کد خبر: ۲۶۱۴۸۱
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۰
آمارها حاکی از آن است حدود 75 درصد فوتي‌هاي ناشي از تصادفات در همان روز تصادف از دنيا مي‌روند و 41 درصد از تلفات مربوط به رانندگان است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش خبرنگار مهر، در سوانح رانندگی عوامل زیادی تاثیر گذار هستند که پیشگیری از هرکدام آنها می تواند مرگ و میر ناشی از سوانح را تاحدود زیادی کاهش دهد به همین جهت در سال های اخیر این عوامل بیشتر مورد بررسی قرار گرفته تا هشدارهای لازم به رانندگان داده شود.

براین اساس، خواب آلودگی و عدم دیدکافی یکی از عوامل موثر افزایش سوانح رانندگی است به همین جهت عمده سوانح رانندگی در ساعات پایانی روز و شب اتفاق می‌افتد. آمارها نشان می دهد که سهم فوت شدگان در 12 ساعت ابتدایی هر روز در سه سال گذشته کاهش داشته است اما همچنان سهم 12 ساعت دوم بیشتر شده است.

در واقع در 12 ساعت اوليه روز نسبت به 12 ساعت دوم ميزان تصادفات منجر به فوت كاهش چشمگيري داشته است که اين موضوع به ويژه در تصادفات درون شهري بيشتر بوده است که البته یکی از دلایل آن می‌تواند خدمات رسانی بیشتر در ساعات اولیه روز باشد.

مرگ 75 درصد از تصادفی ها در همان روز

همچنین آمارها حاکی از این است که در سه سال اخير ميزان انتقال افراد تصادفي به وسيله آمبولانس افزايش يافته و از 82.5 درصد كل نقل و انتقالات در سال 1390 به 87.9 درصد در سال 1392 رسيده است که این موضوع یکی از عوامل کاهش فوتی‌های سوانح رانندگی است.

اين تحول براي تصادفات برون‌شهري مشهودتر است، زيرا در اين فاصله نقل و انتقال مصدومان با آمبولانس از رقم 81.6 درصد در سال 1390 به 88.1 درصد در سال 1392 رسيده است که به رقم نقل و انتقالات مصدومين و فوت‌شدگان درون‌شهري بسیار نزدیک است زیرا این رقم در سال 1392 به 91.2 درصد در تصادفات درون شهری رسيد.

از دیگر آمارهای تکان دهنده در خصوص تلفات ناشی از سوانح رانندگی این است که حدود 75 درصد فوتي‌هاي ناشي از تصادفات در همان روز تصادف از دنيا مي‌روند در واقع شدت تصادف و نبود خدمات رسانی به موقع موجب می‌شود که اغلب سانحه دیدگان در همان روز از دنیا بروند.

سهم 41 درصدی رانندگان از تلفات رانندگی

همچنین بررسی ها نشان می دهد که حدود 41 درصد افراد فوت‌شده راننده هستند و با وجود هشدارهایی که در این  رابطه داده شده است اما همچنان این درصد بالا پابرجاست و در سال‌های اخیر سهم زیادی از کشته شدگان سوانح را رانندگان تشکیل داده اند.

براین اساس، حدود 40 درصد خودروي مورد استفاده فوت‌شدگان ناشی از سوانح رانندگی سواري بوده است به همین جهت سهم بالایی از فوتی ها در تصادفات مربوط به رانندگان خودروهای سواری است.

ضمن آنکه 24 درصد از تلفات جاده ای مربوط به موتورسواران و مابقی مربوط به ساير وسايل نقليه بوده‌است و 23 درصد از سهم آنها مربوط به عابران پیاده و بدون وسیله بوده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین