کد خبر: ۲۵۷۸۱۴
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۶
انتشار تصاویر ویدئویی بریده شدن سر ˈجیمز فولیˈ خبرنگار آمریکایی توسط یک عضو گروه تروریستی داعش که احتمال می رود تبعه انگلیس باشد، بریتانیایی ها را آشفته و بهت زده کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، اهمیت این موضوع برای بریتانیایی ها تا به آن حد بود که نخست وزیرانگلیس تعطیلاتش را نیمه تمام گذاشت و خبرهای مرتبط با انتشار این فیلم ویدیویی در صدر اخبار رسانه های گروهی این کشور قرار گرفت.

نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه پس از انتشار خبر کشته شدن جیمز فولی خبرنگار آمریکایی به دست گروه تروریستی داعش، تعطیلات خود را درˈکورن والˈ، به منظور شرکت در نشست اضطراری دولت یا ˈکبریˈ در مورد بحران عراق، نیمه تمام گذاشت و به لندن بازگشت.کامرون دراین خصوص در صفحه توییتر خود نوشت:ˈدر صورتی که درستی فیلم منتشر شده درباره اعدام این خبرنگار آمریکایی در سوریه ثابت شود، این قتل بهت آور و تبهکارانه خواهد بود.

در این فیلم ویدئویی که دولت آمریکا صحت آن را نیز تایید کرده است ، فردی نقابدار و سیاه پوشی را نشان می دهد که به نظر می رسد سر جیمز فولی را می برد.

افراد مسلح ناشناس،ˈجیمز فولیˈخبرنگار 40 ساله آمریکایی را در نوامبر 2012 میلادی در سوریه ربوده بودند.

در این فیلم، مردی نقابدار که به زبان انگلیسی و با لهجه لندنی سخن می گوید، پیش از سربریدن جیمز فولی ، حمله هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در عراق را عامل مرگ فولی قلمداد می کند.

فیلیپ هاموند وزیرخارجه انگلیس نیز روزچهارشنبه در واکنش به قتل خبرنگار آمریکایی با اشاره به تهدیدات امنیتی گروه های افراطی و تروریستی همچون داعش برای بریتانیا و سایر کشورهای جهان، گفت: گروه داعش یک گروه شیطانی،همراه با یک ایدئولوژی شیطانی است.

وی با بیان اینکه فردی که در تصاویر ویدئویی جیمز فولی را به قتل می رساند ظاهرا تبعه انگلیس بوده و تحقیق درخصوص شناسایی این فرد آغاز شده است، اضافه کرد: ویدیوی منتشر شده حاکی از ˈدرنده خویی ˈ گروه تروریستی داعش است.

فیلیپ هاموند در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت: این نظر را رد می کنم که می گوید سیاست خارجی انگلیس به نوعی بهانه برای اعمال داعش فراهم می کند.

وزیر خارجه انگلیس افزود داعش ˈایدئولوژی دافعˈ دارد و می بایست مقابل آن ایستاد. 

وزیر خارجه انگلیس افزود حضور اتباع خارجی در جمع گروههایی چون داعش اهمیت خطری را اشکار می کند که پس از بازگشت آنها متوجه کشور زادگاهشان است.

الکساندر داگلاس نماینده پارلمان انگلیس و وزیر خارجه در سایه، نیز روز چهارشنبه گفت که این نوار ویدیویی وحشتاک، باعث شوک و نیز خشم بریتانیا و تمامی مردم جهان شده است.

به گزارش منابع انگلیسی، اسکاتلند یارد که اقدامات ضد تروریستی را در بریتانیا هدایت می کند، تایید کرده است که که در حال تحقیق درباره این نوار ویدیویی است.

اسکاتلندیارد هشدار داده نگاه کردن، دانلود کردن و یا انتشارمواد تبلیغاتی گروه های افراطی و تروریستی در انگلیس ممکن است نقض قانون ضد تروریسم شناخته شود. 

دیوید کامرون روز یکشنبه گذشته در مقاله اش که در ساندی تلگراف به چاپ رسید، گفته بود،درگفتگویی که با کمیسر پلیس متروپلیتن لندن (اسکاتلند یارد)داشته،تاکیدشده هرکسی که سعی کند مردم بریتانیا را جذب گروه داعش کند و یا هر کسی که پرچم سیاه این گروه ( که اخیر در شرق لندن دیده شد) را به دست گرفته و یا نصب کند، دستگیر شود. 

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: موضع ما کاملا روشن است. اگر فردی با پرچم داعش حرکت کند و یا سعی کند مردم را جذب این گروه های تروریستی کند ، آنان دستگیر و وسایل آنان ضبط خواهد شد.

کامرون دراین مطلب هشدار داده بود غرب درگیر یک مبارزه نسلی علیه اندیشه های افراط گری تکفیری ( داعش) است و در صورتی که اقدامی سریعی برای شکست دادن آن صورت نگیرد، خیابان های بریتانیا شاهد اقدامات تروریستی این گروه های افراطی خواهد بود. 

روزنامه دیلی میل هفته گذشته نوشته بود که نگرانی ها درباره گرایش های داخلی به گروه های تروریستی در بریتانیا روبه افزایش است و هم اینک در شبکه اجتماعی توئیتر می توان حمایت بسیاری از انگلیسی ها را از این جریانات افراطی دید.

روزنامه دیلی میل افزود: تاکنون حدود 500 نفر از اتباع انگلیس برای جنگیدن در کنار گروه های ترویستی به عراق و سوریه رفته اند؛ همان کسانی که اخیرا سرهای از تن جدا شده سربازان را در دست هایشان داشتند.

این روزنامه با اشاره به برخی حرکت های تبلیغی صورت گرفته درحمایت از جریانات افراطی و تروریستی در انگلیس خاطرنشان کرد: هواداران گروه تروریستی داعش اخیرا در خیابان آکسفورد در قلب لندن با پخش پوستر و بروشورهایی، افراد را تشویق می کردند که بریتانیا را ترک گفته و به گروه داعش بپیوندند.

روزنامه دیلی تلگراف نیز اخیرا نوشت: مقامات انگلیسی تخمین می زنند که در حدود 500 بریتانیایی که عمدتا آسیایی تبار(جنوب آسیا) هستند،به گروه های تندرو جهادی در خاورمیانه پیوسته باشند. 

این روزنامه به نقل از کارشناسان ضد تروریسم نوشت: برآورد می شود که درحدود 19 تن از این افراد در جریان درگیری ها در سوریه و عراق جانشان را از دست داده باشند. 

شبکه خبری اسکای نیوز نیز روز سه شنبه گزارش داد که حداقل 400 نفر از اتباع بریتانیا که برای پیوستن به گروه های افراطی به سوریه و عراق رفته اند، درحال حاضر در کنار گروه تروریستی داعش می جنگند.

ˈشیراز ماهرˈ از مرکز بین المللی مطالعه افراط گرایی دانشگاه کینگز لندن در گفت وگو با اسکای نیوز دراین خصوص گفت: بریتانیایی هایی که به داعش پیوسته اند، در خط مقدم درگیری های این گروه قرار دارند و در اعمال خشونت پای به عقب نمی گذارند.

وی در این گفت وگو افزود: ˈعبدل واحد مجیدˈ 41 ساله اولین بریتانیایی است که اقدام به حمله انتحاری کرده است . وی در فوریه سال جاری میلادی سوار بر کامیونی مملو از مواد منفجره به زندانی در آلپو سوریه حمله کرد.

این محقق انگلیسی اضافه کرد: در ماه می گذشته نیزˈعبدالله دقایسˈ 18 ساله تبعه انگلیسی در جریان درگیری ها در سوریه کشته شد. 

ماهر، گفت: متاسفانه جضور اتباع انگلیسی در این درگیری ها که در کشورهای عراق و سوریه رو به گسترش است، مشارکت کاملی بوده است .

شبکه اسکای نیوز افزود: مقامات انگلیسی همانند مقامات شمار دیگری از کشورهای اروپایی، نگران از بازگشت این افراد به وطنشان هستند. 

به گزارش این شبکه خبری ، کشورهای یاد شده این افراد را که دارای تجارت جنگی در کنار گروه های تروریستی هستند به طور بالقوه یک تهدید برای امنیت شان بشمار می آورند.

اسکای نیوز اضافه کرد: دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی از جمله ˈاف بی آیˈ آمریکا و ˈام 15 ˈ انگلیس در حال ردگیری افرادی هستند که برای پیوستن به گروه های شبه نظامی افراطی به عراق و سوریه رفته اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین