کد خبر: ۲۳۸۹۶۱
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۴
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: خصوصی سازی واقعی نزدیک به 10 درصد بوده است و این اصل به طور کامل محقق نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب:  حمیدرضا فولادگر روز پنج شنبه در اولین نشست خبری خود در سال جاری ضمن تشکر از دولت برای ارایه به موقع لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مهم ترین عملکرد مجلس در سال گذشته بررسی و تصویب لایحه بودجه سال 1393 بود که به دلیل ارایه به موقع دولت، مجلس با فرصت و آرامش بیشتری به بررسی آن پرداخت.

وی افزود: پس از سالها دولت در زمان معین لایحه بودجه را به مجلس ارایه داد و امیدواریم در اجرای آن نیز نظم و قانون را در نظر بگیرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به تاکید و بررسی بیشتر برخی بندهای بودجه نسبت به سالهای گذشته اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به تحریم ها، بر درآمدهای نفتی بررسی بیشتری صورت گرفت همچنین بر لوایح و بندهای مالیات نیز بررسی و اصلاحات زیادی انجام دادیم.

فولادگر به تشریح اهداف مجلس شورای اسلامی در بررسی قوانین مالیاتی پرداخت و گفت: در بررسی مالیات به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی و جامعیت بیشتر این قانون بودیم.

وی به مباحث سیاسی که مجلس پیگیری می کند نیز اشاره کرد و افزود: مجلس در خصوص بحث های سیاسی و به ویژه در ارزش های انقلاب و استقلال کشور به موقع ورود پیدا کرده و به دولت تذکرات لازم را داده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به سوالات مطرح شده توسط نماندگان مجلس از دولت پرداخت و ادامه داد: من سه دوره در مجلس شورای اسلامی حضور داشته ام و میزان سوالات در این مجلس با مجالس قبلی تفاوت چندان و افزایش زیادی نداشته است.

فولادگر اضافه کرد: ممکن است در برخی سوالات اختلافات مربوط به منطقه یا شخص خاصی باشد ولی عموم سوالات در راستای توجه به مردم بوده است. بنابراین از دولت درخواست دارم تا سعه صدر بیشتری از خود نشان دهد زیرا مجلس سر به راه و ساکت خوب نیست و مجلس باید پویا باشد.

وی به مصوبات کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: قانون اساس نامه شرکت پست تصویب شد. همچنین طرح ارتقای سازمان استاندارد را بررسی کردیم تا این سازمان به سطح ملی برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: طرح تحقیق و تفحص از صنعت فولاد، مس و... و همچنین جلسات استانی با وزارتخانه ها همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از جمله کارهایی بوده است که کمسیون صنایع و معادن انجام داده است.

فولادگر به برنامه های کمسیون تولید ملی اشاره کرد و ادامه داد: چندین طرح در اصل 44 و همچنین طرح هایی برای ارتقای تولید ملی ارایه کرده ایم که بسیاری از آنها در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی اضافه کرد: اصلاح طرح قانون تعاون را همسو با سیاست های اصل 44 انجام دادیم که به پایان رسید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به قوانین تازه قانون تعاون پرداخت و اظهار کرد: در اتاق تعاون نیروهای سیاسی دخالت و نیروهای دولتی آن را اداره می کردند اما با قانون جدید این اتاق توسط اعضای اتحادیه تعاونی ها اداره خواهد شد.

فولادگر با بیان این که قوانین مربوط به اصل 44 دوبار در سال گذشته اصلاح شده است، افزود: از این به بعد شهرک های صنعتی توسط هیئت امنایی که به عنوان یک شرکت خدماتی فعالیت می کنند اداره خواهند شد و در نتیجه اداره این شهرک ها به بخش خصوصی واگذار می شود.

وی به تلاش مجلس برای از میان بردن موانع کسب و کار پرداخت و ادامه داد: در قوانینی که اصلاح کردیم به سهولت دریافت مجوز کسب و پیشه پرداختیم و انتظار داریم دولت نیز در این زمینه با مجلس همکاری کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصل 44 اظهار کرد: گزارشی که از سال 1384 تا سال 1392 داریم نشان می دهد که سیاست های اصل 44 به طور کامل محقق نشده است.

فولادگر با تاکید بر شاخصه های اصل 44 همچون افزایش رقابت پذیری در اقتصاد ملی و افزایش سهم بخش های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی گفت: متاسفانه حرکت کشور از سال 1384 تا 1392 خوب نبوده است و رشد ناخالص داخلی با احتساب نفت از 6.9 درصد در سال 1384 به منفی 5.8 درصد در سال 1391 رسیده است.

وی افزود: اگر سال 1391 را کنار بگذاریم به دلیل تحریم ها و فشارهای اقتصادی در سال 1390 نیز وضعیت خوبی نداشته ایم و رشد ناخالص داخلی با احتساب نفت 3 درصد در سال 1390 بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای توسعه زیربنای اقتصادی کشور نزدیک به 540 میلیارد تومان در سال 1391 کنار گذاشته شده بود که نزدیک به 10 درصد آن پرداخت شده است.

فولادگر با تاکید بر رعایت عدالت در تحقق اصل 44 اضافه کرد: سهام عدالت باید به دست مردم برسد و توسط آنها خرید و فروش شود و خود مردم نماینده هایشان را در این زمینه تعیین کنند.

وی به ارزیابی مجلس از بازار بورس اشاره و اظهار کرد: از معدود جاهایی که رشد داشته ایم بازار بورس بوده است که در سال 1386 میزان رشد آن 3 درصد بوده است و در سال 1392 به 6 درصد رسیده است، اما باید این رشد بیشتر شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهره وری سرمایه در ایران بسیار پایین است، تصریح کرد: نزدیک به 2900 طرح مصوب به ارزش 400 هزار میلیارد تومان داشته ایم که نیمه تمام هستند.

فولادگر به تشکیل شورای رقابت اشاره کرد و گفت: در سال 2013رتبه ایران در رقابت پذیری بین 148 کشور 82 بوده است.

وی به سیاست کاهش سهم دولت و افزایش بخش خصوصی در شرکت ها و تعاونی ها پرداخت و افزود: قبل از سال 1384 سهم دولت از شرکت ها نزدیک به 80 درصد بوده است که قرار شد به 20 درصد برسد ولی در سال های اخیر چندان کاهش پیدا نکرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: تغییر نوع مالکیت داشته ایم ولی به بخش خصوصی نرسیده است. 47 درصد از واگذاری ها رد دیون دولت بوده است که در سال 1390 و 1391 به 84 درصد رسیده است.

فولادگر ادامه داد: بسیاری از شرکت های وابسته به نهادهای دولتی شرکت ها را خریداری کرده اند که نام این را نمی توان خصوصی سازی گذاشت زیرا هنوز به دولت وابسته است.

وی با بیان این که تنها 10 درصد خصوصی سازی واقعی شده است، اظهار کرد: سهم بودجه دولتی برای شرکت ها در سال های اخیر نه تنها کاهش پیدا نکرد که افزایش نیز پیدا کرد و این از مشکلات اقتصاد ما است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نرخ بیکاری گفت: سال 1384 نرخ بیکاری 11.5 درصد بوده است و این مقدار به 12.2 درصد در سال 1392 رسیده است.

فولادگر به مشکلاتی که استان اصفهان با آن درگیر است پرداخت و افزود: خشکی زاینده رود مشکلات زیست محیطی و کشاورزی بسیاری را موجب می شود که باید هر چه سریعتر به آن رسیدگی کرد.

وی ادامه داد: خشکسالی های پیاپی را نمی توان تنها عامل خشکی زاینده رود دانست بلکه مدیریت نادرست و برداشت های بی رویه نیز از جمله دلایل این مشکل استانی هستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح انتقال آب بهشت آباد خاطر نشان کرد: 250 میلیون متر مکعب از آب بهشت آباد به اصفهان می رسد و وزارت نیرو اکنون در مرحله مطالعه چگونگی و روش بهره برداری آن است.

فولادگر با بیان این که نمایندگان خواسته هایی نظیر حقابه‌ها، خسارات کشاورزان و مدیریت یکپارچه را پیگیری می کنند، افزود: تونل گلاب، سد یلان و استفاده از آب منطقه سمیرم از طرح هایی است که برای رفع مشکل آب استان اصفهان دنبال می کنیم.

وی ادامه داد: وزارت نیرو برای کشت بهاره آب نمی دهد و در مقابل به کشاورزان خسارت می پردازد اما امیدواریم در زمان کشت پاییزه شاهد دادن آب به کشاورزان و جاری شدن آب به زاینده رود باشیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به نامه نمایندگان استان اصفهان برای سفر رئیس جمهور به این استان پرداخت و اضافه کرد: اگر رئیس‌جمهور از نزدیک مشکلات استان اصفهان را مشاهده کند، تسلط بیشتری بر مسائل این استان پیدا خواهد کرد و امیدواریم بعد از ارومیه اولویت را به رفع مشکل زاینده رود بدهد.

فولادگر به مشکل آلاینده ها در اصفهان اشاره کرد و گفت: دو نیروگاه نقش اصلی را در آلودگی اصفهان دارند که سعی داریم مشکل آنها را رفع کنیم.

وی با بیان این که شهرهای آلوده و تولید کننده آلودگی مشمول عوارض سوخت می شوند، خاطر نشان کرد: دولت 11 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش بنزین برای 9 شهر بالای یک میلیون نفر پیش بینی کرده است که به معنای بالاتر بودن نرخ بنزین در این شهرها است.

به گزارش ایسنا؛ نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: درآمد حاصل از فروش بنزین شهرهای بزرگ در راستای ارتقای حمل و نقل عمومی و رفع مشکلات زیست محیطی همان شهر مصرف خواهد شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین