کد خبر: ۲۶۱۳۹۱
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۲
اگرچه سیری جزیره ای دورافتاده در میان خلیج فارس به شمار می آید، اما نقشی مهم در استخراج نفت داشته و همه ساله درآمد هنگفتی را نیز عاید ملت ایران می کند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس منطقه عملیاتی نفت سیری گفت: در سال گذشته، حدود 23 میلیون بشکه نفت خام از منطقه سیری به خارج از کشور صادر شده که حدود دو میلیارد و 300 میلیون دلار برای کشور درآمدزایی داشته است.

رضا حقیقی درگفت وگو با ایرنا با تشریح جزییات تولید نفت از میدان نفتی سیری، اظهار داشت: هم اکنون نفت و گاز تولید شده از میدان های منطقه نفتی سیری پس از برداشت برای فرآورش نهایی راهی دو کارخانه تفکیک نفت به ظرفیت ١٥٠ هزار بشکه در جزیره سیری می شوند.

وی اضافه کرد: ظرفیت تولید روزانه 150 هزار بشکه نفت خام در سیری وجود دارد، اما در حال حاضر میزان تولید نفت 68 هزار بشکه در روز است.

رئیس منطقه عملیاتی نفت سیری در خصوص دلایل خالی ماندن ظرفیت تولید این منطقه نفتی، گفت: افت فشار میادین و کمبود بودجه برای توسعه میادین و نگاه داشت توان تولید آنها از جمله دلایل خالی ماندن ظرفیت تولید در این منطقه است.

حقیقی افزود: علت دیگر خالی ماندن ظرفیت تولید نفت در سیری انتخاب پیمانکاران ضعیف در سال های گذشته است که پروژه های بزرگ نفتی را در اختیار گرفته اند.

وی گفت: برای نگاه داشت تولید علیرغم مشکلاتی بسیاری که وجود دارد، اقدامات خوبی انجام شده است.

رئیس منطقه عملیاتی نفت سیری اضافه کرد: برای افزایش ظرفیت تولید، چهار چاه افقی در میدان الوند حفاری شده که از طریق آنها هفت هزار بشکه به ظرفیت تولید این میدان افزایش یافته است.

اگرچه سیری جزیره ای دورافتاده در میان خلیج فارس به شمار می آید، اما نقشی مهم در استخراج نفت داشته و همه ساله درآمد هنگفتی را نیز عاید ملت ایران می کند.

استخراج نفت در این منطقه نفتی نخستین بار از دهه 1350 شمسی آغاز شد و در حال حاضر از 5 میدان الوند، نصرت، دنا، سیوند و ایلام در این منطقه نفت استخراج می شود.

میدان الوند در 50 کیلومتری غرب جزیره سیری واقع شده و شامل دو سکو است. این میدان دارای 11 حلقه چاه افقی تولیدی است.

میدان مشترک نصرت نیز دارای 5 حلقه چاه تولیدی بوده و برنامه توسعه آن در قالب طرحهای جدید بیع متقابل در اواخر سال 1378 مصوب شد. نفت تولیدی از این میدان توسط خط لوله 12 اینچ دریایی به سکوی نصر منتقل می شود.

میدان سیوند با 18 حلقه چاه و میدان دنا نیز با 24 حلقه چاه در غرب جزیره سیری قرار دارند.

نفت میادین سیوند، دنا، نصرت و الوند در سکوی بهره برداری نصر جمع آوری و پس از فرآورش اولیه توسط یک خط لوله 16 اینچی به طول 33 کیلومتر به جزیره سیری منتقل می شود.

میدان ایلام (اسفند)نیز در 18 کیلومتری جنوب شرقی جزیره واقع شده و 5 سکوی دریایی، متشکل از 3 سکوی چاه، یک سکوی بهره برداری و یک سکوی مشعل است. این میدان دارای 29 حلقه چاه تولیدی و تزریقی بوده و ظرفیت تولید نفت از این میدان در حال حاضر 60 هزار بشکه در روز است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین