کد خبر: ۲۴۴۹۷۳
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۳
رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دوره جدید فعالیت های دانشگاه آزاد آغاز شده است، گفت: پس از عقبگردی که در دوره گذشته برای دانشگاه به وجود آمد، قصد داریم به مسیر اصلی بازگردیم تا اقدامات جدیدی را انجام دهیم.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی درمراسم سی و دومین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که در محل سازمان مرکزی این دانشگاه در حال برگزاری است، افزود: خوشحالم که شاهد برپایی سی و دومین سال تاسیس دانشگاه آزاد هستم، امیدوارم بتوانیم باغبان های خوبی برای مجموعه ای که امام (ره) طراحی و تصویب کردند باشیم تا به هدف اصلی خود در این مجموعه برسیم.

به گزارش آفتاب، وی ادامه داد: آنچه را که باید گفته می شد را آقای جاسبی(رییس اسبق) فردی که مدیریت های با ارزش وی دانشگاه آزاد را به اینجا رساند و آقای میرزاده(رییس کنونی) که پس از یک دوره عقب گرد، دانشگاه را به مسیر اصلی خود بازگرداند، گفتند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز امیدواری کرد وعده هایی داده شود که بتوانیم به آنها عمل کنیم.

آیت الله هاشمی اضافه کرد: ما دوره جدیدی را در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کرده ایم و هدف ما از تاسیس این دانشگاه آزاد رضای خدا و تامین نیاز مردم است.

وی ادامه داد: هیچ هدفی جز این که جامعه را به پیشرفت برسانیم نداشته ایم و کسانی که این کار را شروع کرده اند ، سران سه قوه، آقای جاسبی، یادگار حضرت امام و نخست وزیر آن زمان بود که همه همین هدف را داشتند.

رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در زمان تاسیس دانشگاه آزاد، همه می دانستیم که عقب ماندگی وجود دارد و مردم از این مساله که استعدادهایشان به فعلیت نمی رسد رنج می برند و ما هم مانند آنها از این مساله ناراحت هستیم.** دانشگاه آزاد ملک طلق خداست


آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که هیچ یک از افرادی را نام بردم سهمی در دانشگاه آزاد ندارند، گفت: این دانشگاه مِلک طلق خداست و هر کسی بابت کاری که انجام می دهد حق خود را دریافت می کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قصد داریم فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی را در داخل کشور افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: به دنبال بین المللی کردن دانشگاه آزاد هستیم و اگر پایه ها محکم شود می خواهیم دانشگاه آزاد را بین المللی کنیم البته باید این مطلب را عنوان کنم که این کار را آغاز کرده ایم.

وی نقش مردم در رشد دانشگاه آزاد اسلامی را غیر قابل انکار توصیف کرد و افزود: چیزی که در این میان قابل توجه است و شاید آن زمان کسی به آن چندان توجه نمی کرد این است که اقداماتی که از اقیانوس مردم تغذیه می شود، با اصالت و دوام است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در اوایل انقلاب همه زحمت بر روی دوش مردم بود و بدون آنها نمی شد طلسم شاهنشاهی را شکست؛ شاید نقش ما در آن زمان تنها در حد دعوت از مردم بود، آنها جنگ را حل کردند و تا امروز هم در تمام کارها کمک ما هستند.

رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: در دانشگاه آزاد ریشه کار را به دل مردم بردیم و توانستیم موفق باشیم.

وی با اشاره به این که در زمان تاسیس این دانشگاه کارها به بخش خصوصی واگذار نمی شد، گفت: امام (ره) به خوبی مشکل را حل کردند و ما توانستیم دانشگاه آزاد را تاسیس کنیم البته دانشگاه آزاد مالکی ندارد که بخواهیم آن را بخش خصوصی بدانیم اما چون دولت در آن دخالتی ندارد آن را خصوصی می پندارند.** قیمت زمین های گرفته شده را به روز پرداخت کردیم

وی با اشاره به این که هیچ گاه دولت به دانشگاه آزاد اسلامی کمک نکرده است ، گفت: این دانشگاه نه تنها از امکانات دولتی کمک نگرفته بلکه همیشه به دولت هم کمک کرده است؛ اگر زمینی را برای تاسیس دانشگاه گرفتیم پولش را به قیمت روز پرداخت کردیم و کمک ما به دولت مالیات زیادی بود که پرداخت کردیم و همچنین کارهای عمرانی درخشان دانشگاه آزاد نیز یکی دیگر از کمک های ما به دولت بوده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به تربیت نیروهای خبره گفت: این مساله وظیفه دولت بود که باید برای آن هزینه می داد و جالب است بدانید شاید اگر 10 درصد دانشجویان ما به خارج از کشور می رفتند باید بیش از 100 هزار میلیارد برای آنها ارز پرداخت می کردیم.

وی اهداف موسسان دانشگاه آزاد را یادآور شد و گفت: هدف ما خدمت به اسلام، انقلاب و کشور است و ما همه را در فعالیت های دانشگاه آزاد شریک می دانیم چون آنها برای فعالیت های خود هزینه می پردازند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد : باید به خاطر این موفقیت ها اول از امام (ره) شاکر باشیم و بعد از نیروهای دلسوزی که کمک حال ما بودند.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد موسسه ای است که کم ترین فساد را داشته و جالب است بدانید که از اول دولت قبل شروع به تحقیق و تفحص از این دانشگاه کردند و هنوز هم این کار را با قدرت ادامه می دهند و جالب است بدانید که هیچ فسادی وجود نداشته و ما هم مشکلی با این تحقیق و تفحص نداشتیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: برنامه هایی که از سوی رییس دانشگاه توضیح داده شد کارهای بزرگی است که آغاز مرحله جدید در دانشگاه است.

وی افزود: پیش از آغاز نشست از فعالیت های دانشمندان در دانشگاه راه اندازی شده دیدن کردم و فهمیدم جوانان ما در شهرهای دورستی چون سراوان و دامغان حرف های زیادی برای گفتن دارند و اختراعات آنها دیدنی بود.** برای تجاری سازی اختراعات کاری نشده است


رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: متاسفانه تا کنون برای تجاری سازی اختراعات ابتکارات آنها کاری نشده است ولی ما در برنامه های امسال خود این مساله را در نظر گرفته ایم؛ این طرح ها بسیار زیاد است و خیلی از آنها در حال خاک خوردن است، باید به دنبال تجاری سازی آنها باشیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهای بزرگ ما حرکت و توسعه براساس دانش بنیان می باشد یعنی این که می خواهیم طرح های خود را به تجارت جهانی تبدیل کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: ما باید از وام های در نظر گرفته شده برای طرح های خود استفاده کنیم تا دیگر کسی درگیر مسائل مالی نباشد.

رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که بالابردن کیفیت دانشگاه آزاد یکی دیگر از اهداف این مجموعه می باشد ما قصد داریم در رابطه با این مساله به جایگاه بسیار بالایی برسیم.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه طی دو سال اخیر عقب افتاده ایم گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید با آسان کردن تحقیق و اجرا گام های موثری در این زمینه بردارد.

وی افزود: هم اکنون پنج میلیون فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی در جامعه وجود دارد که اغلب آنان مشغول به کار هستند گفت: شاغل بودن اغلب آنها به این دلیل است که با هزینه خودشان تحصیل کرده و همزمان هم کار کردند آنها می توانند در تمامی بخش های مورد نیاز کنونی کشور وارد شده و فعالیت های موثری انجام دهند.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: این مجموعه بزرگ که با مدیریت واحد اداره می شود کار بی سابقه ای در ایران و حتی دنیا به شمار می رود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به معضل بیکاری در کشور گفت: وجود جوان بیکار برای کشور مصیبت است و با داشتن این همه منابع طبیعی این معضل عیب وعار است.

وی یادآور شد: هم اکنون دستاوردهای بزرگی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که اگر آنها را تجاری سازی کنیم اشتغال زایی کرده و درصد بیکاری جامعه را کاهش می دهیم.

هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: ما هنوز هم درخیلی از چیزها به خارج از کشور وابستگی داریم که اگر با یک حرکت 5 یا 10 ساله برویم علاوه برعدم وابستگی مایع افتخار در دنیا نیز خواهیم شد .

وی با اشاره به ظرفیت های دانشگاه آزاد اظهار داشت این دانشگاه در حوزه پزشکی ظرفیت های فیزیکی زیادی همچون دانشگاه و بیمارستان دارد.** مجوز فعالیت برای برخی رشته های پزشکی دانشگاه آزاد صادر نمی شود


وی گفت: هم اکنون مسوولان دستگاه های بهداشت و درمان کشور اعتراف دارند که مشکلات عدیده ای همچون کمبود بیمارستان، پرستاران و نرفتن پزشکان به نقاط دورافتاده دارند. این در حالی است که دانشگاه آزاد در اکثر نقاط کشور شعبه داشته و دانش را به سراسر کشور برده است.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد می تواند نیروهایش را به اقصی نقاط کشور بدون هزینه دولتی بفرستد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: متاسفانه هم اکنون نیز در برخی از رشته های پزشکی مجوزی برای فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی صادر نمی شود و این در حالی است که در مجلس گذشته قانونی را به تصویب رسیده بود که نیازی به این موارد نداشت اما ما می خواهیم با سایر نهادها و ارگان ها همکاری موثر داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: این دانشگاه در هر جایی که کشور نیاز داشته باشد وارد می شود و سعی در حل مساله و مشکلات دارد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به آینده کشور اظهار داشت: اگر بتوانیم کیفیت مورد نظر را به اهدافمان برسانیم در آن صورت در دوره های بعد کشورهای مختلفی خواهان احداث واحدهای این دانشگاه خواهند بود.

وی سپس گفت: معتقدم یکی از کارهای بزرگ و با ارزشی که مایه پیشرفت انقلاب اسلامی در ایران شده و مورد نظر رضایت خداوند نیز بوده همین دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی با بیان اینکه رسالت انقلاب ما رسیدن به یک جامعه عقلانی است گفت: خوشبختانه طی 30 سال گذشته گام های موثری در این زمینه برداشته ایم و هم اکنون جزو کشورهای موفق از منظر پیشرفت علمی هستیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین