کد خبر: ۲۴۴۹۷۱
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۱
با صادرات روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز:
با صدور روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز ایران به عراق، بغداد با پشت سرگذاشتن ترکیه، بزرگترین خریدار گاز ایران می شود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش ایرنا، حجم صادرات گاز ایران به عراق براساس توافق دو کشور، به روزانه 40 میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

علی ماجدی معاون امور بین الملل وزیر نفت با بیان اینکه براساس قرارداد اولیه روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز از ایران به عراق صادر شود، اظهار داشت: پس از تکمیل تاسیسات و تجهیزات خط لوله انتقال، صادرات گاز از ایران به عراق با انتقال روزانه پنج تا هفت میلیون مترمکعب آغاز می شود.

وی درباره مدت زمان صادرات گاز ایران به عراق، گفت: قرارداد صادرات گاز ایران به عراق 4 ساله منعقد شده بود ولی در توافقی که به تازگی بین وزیران انرژی دو کشور حاصل شد، زمان آن به 10 سال افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه مدت زمان کوتاه قرارداد مشکل عراقی ها است، افزود: طرف عراقی اعلام کرد باید قرارداد همزمان با تغییر دولت در این کشور تغییر کند و از نظر مقررات مشکل دارند البته آنها موافق این زمان هستند.

ماجدی بابیان آنکه میزان پیشرفت خط لوله انتقال گاز ایران به عراق در خاک ایران 80 درصد است، درباره زمان دقیق صادرات گاز به عراق، گفت: پس از تکمیل تاسیسات، تست خط لوله و نصب دستگاههای اندازه گیری گاز ایران قطعا تا پایان امسال یا اوایل سال آینده گاز از به عراق صادر می شود.

وی درباره میزان پیشرفت ساخت این خط لوله در خاک عراق نیز گفت: میزان پیشرفت این خط لوله در خاک عراق براساس آخرین گزارش 95 درصد است و آنها اعلام کردند تا 20 ژوئن ساخت خط لوله صادرات گاز در خاک عراق تکمیل می شود.

معاون امور بین الملل ادامه داد: خط لوله انتقال گاز به عراق باید سال گذشته آماده تحویل می شد، اما به دلیل وجود برخی مشکلات امنیتی در عراق همچنین مشکل ایران برای تامین تجهیزات به دلیل شرایط تحریم، کار ساخت این خط لوله طولانی شد.

وی افزود: براساس قراردادی که میان ایران و عراق بسته شده، هر زمان تجهیزات و تاسیسات کامل شود قرارداد صادرات گاز به عراق عملا آغاز خواهد شد.

مشتری دیگر گاز ایران، ترکیه است. تهران و بغداد در سال ١٩٩٦ میلادی و در جریان سفر نجم الدین اربکان رئیس جمهوری سابق ترکیه به تهران قرارداد گازی را امضا کردند.

براساس این قرارداد 25 ساله توافق شد که سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.

در سال های اخیر به طور متوسط روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر شده، البته در مقاطعی میزان صادرات گاز به ترکیه بین 27 میلیون مترمکعب تا 8 میلیون مترمکعب در روز در نوسان بوده است.

پاکستان کشور دیگری است که تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام و قراردادی را نیز امضا کرده، اما تاکنون اقدامی برای احداث خط لوله انتقال گاز انجام نداده است.

براساس قرارداد گازی تهران – اسلام آباد، تا سال آینده ایران باید به طور متوسط روزانه حدود 21.5 میلیون مترمکعب گاز به پاکستان صادر کند و با وجود مراحل نهایی ساخت و آماده سازی خط لوله انتقال گاز ایران اما طرف پاکستانی هنوز ساخت لوله گاز در خاک کشور خود را آغاز نکرده است.

عمان مقصد دیگر گاز صادراتی ایران است. در جریان سفر اخیر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عمان، قرارداد صدور گاز به این کشور امضا شد، بدین ترتیب ایران با امضای این قرارداد وارد بازار خرده فروشی گاز شد.

براساس این قرارداد، سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز به عمان صادر می شود.

صادرات گاز ایران به عمان برای ٢٥ سال برنامه ریزی شده و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز ٦٠ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

علاوه بر مورد فوق، مذاکرات اولیه ای نیز برای صادرات گاز به هند، چین و کشورهای اروپایی انجام شده که البته هیچ کدام از آنها تاکنون نهایی نشده اند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین