کد خبر: ۲۶۰۵۳۹
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۵
دادگاهی فدرال در آمریکا حکم داد به پنج نفری که اشتباها به جرم تجاوز زندانی شده بودند، بابت سال‌های زندانشان در مجموع 41 میلیون دلار غرامت پرداخت شود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در سال 1989 میلادی زنی سفیدپوست در پارکی در نیویورک مورد تجاوز قرار گرفت و پنج نوجوان سیاه‌پوست و لاتین‌تبار به اتهام ارتکاب به این جرم به زندان افتادند.

 با وجود اینکه قربانی تجاوز حافظه خود را از دست داده و مهاجم یا مهاجمان را به یاد نداشت، همچنین شاهد و مدرک قانع‌کننده‌ای در کار نبود، این پنج نفر مطابق اعتراف اولیه به حبس محکوم شدند، هرچند می‌گفتند که با تهدید و زیر کتک مجبور به اعتراف شده بودند. همچنین یک فیلم از روی ماجرای زندگی این پنج نفر ساخته شده است.

 سرانجام در سال 2002 میلادی شخص دیگری که به جرم تجاوز در زندان بود به ارتکاب این مورد تجاوز اعتراف کرد و شواهد دی‌ان‌ای نیز اعتراف او را تایید کرد. به این ترتیب پنج نفری که به غلط محکوم شده و بین شش تا 13 سال را در زندان سپری کرده بودند، درخواست غرامت کردند و در نهایت دادگاه حکم داد که هر یک از آنها به ازای هر یک سالی که در زندان سپری کرده، یک میلیون دلار غرامت دریافت کند.

 به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، با این حال مقام‌های نیویورک همچنان می‌گویند که مسئولان قضایی و انتظامی مرتبط با پرونده عملکرد نادرستی نداشته‌اند.

 هفته گذشته نیز مورد مشابهی در ایالت کارولینای شمالی روی داد و دو برادر ناتنی پس از تحمل سه دهه حبس به جرم تجاوز جنسی و قتل در پی آزمایش دی‌ان‌ای بی‌گناه اعلام و از زندانی در ایالت کارولینای شمالی آزاد شدند. از آنجا که آنها نیز سیاه‌پوست بودند برخی، دستگاه قضایی و پلیس آمریکا را متهم می‌کنند که در مواردی عملکردی نژادپرستانه و علیه اقلیت‌های سیاه‌پوست، خاورمیانه‌ای و یا لاتین‌تبار دارند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین