده‌اند را آنجا نوشته‌اند؟ فکر می‌کردم دوره سند سازی و آمار و ارقام سازی تمام شده. شما به این آقایان بگویید این سندی که داده‌اید و مغایر با قانون است، در کنارش سند واریزی‌ها را هم نشان دهید. آن وقت درست صحبت می‌کنیم. طبق ماده 10 قراردادهای سازمان لیگ، تمام قراردادها محرمانه است و کسی حق انتشار مفاد آن را ندارد. چطوری وزارت ورزش می‌تواند به این راحتی بی قانونی کند و این بی‌قانونی را ترویج دهد؟ اگر وزارت ورزش که متولی ورزش کشور ماست چنین کاری می‌کند و از قانون پیروی نمی‌کند ما دردمان را به چه کسی بگوییم؟»

او ادامه داد: «یکی از خبرنگاران این سند را امروز بعد از جلسه تیم ملی از وزارت ورزش می‌گیرد و متاسفانه هیچ ارزشی ندارد و باید سند واریزی‌ها را نشان دهند اما پولی که داده نشده را حساب می‌کنند. وزارت ورزش باید جوابگو باشد که این سند چطوری به رسانه‌ها رسیده. بیایند ریز بدهی 70 میلیاردی پرسپولیس را بنویسند. طبق لیست همین آقایان، آقای رویانیان از سال قبل 204 میلیون بدهکار است و با بدهی امسال می شود 4 میلیارد و 800 میلیون تومان. پس چطوری می گویند رویانیان 44 میلیارد بدهی بار آورده؟ با وجود احترامی که برای گودرزی قائل هستم ولی ایشان اعلام می کند که مدیریت این باشگاه ها بدهی به بار آورده اند. این مدیران را چه کسی گذاشته؟ اگر مدیران این دو باشگاه را مردم یا ما انتخاب می‌کردیم، حرفشان کاملا درست بود. موقعی که خودشان آن‌ها را گذاشته اند پس تاوان آن را خودشان باید بدهند. در سندی که هست، پول داده نشده را حساب می کنند. این نشان دهنده سند سازی نیست؟»

دایی که نسبت به زمان منتشر شدن این جدول معترض بود گفت: «وزارت ورزش نمی‌توانست این اسناد دروغین را شنبه یا یکشنبه بعد از بازی سرنوشت ساز ما منتشر می کرد؟ ما یک بازی سرنوشت ساز داریم. اگر قرار بود این پول به ما داده نشود چرا قبل از عید به ما اعلام می کنند و ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم؟ ما گفتیم کمکی می‌شود که بچه‌ها از آن حالت در بیاید. اینجا بدهی را 4 میلیارد و 600 میلیون زده‌اند. چرا در این جلساتی که برای واگذاری باشگاه داشته‌اند همه جا گفته‌اند بدهی باشگاه 12 میلیارد است؟ وقتی وزارت ورزش بی قانونی را رواج می دهد از افراد دیگر نمی شود انتظار داشته باشیم. طبق ماده 21 آیین نامه نقل و انتقالات، قراردادهای داخلی قابل استناد است. ولی آقایان چک هایی که نقد نشده و ماشین هایی که سند نخورده را هم حساب کرده اند.»

دایی ادامه داد: «من باز هم خواهش می‌کنم سند واریزی‌هایش را هم بدهید. خادم حرف خوبی زد. دوست دارند حداکثر آرامش را به ما بدهند. با این مسائلی که پیش آمده آرامش می بینید؟ وقتی قبل از بازی با استقلال خوزستان این سند دروغین را می دهید، به بازیکنان من آرامش می دهید؟ هدفشان این است که بچه‌های من را جلوی مردم قرار دهند.»

دایی در مورد بازی با راه‌آهن و قهرمان لیگ هم گفت: « ما با تمام فشاری که بود باید راه آهن را می بردیم. نیمه دوم خوب بودیم. می توانستیم به گل های بیشتری برسیم. اما متاسفانه گل نزدیم و خوردیم. وقتی قبل از عید هم قسم می شویم که دیگر به پول فکر نکنیم و صحبت قرارداد نکنیم، دیگر قید همه چیز را زدیم، چرا دوباره این دو میلیارد را انداختند وسط؟ دنبال چه می گشتند؟ اگر قرار بود این پول داده نشود چرا دادند به فدراسیون؟ در حال حاضر 5 تا تیم شانس قهرمانی دارند. ما هم مطمئنا شانس داریم. بازی دیروز من را یاد بازی منچستر و بایرن انداخت که گل خوردیم و قهرمانی را از دست دادیم. در فوتبال این اتفاقات می افتد. در فوتبال نشدنی نداریم. هرچه خدا بخواهد آن اتفاق می افتد.»

پس پایان صحبت‌های دایی محمد پنجعلی که به‌گفته فردوسی‌پور و به استناد اسناد منتشر شده بیشتر از قرارداد ۱۵۰ میلیون تومانی‌اش دریافت کرده روی خط برنامه آمد. محمد پنجعلی که بنا بر اطلاعات موجود در لیست منتشر شده، تا به حال 167 میلیون تومان از پرسپولیس گرفته، در مورد این موضوع گفت: «من یک هزار تومانی هم از پرسپولیس نگرفته‌ام.» عادل فردوسی‌پور در جواب او گفت: «شاید این پول را به آقای بابا پنجعلی داده باشند!» که پنجعلی در پاسخ گفت: «متولی این دو تیم، این حرف‌های کذب را منتشر می‌کند ولی من هیچ پولی از پرسپولیس نگرفته‌ام. خودرو هم نگرفته‌ام. آقایان گفته‌اند که بازیکنان باید کتبا تعهد بدهند که 50 درصد از قراردادشان را می‌بخشند. چک برگشتی را به پای پول دریافتی گذاشته‌اند. دو میلیاردی که به فدراسیون داده‌اند و فدراسیون آن را به ما نداده هم به پایمان نوشته‌اند.»

علی‌رغم این حرف‌های مفصل فردوسی‌پور اما پرداختن به ماجرای تیم پرسپولیس را به هفته بعد و برنامه‌ای با حضور امیرخادم و محمدرویانیان موکول کرد. اما بخش بعدی برنامه به گزارشی اختصاص داشت که از مراسم سالگرد سیروس قایقران در انزلی تهیه شده بود اختصاص داشت. در این گزارش بزرگانی چون غفور جهانی، فرهاد پورغلامی و فردین معصومی در خصوص سیروس قایقران صحبت کردند. میرشاد ماجدی که تیم‌اش با یک پیروزی ارزشمند بار دیگر به کورس قهرمانی امیدوارانه بازگشته است مهمن تلفنی بعدی نود بود. او که به نحوه میزبانی تیم فولاد و اتفاقات بازی اهواز اعتراض به یک بام و دوهوای کیمته انضباطی در کسر امتیاز از تیم‌ها گله و شکایت کرد. او اما در خصوص مسائل مالی باشگاهش گفت: «ما نیز مثل پرسپولیس مشکل مالی داریم و شاید برخی پاداش های پرسپولیسی ها را  نگرفتیم و علاوه بر لیگ برتر در لیگ قهرمانان آسیا نیز حضور داریم و با این مشکلات می سازیم.

ماجدی در ادامه از مرادی کارشناس داوری برنامه خواست در مورد کارت زرد اولی که به تیموریان داده شد نظر خود را عنوان کند.»
پس از بررسی وضعیت تیم‌های صدرنشین نوبت به بررسی وضعیت انتهای جدول رسید. جایی که مس سقوط کرده و چند تیم دیگر هم در آستانه سقوط قرار دارند. اعتراضات نظر محمدی، مربی تیم داماش به داوری این بازی موجب شد تا امیر عابذینی مهمان بعدی تلفنی نود باشد.

مدیر عامل باشگاه داماش گفت: حق وزارت ورزش و جوانان نیست که چنین مسائلی را در فاصله یک هفته مانده به پایان لیگ مطرح کنند و معتقدم پرسپولیس در این میان قربانی شد. وی در مورد دیدار تیم های داماس و ذوب آهن گفت: در این دیدار از داوری ضربه خوردیم. اکنون از همه باشگاه ها می خواهم فوتبال خوب را به هواداران نشان دهند و با اصلاح برخی موارد می توانیم بهترین نمایش را داشته باشیم. عابدینی همچنین به پخش نشدن این بازی از شبکه استانی اصفهان اشاره کردن و آن را مشکوک دانست. همین امر موجب شد تا سعید آذر هم مهمان تلفنی نود شود.

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن روی خط تلفنی برنامه آمد و در مورد پخش نشدن دیدار ذوب آهن و داماش گفت: این مسئله خارج از وظایف من است و باید صدا و سیمای استان پاسخگوی این مسئله باشد. وی افزود: ما نیز در 4 بازی از داوری ضربه خورده ایم ولی عادت نداریم از داوری ها صحبت کنیم.

حواشی در خصوص اظهارات مدیرعامل باشگاه راه‌آهن موجب شد تا او هم راهی به برنامه نود شب گذشته پیدا کند. صادق رییسی کیا مدیرعامل باشگاه راه آهن روی خط تلفنی برنامه امد و در خصوص دیدار با پرسپولیس گفت: ما بازی جوانمردانه ای مقابل پرسپولیس داشتیم و با تمام توان مقابل این تیم به میدان رفتیم و در بازی بعدی نیز به همین صورت ظاهر خواهیم شد.

صحنه هایی از حرکات نظرمحمدی سرمربی تیم داماش گیلان در کنار زمین پخش شد که در نوع حود جالب توجه بود. نظرمحمدی سرمربی داماش گیلان روی خط تلفنی برنامه امد و گفت: طی فرصتی که پیش از دیدار با ذوب آهن داشتیم روی قدرت بدنی بازیکنان کار کردیم اما بدلیل مشکلات مالی که داشتیم نتوانستیم در زمان مناسبی به اصفهان برسیم و از همین رو به مشکلاتی برخوردیم.

پس از این مسابقه بود که گزارش مفصلی از بازی مس و صبا و اعتراض هواداران تیم کرمانی به مدیرعامل این تیم در پی سقوطش پخش شد. هوادارا متعصب تیم کرمانی که از سقوط تیم‌شان به دسته اول ناراحت بودند با چشمانی گریان ایرانمنش را عامل سقوط این تیم می‌دانستند. همین مسئله موجب شد تا اکبر ایرانمنش هم مهمان بعد برنامه نود باشد. او تماشاگران را که علیه او شعار می‌دادند را تحریک شده عنوان کرد و علت سقوط تیم را به گردن کسانی انداخت که در این مدت آرامش را از این تیم گرفته اند.

ایرانمنش گفت: هر چه در بضاعتمان بود انجام دادیم و توانمان در همین حد بود. پول بچه ها را به موقع پرداخت کردیم و باز هم مورد انتقاد قرار گرفتیم و در هر حال هر طوری رفتار کنیم گروهی منتقد هستند و بر علیه مسئولان شعار می دهند. از هواداران می خواهم دلسوز تیمشان باشند و برای موفقیت تیمشان تلاش کنند نه اینکه با ایجاد حاشیه این تیم را تضعیف کنند!!
پخش خلاصه دیدار تیم های تراکتورسازی - استقلال خوزستان و سایپا - فجر سپاسی هم پایان بخش پرونده لیگ برتر در هفته بیت و نهم بود.

پس از پخش بازی‌های لیگ یک ملکیان مدیرعامل باشگاه پیکان روی خط تلفنی برنامه آمد و در مورد کسر یک امتیاز گفت: برای من و اهالی
فوتبال جای سئوال دارد که چرا کسر یک امتیاز از تیم مسجد سلیمان طی روزهای اخیر به حالت تعلیق در آمده است و این موضوع برای تیم های بالای جدولی اهمیت زیادی دارد و می تواند تاثیر زیادی در جایگاه تیم ها داشته باشد.

با نزدیک شدن به ساعت ۲:۲۰ بامداد در حالی که نزدیک به ۳۴۰ در صدر استقلال را شانس اول قهرمانی می‌دانستند و بعد از آن فولاد ۲۹ و پرسپولیس ۲۰ آرا را کسب کرد برنامه نود به پایان رسید.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین