کد خبر: ۲۶۰۴۸۴
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۷
قشقاوی:
معاون کنسولی وزیر خارجه با اشاره به صادر نشدن ویزای تحصیلی در مقطع دکتری برای دو دانشجوی ایرانی از سوی دولت نروژ، گفت: تلاش‌های وزارت خارجه برای حل مشکل ویزای تحصیلی دو دانشجوی ایرانی در نروژ ادامه دارد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تمدید نکردن ویزای تحصیلی چند تن از دانشجویان ایرانی توسط دولت نروژ با باین اینکه قوانین ادامه تحصیل در نروژ در سطح دکتری متفاوت از دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس است، گفت: دوره دکتری در این کشور تحصیل با اشتغال به کار است یعنی دانشجویانی که در دوره دکتری می‌خواهند ادامه تحصیل دهند علاوه بر ویزای تحصیل و دانشجویی باید ویزای اقامت با حق کار را داشته باشند که متولی این کار اداره مهاجرت آن کشور است.

معاون کنسولی وزارت خارجه افزود: تعدادی از دانشجویان ایرانی تقاضای تحصیل در دوره دکتری کردند که دولت نروژ به آنها پاسخ مثبت داد و مجوز ویزای تحصیل دکتری به همراه مجوز اقامت و کار را صادر کرد اما این روند برای دو نفر از دانشجویان از جمله خانم کفاش‌زاده انجام نگرفته است.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزیر خارجه با اشاره به نقل قول مسئول رسانه‌ای اداره مهاجرت نروژ که در مطبوعات منتشر شده است، گفت: آنگونه که اعلام شده پلیس امنیت نروژ مسئول صادر نشدن ویزای تحصیلی برای این دو دانشجوی ایرانی است.

وی با بیان اینکه صدور ویزا یا اقامت حق حاکمیتی هر کشور است اما از آنجایی که کسب علم را میراث مشترک بشر می‌دانیم تلاش‌های گسترده‌ای را برای رفع این مساله در وزارت خارجه آغاز کرده‌ایم، گفت: وزارت خارجه از طریق مذاکره با سفارت ایران در اسلو و سفارت نروژ در تهران موضوع را پیگیری کرده که حاصل این تلاش‌ها این بود که برای تعدادی از دانشجویانی که در کارشان وقفه ایجاد شده بود مجوز اقامت و روادید کار را دریافت کنند اما برای دو نفر این اتفاق نیفتاده است اما تلاش‌های ما ادامه دارد و امیدواریم دولت نروژ مشکل این دو نفر را هم حل کند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور درباره دلایل پلیس امنیت نروژ برای صادر نکردن ویزای تحصیلی برای دو دانشجوی ایرانی، گفت: آنها می‌توانند دلایل صادر نکردن ویزا را اعلام نکنند و این حتی متقابل بین دو طرف است.

قشقاوی در خصوص اعدام یک شهروند ایرانی به اتهام قاچاق موادمخدر در عربستان،‌گفت: درباره این مساله منتظر دریافت گزارش‌های مربوطه هستیم.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور همچنین درباره مرگ مغزی یک پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس استرالیا، گفت: جزایری که استرالیا برای اسکان پناهجویانی که از طریق دریا قصد ورود به این کشور را دارند در نظر گرفته است وضعیت بسیار وخیم و غیرانسانی به لحاظ آب و هوایی و نیز نحوه برخورد با پناهجویان دارد.

قشقاوی افزود: وضعیت در این جزایر آنقدر وخیم است که حتی در روزنامه‌های استرالیا هم این مساله منعکس شده است و از دولت این کشور و مجلس از سوی اپوزیسیون استرالیا اعتراض‌های زیادی نسبت به نحوه برخورد دولت با پناهجویان صورت گرفته است.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور با اشاره به وضعیت پناهجوی ایرانی که دچار مرگ مغزی در یکی از جزایر استرالیا شده است، گفت: شرایط بد تنفسی در جزیره مانوس و تاثیراتی که فاضلاب این منطقه بر زندگی افراد می‌گذارد وضعیت شهروند ایرانی را دچار بحران و مسومیت خونی می‌کند.

معاون وزیر خارجه با اشاره به مشی سختگیرانه دولت فعلی استرالیا نسبت به پناهجویان خارجی، تاکید کرد: در یک سال اخیر بنده با چند هیات استرالیایی ملاقات داشتم و شرایط نابسامان آنجا را متذکر شدم و سفیر استرالیا بارها به وزارت خارجه احضار شده است در عین حال ایران کماکان نسبت به وضعیت پناهجویان ایرانی در جزایر استرالیا اعتراض دارد و از طریق احضار سفیر و ارسال یادداشت کتبی این اعتراض را بیان می‌کنیم.

وی نسبت به ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق و مستمر در رسانه‌های گروهی جزایر کشور در رابطه با مهاجرت‌های غیرقانونی به ویژه استرالیا تاکید کرد و افزود: خانواده‌ها سرنوشت جوانان و فرزندان خود را به کشتی‌هایی که عمدا غرق می‌شوند و یا اگر هم سالم برسند به مکان‌هایی بسیار وحشتناک برای اسکان فرستاده می‌شوند نسپارند و اجازه ندهند عزیزانشان اینگونه دچار مهلکه پناهجویی غیرقانونی شوند.

قشقاوی همچنین نسبت به کم‌کاری و حضور کم‌رنگ بخش‌های مدنی و حقوق شهری که نسبت به تضییع حقوق هموطنان ما صورت می‌گیرد آن هم توسط کشورهای مدعی حقوق بشر، اظهار تاسف کرد و گفت: فعالان حقوق بشری و مدنی ایران در این زمینه بسیار بی‌تفاوت هستند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور در پایان گفت: گاهی پناهجویان عمدا در مناطق بد آب و هوا قرار داده می‌شوند، دچار سوء تغذیه می‌شوند و به آنها رسیدگی مناسب پزشکی نمی‌شود که همواره ما نسبت به این رفتار دولت استرالیا اعتراض کرده‌ایم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین