کد خبر: ۲۵۴۹۸۵
تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹
فرزندان پسرتا 22 سال به شرط عدم اشتغال به کار، (فرزندان پسر دارای 22 سال تمام سن یا بیشتر در صورتی که شاغل به تحصیل باشند یا در اثر بیماری یا نقص عضو از کار افتاده تلقی شوند، با ارائه گواهی معتبر، تحت تکفل قرار می گیرند).
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: شرایط پوشش افراد تحت تکفل بیمه شده اصلی تامین اجتماعی که می‌توانند به تبع او از خدمات درمانی سازمان استفاده کنند اعلام شد.

به گزارش ایسنا، براساس قانون و مقررات تأمین اجتماعی، افراد تحت تکفل بیمه شده که می‌توانند به تبع او از خدمات درمانی سازمان استفاده کنند، عبارتند از:

برای بیمه شده مرد

همسر بیمه شده

1- فرزندان پسرتا 22 سال به شرط عدم اشتغال به کار، (فرزندان پسر دارای 22 سال تمام سن یا بیشتر در صورتی که شاغل به تحصیل باشند یادراثر بیماری یا نقص عضو ازکارافتاده تلقی شوند، با ارائه گواهی معتبر، تحت تکفل قرار می گیرند).

2- فرزندان دختر 18 سالگی و پس از آن به شرط عدم ازدواج

3- پدر و مادر بیمه شده در صورتی که: 1 تحت تکفل او باشند 2 سن پدر از 60 سال و سن مادر از 55 سال بیشتر باشد و یا اینکه به تشخیص کمیسیون پزشکی از کارافتاده کلی باشند 3 در هر صورت مستمری بگیر نباشند 4- معاش آنان توسط بیمه شده تامین گردد.

برای بیمه شده زن

- پوشش برای شوهربیمه شده بر اساس شرایط زیر است:

- معاش شوهر توسط همسرش تامین شود.

- سن شوهر بیشتر از 60 سال باشد و یا به تشخیص کمیسیون پزشکی ازکارافتاده باشد.

- به موجب قانون تامین اجتماعی مستمری دریافت ننمایند.

- معاش او توسط بیمه شده زن تامین گردد.

2- پدر و مادر بیمه شده با همان شرایطی که برای والدین بیمه شده مرد بیان گردید.

3- فرزندان بیمه شده با همان شرایطی که برای فرزندان بیمه شده مرد بیان گردید، به شزط آن که پدر نتواند فرزندان را تحت پوشش بیمه ای قرار دهد.

لازم به ذکر است در صورت تأیید تحت تکفل بودن پدر، مادر و یا شوهر از سوی واحد اجرایی سازمان، این افراد به عنوان عائله، تحت تکفل بیمه شده قرار می گیرند و در صورت فوت بیمه شده به نسبت سهام مقرر در ماده 83 قانون تأمین اجتماعی (همسر 50درصد، پدر و مادر هر یک 20درصد) از مستمری بازماندگان بهره مند خواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای کفالت والدین بیمه شده / شوهر بیمه شده زن:

- تکمیل فرم درخواست کفالت

- اصل وکپی شناسنامه و کارت ملی بیمه شده و والدین / شوهر بیمه شده زن

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین