کد خبر: ۲۵۷۹۸۱
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۴
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی گفت: رسانه هایی که اجرای وظیفه قانونی خود و ماده ٤٦ قانون مطبوعات را جدی می گیرند و نسبت به بیمه همکاران خود اقدام می کنند، حمایت می شوند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش مهر حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی با بیان این مطلب، توضیح داد: از آنجا که مطابق قانون و البته کمک به هویت دهی صنفی روزنامه نگاران، بیمه کلیه شاغلان یک رسانه به عهده مدیرمسئول آن رسانه است و عمل به این وظیفه قانونی و انسانی و حرفه ای، برای رسانه هایی که با مشکلات مالی فراوان مواجهند، بار مالی دارد وزارت ارشاد با بازگرداندن عین همان مبلغ، زمینه را برای گسترش بیمه خبرنگاران از مجرای صحیح خود فراهم می کند.

او در تشریح علل این مدل حمایتی صنفی که پیش از این عملیاتی نشده بود، گفت: تاکنون رسانه ها با اتکا به تسهیلاتی که وزارت ارشاد برای بیمه خبرنگاران می داد، نیازی نمی دیدند که همکاران خود را بیمه کنند ولی باید مجرای قانونی و حرفه ای را دنبال کرد و لذا همان بودجه را مستقیما در اختیار رسانه ها می گذاریم تا اولا استقلال حرفه ای خبرنگاران رعایت شود و خبرنگار دولتی نشود و ثانیا زمینه یکی از عوامل خانه به دوشی روزنامه نگاران یعنی «نبود هویت سازمانی» منتقی شود و ربط وثیق با یک رسانه پدید آید.

انتظامی در عین حال به برخی ابهامات نیز اینگونه پاسخ داد: انتظار همکاران رسانه ای از این برادرشان که سابقه رسانه ای دارد و نماینده خود آنان تلقی می شود این است که جلوی روشهای غیر حرفه ای را بگیرد و روشهای معمول ولی غلط را به مجرای صحیح خود برگرداند.

معاون وزیر ارشاد در همین زمینه گفت: رسانه ای که حاضر نباشد خبرنگار تمام وقت خود را بیمه کند و به وظیفه قانونی و حرفه ای خود بی توجهی می کند رسانه نیست؛ متقابلا خبرنگاری که کیفیت یا کمیت کار او در حدی نباشد که رسانه اش با وجود حمایت های مالی ارشاد، او را بیمه کند خبرنگار حرفه ای تلقی نمی شود.

انتظامی همچنین در خصوص ضمانت اجرای این طرح نیز گفت: تا چند روز دیگر لیست نشریات و سایت هایی که از این امکان تشویقی برای بیمه همکاران خود استفاده کرده اند، روی سایت معاونت مطبوعاتی قرار می گیرد تا برای سایر رسانه ها الگو باشد و یا اگر تاکنون از این طرح جدید وزارت ارشاد مطلع نشده اند توسط خبرنگاران و همکارانشان مطلع شوند.

او گفت: مطابق طرح های رتبه بندی روزنامه ها و همچنین خبرگزاری ها و سایت های خبری، شاخص تعداد خبرنگار بیمه شده یکی از شاخص های چهل گانه این رتبه بندی است و این رتبه بندی جامع احتمالا از مهرماه مبنای یارانه روزنامه ها و سایت های خبری خواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین