کد خبر: ۲۵۷۳۴۰
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۱
خسارت های سنگین به 8 روستا/ 97 نفر زخمی شدند
زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) صبح امروز دوشنبه سه استان ایلام، لرستان و خوزستان در غرب و جنوب غربی کشور را تکان داد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زلزله در ساعت 7و 2 دقیقه و 5 ثانیه رخ داد و کانون آن، حوالی مورموری در ایلام با موقعیت جغرافیایی 7/32 درجه عرض شمالی و 7/47 درجه طول شرقی اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، کانون این زلزله سه کیلومتری مورموری، 36 کیلومتری موسیان و 41 کیلومتری دهلران در استان ایلام بود.

به گزارش ایرنا از مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، همچنین صبح امروز (دوشنبه) زمین لرزه ای به بزرگی 3،2 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) صبح امروز حوالی موسیان واقع در استان ایلام را لرزاند.

این زمین لرزه ساعت 8 و 58 قیقه و 51 ثانیه صبح امروز درعمق 10 کیلومتری حوالی موسیان واقع در استان ایلام به وقوع پیوست.

شبکه های لرزه نگاری وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری ، موقعیت این زمین لرزه را در عرض شمالی 32،64 درجه و طول شرقی 47،43 درجه ثبت کردند.** خسارت سنگین به هشت روستای مورموری

استاندار ایلام از وارد شدن خسارت نسبتا سنگین به هشت روستا در اطراف شهر زلزله زده مورموری از توابع این استان در غرب کشور خبر داد.

محمدرضا مروارید صبح روز دوشنبه در گفت و گویی اعلام کرد: زلزله 6.2 ریشتری بامداد امروز به تاسیسات زیربنایی از جمله آب، برق و جاده های این روستاها خسارات زیادی وارد ساخته و بر اساس گزارش ها و برآوردهای اولیه خانه های روستاییان تا 50 درصد تخریب شده است.

وی گفت: تاکنون 50 تن از مصدومان حادثه زلزله مورموری برای مداوا به مراکز درمانی منطقه انتقال یافته اند و امداد رسانی به آسیب دیدگان توسط نیروهای امدادی همچنان ادامه دارد.

وی افزود: زلزله همچنین به تاسیسات زیربنایی شهر مورموری خساراتی وارد کرده است که هنوز آمار دقیقی از میزان خسارت وارد در دست نیست.

احمد کرمی مدیرکل مدیریت بحران استانداری ایلام نیز گفت : امداد رسانی به آسیب دیدگان زلزله از نخستین دقایق وقوع حادثه آغاز شده است و امدادگران در حال انتقال مصدومان حادثه به مراکز درمانی هستند.

وی افزود : هنوز گزارش دقیقی از میزان خسارات زلزله ونیز تلفات احتمالی این حادثه دریافت نشده است.**قطع آب، برق و تلفن در آبدانان/ تخریب گسترده مناطق روستایی

زمین لرزه بامداد امروز غرب کشور در شهرستان آبدانان استان ایلام سبب تخریب ساختمان مخابرات این شهرستان شده و همچنین قطعی آب و برق را در پی داشته است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از محل وقوع زمین لرزه آب، برق و وسایل ارتباطی هم اکنون در شهرستان آبدانان قطع شده و امکان اطلاع از وضعیت مناطق روستایی میسر نیست.

همزمان با تکرار پس لرزه ها، گزارش شده که در این زلزله شماری زخمی شده اند ولی تاکنون شواهدی مبنی بر کشته شدن فردی در این حادثه طبیعی مخابره نشده است.

مردم شهر آبدانان و روستاهای بخش مورموری هم اکنون از ترس زمین لرزه در خیابان ها بسر می برند.

فرماندار آبدانان گفت: حجم خسارت زلزله 6،1 ریشتری در بخش مورموری این شهرستان در مناطق روستایی بسیار سنگین است.

«مجید عسگری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس مشاهدات ابتدایی گروه های ارزیاب، خسارت در برخی از روستاها تا 100 درصد نیز گزارش شده است.

وی افزود: زخمی شدن 20 نفر تاکنون در این حادثه اعلام شده ولی از کشته های احتمالی به دلیل نبود ارتباط با مناطق روستایی اطلاعی در دست نیست.

وی یادآور شد: آب، برق و وسایل ارتباطی هم اکنون در شهرستان آبدانان قطع شده و ستاد بحران استان و شهرستان با حضور در منطقه در حال ارزیابی و امدادرسانی به مناطق زلزله زده هستند.

مردم شهر آبدانان و روستاهای بخش مورموری هم اکنون از ترس تکرار زمین لرزه در خیابان ها بسر می برند.**زلزله امروز مورموری ایلام خسارت جانی نداشته است

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی مبنی بر خسارات جانی در زلزله نسبتا شدید امروز صبح در منطقه مورموری از توابع ایلام گزارش نشده است.

«حسین درخشان» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اما مصدوم شدن شش نفر در جریان این زمین لرزه گزارش شده که به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه این زمینه لرزه در استان های غرب کشور رخ داده، برخی از روستاها را درگیر کرده و در برخی مناطق روستایی، دیوارها تخریب شده است.

وی تصریح کرد: از آنجا که زمان وقوع این زمین لرزه صبح بوده خوشبختانه خسارت جانی زیادی را در پی نخواهد داشت.

درخشان افزود: به همین منظور گروه های عملیات و امداد و نجات به مناطق مختلف این استان های زلزله زده اعزام شده اند تا پس از آن ارزیابی کامل از این زمین لرزه صورت گیرد.**زمین لرزه دزفول خسارتی به دنبال نداشت

فرماندار ویژه شهرستان دزفول گفت: زمین لرزه صبح دوشنبه خسارتی در این شهرستان به دنبال نداشته است.

این زلزله که کانون آن از سوی مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ایلام بوده حوالی ساعت هفت صبح روز دوشنبه شهرهای دزفول و شوش در شمال استان خوزستان را نیزبه لرزه در آورد.

ˈحبیب اله آصفیˈ به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون خسارتی از این زمین لرزه در دزفول گزارش نشده است.

ˈغلامحسین شرافت زادهˈ بخشدار الوار اندیمشک نیز گفت: طبق بررسی به عمل آمده هنوز گزارش از خسارت احتمالی ناشی از این زمین لرزه دریافت نشده است.** استاندار ایلام: زلزله خسارات زیادی به تاسیسات و ساختمان ها وارد کرده است


استاندار ایلام گفت: متاسفانه زلزله صبح دوشنبه خسارات زیادی به تاسیسات و ساختمان های مسکونی در این استان وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «محمدرضا مروارید» افزود: اما زلزله امروز در منطقه مورموری از توابع استان ایلام، خوشبختانه خسارات جانی در پی نداشته و تاکنون گزارش در این زمینه ارسال نشده است.

وی تصریح کرد: از آنجا که در این منطقه همچنان پس لرزه هایی را شاهد هستیم به همین منظور نیروهای امدادی در این منطقه مستقر و به صورت آماده باش هستند.**زلزله در لرستان خسارت نداشت/ آمادگی نیروهای امدادی


مدیرکل ستاد بحران استان لرستان گفت: زمین لرزه 6.1 ریشتری در منطقه مورموری ایلام سبب لرزش زمین در شهرستان پلدختر و بخش هایی از مناطق مرزی لرستان شده است.

ˈرضا آریاییˈ روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه لرستان به عنوان استان معین ایلام در مواقع بحران تعیین شده، به محض اطلاع از وقوع زلزله، نیروهای امداد و نجات استان لرستان از جمله هلال احمر در آماده باش کامل هستند.

وی ادامه داد: به همه نهادها، بیمارستانها، هلال احمر و همه دستگاههای امداد رسان استان لرستان آماده باش کامل داده شده تا در صورت اعلام نیاز بلافاصله به منطقه زلزله زده ایلام اعزام شوند.

آریایی اظهار کرد: مورموری منطقه ای حدفاصل موسیان و دهلران در استان ایلام با تراکم پایین جمعیتی است و در 48 ساعت گذشته شاهد وقوع چندین زمین لرزه به عنوان پیش لرزه بوده است.

وی گفت: تمامی نیروهای امداد و نجات استان لرستان در شهرستان های کوهدشت و پلدختر به همراه یک فروند هلی کوپتر در آماده باش کامل برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی هستند. این زمین لرزه خسارات جزیی شامل جراحات فردی و همچنین تخریب واحدهای دامی در سطح استان ایلام را به دنبال داشته است.

به گفته وی، تاکنون هیچ گزارشی در خصوص بروز خسارت های مالی و جانی در سطح استان لرستان، دریافت نشده است.**بالگرد هلال احمر کرمانشاه به مناطق زلزله زده ایلام اعزام شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه گفت: بالگرد این جمعیت دقایقی پیش برای ارزیابی خسارت مناطق زلزله زده ایلام به این استان اعزام شد.

عادل شفیعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون 30 تیم امدادی از امدادگران هلال احمر استان کرمانشاه به حال آماده باش در آمده اند و به محض اطلاع مسوولان ایلام به این استان اعزام خواهند شد.

وی همچنین گفت: تیم سگ های تجسس هلال احمر استان کرمانشاه نیز به حال آماده باش در آمده است.

وی اظهار کرد: جمعیت هلال احمر کرمانشاه با وقوع زلزله صبح امروز مورموری ایلام، در تماس با مسوولان این استان برای هرگونه کمک امدادی اعلام آمادگی کرده است.**شمار زخمی های زلزله آبدانان به 50 نفر افزایش یافت

معاون فرماندار آبدانان گفت: شمار زخمی های زمین لرزه صبح امروز این شهرستان به 50 نفر افزایش یافته است.

«سید یارلله صیدی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر جان باختن افراد در این زمین لرزه گزارش نشده است.

وی ادامه داد: خسارت زلزله مناطق روستایی بخش مورموری بین 15 تا 85 درصد برآورد می شود.

وی افزود: وسایل امدادی شامل چادر، آب معدنی و مواد غذایی برای امداد رسانی به زلزله زدگان از طریق استان های همجوار به مناطق آسیب دیده در حال اعزام است.

معاون فرماندار آبدانان یادآور شد: تمامی امکانات برای رسیدگی به زلزله زدگان بسیج شده و مسوولان ارشد استان نیز با حضور در مناطق زلزله زده در حال ارزیابی وضعیت منطقه هستند.** جاده مورموری به دهلران مسدود شد


جاده ارتباطی بخش مورموری به شهرستان دهلران در اثر ریزش کوه ناشی از زمین لرزه مسدود شده است.

فرماندار دهلران روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: گروه های راهداری دهلران برای گشایش مسیر و تسهیل در عبور و مرور به این محور ارتباطی اعزام شده اند.

ˈامیدعلی سبزیˈ افزود: همچنین چندین دستگاه آمبولانس برای امدادرسانی به زلزله زدگان در مورموری اعزام شده است.

وی ادامه داد: مدیریت بحران استانداری کرمانشاه نیز آمادگی خود را برای امداد رسانی در صورت وقوع هرگونه زلزله احتمالی به این شهرستان اعلام کرده است.

فرماندار دهلران ضمن دعوت مردم به حفظ آرامش یادآور شد: تمامی امکانات شهرستان برای رسیدگی سریع و به موقع در صورت بروز حادثه احتمالی بسیج شده است.**گروه های امدادی از تهران عازم ایلام شدند

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: گروه های امدادی این سازمان برای بررسی بیشتر زلزله از تهران عازم مناطق زلزله زده استان ایلام شدند.

«ناصر چرخ ساز» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به همین منظور امروز نیروهای عملیات سازمان امداد و نجات عازم این منطقه شده اند تا از نزدیک مشکلات این روستاها از سوی امدادرسانان مورد بررسی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: در این زلزله که امروز صبح رخ داد تاکنون هفت نفر مصدوم شده اند که احتمال خسارات جانی بیشتر در این زمین لرزه وجود دارد.

چرخ ساز افزود: در این زمین لرزه خانه های خشتی و گلی در دو دهستان مورموری و آب انار دچار خسارات شدیدی شده و اغلب خانه های خراب شده است.

وی تصریح کرد: همچنین تیم های ارزیاب امداد و نجات استان ایلام از زمان وقوع زمین لرزه در این مناطق مستقر هستند.**اعلام آمادگی سازمان ‏بسیج جامعه پزشکی برای اعزام به مناطق زلزله زده

رییس سازمان بسج جامعه پزشکی از آمادگی اعزام تیم های اضطراری سازمان بسیج جامعه پزشکی برای ارائه خدمات امداد و ‏درمان به زلزله زدگان مناطق مورموری و آبدانان و اعزام به این مناطق خبر داد‎.‎

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی، «محمد رییس زاده» اظهار داشت: ‏تیم های اضطراری سازمان بسیج جامعه پزشکی در آماده باش کامل هستند تا در صورت نیاز در اسرع ‏وقت به منطقه زلزله زده ‏ایلام اعزام شوند‎.‎

وی افزود: از نظر نیروی انسانی نیز نیروهای پزشکی، پرستاری و کادر امداد و نجات بسیج جامعه پزشکی ‏به ‏تعداد کافی ‏برای کمک به زلزله زدگان در استان ایلام حضور دارند. با این حال در صورت اعلام نیاز بیشتر ‏امکان ‏اعزام نیرو از سراسر کشور ‏برای کمک به زلزله زدگان وجود دارد.‏

رییس زاده ادامه داد: برپایی بیمارستان صحرایی توسط بسیج جامعه ‏پزشکی در نقاط مختلف کشور باعث ‏شده تا اعضای این سازمان همیشه در آمادگی کامل به سر ببرند.‏

معاون امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی نیز گفت: ‏تیم های امدادی و درمانی بسیج جامعه پزشکی استان ایلام هم اکنون در مناطق زلزله زده حاضرند و مشغول خدمت ‏رسانی ‏به مردم آسیب دیده هستند‎.‎

«روح الله ‎قائد امینی» ادامه داد: تیم های امدادی درمانی استان های مجاور نیز در آماده باش کامل هستند تا در صورت ‏نیاز به مناطق زلزله ‏زده اعزام شوند‎.‎**وقوع 24 پیش لرزه و پس لرزه در استان ایلام


معاون عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر از وقوع 24 پیش لرزه و پس لرزه در منطقه زلزله زده استان ایلام خبر داد.

ناصر چرخ ساز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بزرگترین پیش لرزه و پس لرزه به ترتیب 4.9 و 5 ریشتر قدرت داشتند.

به گفته وی، امدادگران جمعیت هلال احمر تاکنون 20 روستای زلزله زده را ارزیابی کرده اند.

چرخ ساز از افزایش مصدومان این زمین لرزه به 60 نفر خبر داد و گفت: تا کنون 12 نفر از مصدومان به مراکز درمانی انتقال یافته اند که دو نفر بستری شده اند.**اطلاع رسانی به موقع عامل پیشگیری از تلفات جانی زلزله شد


معاون آمادگی و مقابله مدیریت بحران کشور، اطلاع رسانی به موقع، به مردم شهرستان آبدانان را عامل پیشگیری از تلفات زلزله 6.1 ریشتری دانست.

«مرتضی اکبرپور» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: زلزله 6.1 ریشتری در ایلام به دلیل اطلاع رسانی به موقع مردم خسارات جانی در برنداشته است.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی های انجام شده، مردم شهرستان آبدانان در منطقه مورموری استان ایلام شب گذشته را خارج از منازل خود گذراندند که این امر موجب شد تا تلفات جانی نداشته باشیم.جنوب خوزستان هم لرزید


زمین لرزه ای که ساعت 9 و 55 دقیقه امروز دوشنبه در ایلام بوقوع پیوست شهرهای جنوبی خوزستان را نیز لرزاند.

این زمین لرزه که به بزرگی شش درمقیاس امواج درورنی زمین (ریشتر) بود ساعت 9 و 55 دقیقه صبح امروز باردیگر درمنطقه مورموری ایلام به وقوع پیوست که شدت آن در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان موجب وحشت مردم شد.

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه را در عرض جغرافیایی 32.738 و طول 47.790 در 12 کیلومتری عمق زمین گزارش داد.برق مناطق زلزله زده آبدانان وصل شد


مدیر ستاد بحران استانداری ایلام گفت: برق مناطق زلزله زده بخش مورموری شهرستان آبدانان با تلاش کارکنان شبکه توزیع وصل شده است.

ˈاحمد کرمیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تلاش و پیگیری های انجام شده برق مناطق زلزله زده شهرستان آبدانان وصل شده است.

وی ادامه داد: آب، برق و مخابرات مناطق زلزله زده قطع شده است و این ستاد در تلاش است تا آب شرب این منطقه را نیز وصل کند.** هلال احمر ایلام برای تامین مواد غذایی زلزله زدگان از استان های همجوار درخواست کمک کرد


مدیرعامل جمعیت هلال احمر ایلام گفت: برای تامین مواد غذایی زلزله زدگان منطقه مورموری از استان های همجوار درخواست ارسال مواد غذایی شده است.

ˈمحمد سلیمانیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اولویت این جمعیت در زمان وقوع زمین لرزه نجات، تامین مواد غذایی و اسکان زلزله زدگان است.

وی ادامه داد: اگرچه مواد غذایی انبارهای این جمعیت در استان برای زلزله زدگان منطقه ارسال شده ولی با توجه به نیاز منطقه از استان های همجوار آب و مواد غذایی درخواست شده که در حال ارسال است.

وی گفت: تاکنون 10 هزار بطری آب معدنی بین مردم مناطق زلزله زده پخش شده است.

سلیمانی مهم ترین نیاز مردم آسیب دیده را مواد عذایی و بویژه نان به دلیل تعطیلی نانوایی ها عنوان کرد.

زلزله به بزرگی 6.1 در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) بامداد دوشنبه سه استان ایلام، لرستان و خوزستان در غرب و جنوب غربی کشور را لرزاند.

این زلزله ساعت 7 و 2 دقیقه و 5 ثانیه در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن، حوالی مورموری در ایلام با موقعیت جغرافیایی آن 7/32 درجه عرض شمالی و 7/47 درجه طول شرقی اعلام شده است.

شهرستان ابدانان 60 هزار نفر جمعیت دارد و بخش مورموری در 55 کیلومتری ابدانان واقع شده و دارای 11 روستا است که هشت روستای آن بر اثر این زلزله خسارت دیده است .** تعداد مصدومان زلزله ایلام به 97 رسید


سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به مصدوم شدن 97 نفر در این حادثه گفت: بیشتر مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند و تنها 12 نفر به مراکز درمانی انتقال یافتند.

ˈحسین درخشان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تیم ها امدادی این سازمان در حال امدادرسانی و خدمات امدادی در مناطق زلزله زده استان ایلام هستند.

وی در ادامه افزود: تا کنون آماری مبنی بر خسارت جانی گزارش نشده و خوشبختانه بیشتر مصدومان به صورت سرپایی درمان می شوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x