کد خبر: ۲۶۰۳۰۸
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۳
الکترواسموک یا همان سیگار الکترونیک که امروزه در فروشگاه‌های لوکس آرایشی و بهداشتی به جوان‌ها فروخته می‌شود از راه‌های زیرزمینی و قاچاق وارد کشور شده است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: «زندگی سرشار از سلامتی حق شماست، با سیگار کشیدن و ابتلا به سرطان آن را تباه نکنید...» یا ... «سیگار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را 5 برابر می‌کند و...» با توسل به این شعارها و هشدارهاست که اخیراً سوداگران جهانی ضمن تولید سیگارهای الکترونیک تبلیغات گسترده‌ای از شبکه‌های ماهواره‌ای برای مصرف این نوع سیگار راه انداخته‌اند.

به گزارش ایران، در حالی که تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیک و شیمیایی با تأکید بر سرطان‌زایی سیگارهای معمولی بر بی‌خطر بودن سیگارهای تولیدی خود تأکید می‌کنند، پزشکان و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بر خطرناک بودن این سیگارهای مصنوعی هشدار می‌دهند و مخصوصاً به زنان و جوانان توصیه می‌کنند هرگز از سیگارهای الکترونیک و شیمیایی استفاده نکنند. این کارشناسان می‌گویند مواد شیمیایی که از طریق این نوع سیگارها وارد بدن افراد می‌شود به همان اندازه نیکوتین موجود در سیگارهای معمولی برای مصرف‌کنندگان زیان‌آور است.

در پی موج گسترده تبلیغاتی که از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای درباره سیگارهای الکترونیک راه افتاده مدتی است این نوع سیگارهای شیمیایی از راه قاچاق به بازارهای ایران نیز راه یافته و با عرضه در برخی فروشگاه‌ها، برخی سیگاری‌ها بویژه جوان‌ها را به استفاده از آن ترغیب کرده است. آری این نوع سیگار جدید و مد روز در برخی فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی لوکس به فروش می‌رسد و گاهی هم با یک تماس تلفنی این نوع سیگار توسط گردانندگان وابسته به شبکه‌های ماهواره‌ای در کمترین زمان ممکن به در خانه خریداران فرستاده می‌شود. به گفته کارشناسان پزشکی این سیگار الکترونیک که کمی شیک‌تر از سیگار سنتی است عادات مربوط به سیگار کشیدن را شبیه‌سازی می‌کند. در حقیقت این دستگاه با تولید بخار خاصی با طعم‌های مختلف و البته حاوی نیکوتین احساس سیگار واقعی را به مصرف‌کننده القا می‌کند، بدون آن‌که میل به سیگار کشیدن را تسکین دهد اما نکته مهم اینجاست که جذب نیکوتین موجود در کارتریج این سیگارها گاهی از سیگار معمولی هم بیشتر است و بخارهای متصاعد شده از آن بالقوه سمی هستند. اخیراً‌ هم پزشکان سازمان بهداشت جهانی هشدار داده‌اند سیگارهای الکترونیک نه تنها باعث ترک سیگار در بلندمدت نمی‌شود بلکه مصرف ماده شیمیایی موجود در آن برای مصرف‌کنندگان بخصوص زنان و جوانان خطرناک است.

پزشکان ایرانی نیز با تأیید این موضوع می‌گویند در حقیقت این سیگار با شعار سلامت و جلوگیری از اثرات سوء و عواقب خطرناک سیگار معمولی وارد بازار شده و از آنجایی که برای روشن شدن نیازی به کبریت و فندک ندارد و از آن مهم‌تر خاکستر مزاحم و بوی آزار دهنده هم تولید نمی‌کند، کم‌کم در میان برخی هواداران سیگار نفوذ کرده و به وسیله‌ای برای فخرفروشی یا ترک سیگار تبدیل شده است.

الکترواسموک یا همان سیگار الکترونیک که امروزه در فروشگاه‌های لوکس آرایشی و بهداشتی به جوان‌ها فروخته می‌شود از راه‌های زیرزمینی و قاچاق وارد کشور شده است.
به گفته یک مقام آگاه در مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور تاکنون مجوزی برای ورود این قبیل سیگارها به کشور صادر نشده و مصرف آن به خاطر زیان‌هایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده خطرناک است.

وی گفت: چندی پیش یک مراجعه‌کننده برای اخذ مجوز برای واردات سیگارهای الکترونیک داشتیم که از نظر تأیید وزارت بهداشت به آن وزارتخانه هدایت شد تا در صورت تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراحل بعدی در مورد اجازه واردات یا منع واردات آن در این مرکز انجام شود. او که خواست نامش فاش نشود به شوک گفت: حدود دو یا سه هفته دیگر جلسه‌ای با حضور نماینده وزارت بهداشت و دو سرمایه‌گذار درخواست‌کننده برای واردات سیگار الکترونیک و نماینده این مرکز تشکیل و در آن جلسه در مورد این موضوع بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد.

این در حالی است که چندی پیش سازمان بهداشت گزارشی در مورد خطرات استفاده از سیگار الکترونیک منتشر کرد. در این گزارش به همه کشورها توصیه شده که استفاده از این وسیله در اماکن عمومی سرپوشیده و فروش آن به جوانان و زنان ممنوع شود.

سازمان جهانی بهداشت با بیان مضرات سیگارهای الکترونیک آن‌ها را خطر جدی برای جوانان و نسل‌های آتی دانسته و از دولت‌ها خواسته مانع تبلیغ آن به عنوان جایگزین سیگار شوند. از سوی دیگر پژوهشگران و مقامات بهداشتی تأیید می‌کنند عده‌ای با تصور این‌که این وسیله عاری از نیکوتین است به آن روی می‌آورند و در حقیقت الکترواسموک می‌شود راهی برای شروع استفاده از سیگارهای سنتی. از سوی دیگر آن‌ها با تصور سیگار بدون نیکوتین ممکن است چند بار آن را استفاده کنند و میزان نیکوتین بیشتری از یک سیگار معمولی وارد خون خود کنند. خطرات ناشی از استفاده از سیگارهای جدید به حدی است که کشور فرانسه استفاده از آن را در اماکن عمومی مانند هتل‌ها و رستوران‌ها ممنوع کرده است. مسئولان در کشور اسپانیا فروش سیگار الکترونیک را به نوجوانان و استفاده از آن در اماکن عمومی را ممنوع کرده‌اند و با پخش گزارش سازمان جهانی بهداشت استفاده از این نوع سیگار را که با هدف کمک به کاهش مصرف سیگارهای سنتی متداول شده وسیله‌ای برای نابودی سلامتی افراد می‌دانند.

کشورهای ایتالیا، پرتغال و... نیز اقدام‌هایی برای محدودکردن مصرف سیگارهای الکترونیک یا شیمیایی انجام داده‌اند.

یکی از پزشکان می‌گوید در شرایطی که کشورهای جهان با نگاهی نو به مصرف سیگارهای الکترونیک سعی دارند استفاده از آن را کاهش دهند و با وضع قوانین جدید می‌خواهند عرضه آن را در فروشگاه‌ها ممنوع کنند، درخواست ورود آن به کشور ما مطرح شده است. مادری می‌گفت آیا زندگی در هوای آلوده که هر از گاهی باعث تعطیلی مدارس و... می‌شود برای آسیب دیدن کودکان و نوجوانان کافی نیست که با ورود سیگارهای الکترونیک نگرانی بخارهای سمی آن هم به مشکل آلودگی هوا اضافه شود؟
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین