کد خبر: ۲۶۱۰۲۰
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۰
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: ایرنا نوشت: دو تن از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد از عملکرد مقامات عربستان سعودی در خصوص اعدام هایی که از طریق بریدن سر محکومین صورت می گیرد، از این کشور خواستند به اینگونه اعدام ها خاتمه دهد.


خوان مندز و کریستوفر هاینز دو تن از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه در بیانیه مشترکی که روز سه شنبه صادر کردند، بار دیگر با تاکید بر غیرعادلانه و نمایشی بودن بیشتر محاکمات در کشور عربستان، گردانندگان رژیم سعودی را به زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی و نقض کامل حقوق انسان ها در این کشور متهم کردند.

مندز نماینده ویژه سازمان ملل در امور مربوط به شکنجه و رفتارهای غیرانسانی، در این بیانیه با اشاره به رواج اعدام ها از طریق بریدن سر متهمان، این عمل را غیر انسانی و مغایر همه قوانین بین المللی توصیف کرد.

وی افزود: به رغم درخواست ها و هشدارهای متعدد سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی، مقامات رژیم سعودی با بی اعتنایی به همه موازین همچنان به اینگونه اعدام ها ادامه می دهند.

در گزارش این کارشناسان اشاره شده است که بر اساس آمار های بدست آمده در سال 2014 در مجموع 45 نفر از طریق محاکمه های نمایشی به مجازات اعدام محکوم شده اند که بیشتر این اعدام ها از طریق بریدن سر صورت گرفته است.

بر اساس همین گزارش تنها در فاصله روزهای چهارم تا بیست و دوم ماه اوت امسال 22 نفر یعنی به طور متوسط در هر روز بیش از یک نفر در این کشور اعدام شده اند.

کریستوفر هاینز یکی دیگر از کارشناسان حقوق بشر و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور مربوط به اعدام های گروهی نیز در این بیانیه اعدام های رو به افزایش در عربستان سعودی را به شدت محکوم کرد و بریدن سر محکومین را نفرت انگیز و غیرانسانی دانست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین