کد خبر: ۲۴۳۸۹۲
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷
موش ديوانه جزو دستگاههاي جديد مجموعه ارم بود و مديران آن تاكيد بر استاندارد آن دارند. اما اين دستگاه استاندارد سه دختر را راهي بيمارستان كرده است .
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دستگاه موش ديوانه مجموعه پارك ارم جمعه شب از ريل خود خارج شد و سه دختر جوان مصدوم شدند. مديران شهري تهران معتقدند اين مجموعه فرسوده است و از دادستاني درخواست پلمب آن را كرده اند اما مديران پارك ارم مي گويند تمام دستگاه ها استاندار است .

به گزارش مهر، مدت زيادي از ترك وسايل بازي غول‌پيكر شهربازي تهران مي‌گذرد. در اين سال‌ها پارك قديمي ارم كه تاريخي 40 ساله دارد، نزديك‌ترين شهربازي پايتخت بوده است. كودكاني كه زماني با ترن هوايي اين مجموعه كه ويژه‌ترين وسيله بازي اين پارك است، بازي مي‌كردند حالا پا به ميانسالي گذاشته‌اند و كودكان 5، 6 ساله‌شان را براي بازي به اين مجموعه مي‌آورند، اما هنوز بخشهاي قديمي پارك دست نخورده باقي مانده است .

مجموعه ارم اين روزها بي رقيب پر مخاطب است، اما جمعه شب صداي فريادهاي شادي به ناله هاي پردردي بدل شد. دستگاه موش ديوانه از ريل خارج شد و سه دختر جوان دچار مصدوميت شدند .

موش ديوانه جزو دستگاههاي جديد مجموعه ارم بود و مديران آن تاكيد بر استاندارد آن دارند. اما اين دستگاه استاندارد سه دختر را راهي بيمارستان كرده است .

از همان ابتدا شوراي شهر تهران نسبت به اين حادثه واكنش نشان داد و معصومه آباد، رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران گفت : شهربازي ارم كه تنها شهربازي پايتخت است تجهيزات فرسوده اي دارد و با توجه به حوادثي كه دراين پارك رخ مي دهد، شورا مي تواند درخواست متوقف شدن فعاليت اين شهربازي را بكند.

او ادامه داد: مسئوليت شهربازي ارم با شهرداري تهران نيست اما اين موضوع باعث نمي‌شود ما نسبت به حادثه اي كه جان سه تن از شهروندان دختر تهران را به خطر انداخته و سبب ضايع نخاعي آنها شده است بي تفاوت باشيم.

اما محسن پيرهادي عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران سهم خطاي نيروي انساني در بروز اين نوع حوادث را بيش از عدم رعايت استانداردها  دانست و گفت: برخي در مسائلي كه با جان مردم مرتبط است، بي دقت و بي تعهد رفتار مي كنند و سبب بروز اتفاقات بزرگ كه خسارت جاني نيز در پي دارد مي شوند .

اعتراض هاي اعضاي شوراي شهر تهران به اينجا ختم نشد و در اولين جلسه پس از اين اتفاق در نامه اي از دادستاني تهران درخواست توقف فعاليت اين مجموعه را كردند.

احمد حکیمی‌پور عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نيز گفت: امنیت مردم از دغدغه‌های اصلی شورای شهر تهران است و به همین دلیل می‌توانیم در حادثه رخ داده‌شده ورود کنیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با بیان اینکه مسئول مستقیم پارک ارم باید در این زمینه پاسخگو باشد و نسبت به مسئله ورود کند، در مورد ورود شهرداری تهران نیز به این رخداد اظهار کرد: شهرداری تهران نیز باید در مورد استانداردهای لازم درخصوص محلهای بازی که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند ورود کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با بیان اینکه تا زمانی که اتفاق ناگواری نیفتد به آن ورود نمی‌کنیم عنوان کرد: متاسفانه باید خدای نکرده اتفاقی بیفتد تا در این زمینه ورود کنیم بنابراین باید در این زمینه شهرداری و دستگاه‌های مربوطه به صورت جدی به مساله ورود کنند.

ماجرا به اين نامه ختم نشود و معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی و مدیریت شورا در بازدید از مجموعه ارم، در جریان جزییات حادثه پیش آمده برای سه دختر جوان قرار گرفت و افزود: اولین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که متاسفانه بیش از 40 سال از عمر شهر بازی ارم می گذرد و ما تنها 3 سال است که شاخصه های استاندارد و ایمنی را در این مجموعه احصا می کنیم. سال ها  بدون اینکه شاخص ایمنی و استانداردی برای چنین مجموعه هایی تعریف کنیم شهروندان می آمدند از آنها استفاده می کردند.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که مجموعه های تفریحی که احتمال خطر پذیری آنها بسیار بالا است باید به مرتب مورد بازبینی به همراه ارتقای شاخصه های ایمنی قرار گیرند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در بررسی ها و با توجه به اسناد مدیر عامل مجموعه ارم دستگاه (کریزی موس) سر جمع دو ماه بیشتر کار نکرده است.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: در این جا دو فرضیه مطرح است یا این دستگاه به واسطه عدم استفاده از مواد اولیه مناسب استاندارد نبوده که سازنده باید پاسخگو باشد و یا اینکه شاخصه های استاندارد را رعایت کرده که در این صورت باید گفت شاخصه های استاندارد ما احصا کننده ی ایمنی نیستند.

وی افزود: در حال حاضر آزمایشها بر روی کابین مورد نظر در حال انجام است.


اما ایرج جهانگیر مدیرعامل شرکت ارم سبز اعتقادي به هيچ كدام از اين انتقادها و گلايه ها ندارد و ظهر روز ولادت حضرت علي (ع) در نشست خبري اعلام كرد: در جلسه روز دوشنبه که با مدیران شرکت استاندارد داشتیم این صحبت مطرح شد که پارک ارم مقصر شناخته نشده ولی درباره اینکه بالاخره مقصر اصلی چه کسی است، باید سازمان استاندارد آن را اعلام کند.

او در واکنش به اظهارنظر اعضای شورای شهر تهران درباره شرکت ارم سبز و تعطیل شدن آن گفت: دوستان اظهارنظرهایی کرده بودند. پس از آن درخواست کردیم که به اینجا بیایند و مدارک را نشانشان بدهیم. در نهایت خانم معصومه آباد از آنجا که رئیس کمیته ایمنی هستند و حساسیت های ایشان بسیار زیاد است در جلسه ای به مدت سه ساعت تمام مستندات و شواهد ما را بررسی کردند.

مدیرعامل شرکت ارم سبز همچنین اعلام کرد: درباره اینکه گفته می شود تمام دستگاههای ارم فرسوده است من این اظهارنظر را نیز کذب محض می دانم. جالب است که در همه رسانه ها اعلام شده بود ترن هوایی دچار مشکل بوده در حالیکه این ترن با وجود قدیمی بودن تا به حال هیچ حادثه ای نداشته و دستگاه موش دیوانه (کریزی موس) بوده که مشکل پیدا کرده است.

این دختران جوان کمربندهای خود را بسته بودند و در زمان وقوع حادثه کمربندها باز نشده بود منتهی شفتی که روی این ارابه نصب بوده با وجود 9 سانتیمتر قطر بریده شده بود.

به گفته جهانگيري چرایی بریده شدن "شفت" باید توسط سازنده و اداره استاندارد بررسی و پاسخ داده شود. سازنده این دستگاه (کریزی موس) ایرانی بوده و سالهاست که در زمینه ساخت این وسایل تجربه دارد. قطعات اصلی این دستگاه در بلژیک ساخته شده اما تمام کارهای آن در ایران انجام شده است بنابراین بلژیک نقش زیادی ندارد. اداره استاندارد نیز درباره این اتفاق اظهار تعجب کرده بود.

شرکت کنترل کیفیت ایران به جای شرکت "پنتا" موظف است از روز چهارشنبه تمام دستگاههای بازی شهر بازی ارم را دوباره نظارت کند و ما قول می دهیم که اگر دستگاهی استاندارد لازم را نداشت مورد استفاده قرار نگیرد. حتی اگر امکان خطر داشته باشند کنار گذاشته شوند. من تایید می کنم دستگاههایی که اکنون روشن هستند مشکلی ندارند.

مجموعه ارم همچنان فعال است بدون آنكه منتظر اعلام نتيجه شركت كنترل كيفيت شود. مشخص نيست در يكي از اين شبها كدام دستگاه استاندارد ديگر از ميان شهروندان تهراني، قرباني بگيرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین