کد خبر: ۲۴۰۷۱۳
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۲
دادستان مشهد در آستانه برگزاري مسابقات جام جهاني فوتبال، از شيوه جديد سودجويان و کلاهبرداران در پوشش شرط بندي مسابقات ورزشي خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش خراسان، قاضي غلامعلي صادقي روز گذشته توزيع برگه هاي شرط بندي مسابقات ورزشي در برخي اماکن صنفي را شيوه جديد کلاهبرداران دانست و گفت: طبق قانون تحصيل هرگونه مال نامشروع از طريق شرط بندي جرم محسوب مي شود و عاملان شرط بندي و قمار در فضاهاي مجازي نيز با استناد به مواد قانوني تحت تعقيب قضايي قرار مي گيرند که مجازات سنگيني هم در قانون براي اين گونه مجرمان در نظر گرفته شده است.

دادستان مشهد با اشاره به ماده ۲۱۵ قانون مدني که هر معامله اي بايد داراي منفعت عقلايي و مشروع باشد، افزود: در مواردي مانند شرط بندي ها عملا معامله اي رخ نداده است و حتي اگر مال و منفعتي هم به دست آيد برخلاف حق خواهد بود و اين موارد از مصاديق ماده ۲ قانون تشديد مجازات مرتکبان ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداري به شمار مي رود.

وي به ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامي و مواد بعد از آن نيز اشاره و تصريح کرد: طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران هرگونه قمار بازي و شرط بندي با هر وسيله اي ممنوع و عمل مجرمانه است که قانونگذار براي آن مجازات زندان طولاني و شلاق در نظر گرفته است.

 اين مقام ارشد قضايي همچنين با تأکيد بر قوانين جرايم رايانه اي خاطرنشان کرد: دستگاه قضايي با عاملان شرط بندي که از طريق فضاي مجازي و اينترنت اقدام به ارتکاب جرم مي کنند نيز با استناد به ماده ۷۰۸ قانون مجازات اسلامي برخورد قاطعي خواهد داشت.

 قاضي صادقي درباره توزيع برگه هاي شرط بندي در برخي سوپرمارکت ها، کافي نت، ويدئو کلوپ و ... نيز خاطرنشان کرد: دادسراي مشهد اشراف کاملي بر شرط بندي هاي اينترنتي دارد و گروهي از کارشناسان و کارآگاهان پليس فتاي خراسان رضوي نيز با رصد سايت ها و گشت زني هاي اينترنتي، نظارت خوبي را براي پيشگيري از وقوع جرم دارند و در صورت مشاهده هرگونه شرط بندي مسابقات ورزشي بلافاصله اقدامات قانوني را انجام مي دهند.

 از سوي ديگر نيز ضابطان دستگاه قضايي و سربازان گمنام امام زمان(عج) به عنوان چشمان بيدار مردم، هرگونه فعاليت مجرمانه در مشهد را زير نظر دارند و با مخلان نظام اقتصادي کشور و عاملان توزيع برگه هاي شرط بندي و قمار برخورد جدي مي شود. دادستان مشهد به حضور تعدادي از گردانندگان سايت هاي شرط بندي در خارج از کشور نيز اشاره کرد و گفت: در ارتکاب بسياري از جرايم، دشمنان نظام «فرهنگ غني ملت ايران» را نشانه گرفته اند و با دست هاي پشت پرده اي که از خارج کشور حمايت مي شوند سعي دارند با عادي جلوه دادن موضوعات غيرشرعي مانند شرط بندي و قمار به فرهنگ اين مرز و بوم خدشه وارد کنند اما در صورت ارتکاب اين گونه جرايم، دستگاه قضايي از طريق قانوني و با کمک پليس اينترپل، گردانندگان اين سايت ها را تحت تعقيب قرار مي دهد.

قاضي غلامعلي صادقي ضمن توصيه به خانواده ها براي نظارت کامل بر فرزندان هنگام استفاده از رايانه تصريح کرد: گسترش شرط بندي در فضاي مجازي با شيوه ها و شگردهاي خاص کلاهبرداران و سودجويان، زمينه ساز اشاعه فرهنگ ناصحيح شرط بندي و قمار مي شود تا حدي که به بروز ناهنجاري هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي حتي در محافل ورزشي مي انجامد.

وي با تأکيد بر اين که تبليغات اين گونه سايت ها و يا توزيع برگه هاي شرکت در پيش بيني نتايج مسابقات غيرواقعي و دروغ محض است، گفت: کلاهبرداران از اين طريق اقدام به سودجويي مي کنند و افرادي نيز ناخواسته و يا به طمع برنده شدن، فريب تبليغات دروغين را مي خورند و در دام کلاهبرداران گرفتار مي شوند که ارتکاب اين گونه جرايم نيز از مصاديق کلاهبرداري جمعي است و باعث خروج ارز از کشور مي شود.

وي اضافه کرد: مجرماني که از طريق اينترنت و در فضاهاي مجازي به ارتکاب اين جرايم اقدام مي کنند قصد ضربه زدن به نظام اقتصادي کشور را دارند چرا که با به دام افتادن طعمه ها، مبالغ زيادي ارز را مي توانند از کشور خارج کنند.

 بنابراين خانواده ها و جوانان بايد هوشيار باشند و بدانند که اين گونه تبليغات جز فريب و سودجويي چيز ديگري نيست.

دادستان مشهد در پايان نيز به فروشندگان و کسبه اي که ندانسته و يا به خاطر سودجويي اقدام به توزيع برگه هاي شرط بندي مسابقات در مشهد مي کنند نيز هشدار داد: قبل از آن که به عنوان مجرم دستگير شوند دست از اعمال مجرمانه بردارند که در غير اين صورت مجازات سنگيني در انتظار آن ها خواهد بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین