کد خبر: ۲۶۱۶۹۸
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۰
رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جوان ترین و پیرترین استانهای کشور را معرفی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، «محمد اسماعیل مطلق» روز یکشنبه در نشست خبری افزود: استان های گیلان با 11،5، مرکزی با 9،97، مازنداران با 9،81، آذربایجان شرقی با 9،78، خراسان جنوبی با 9،52، همدان با 9،42، اصفهان با 9،26 و تهران با 9،5 درصد جمعیت سالمند، به عنوان پیرترین استان های کشور به شمار می روند.


وی تصریح کرد: علت پیرشدن جمعیت این استان ها، میزان باروری کلی کمتر از 1،8، تاخیر در فرزند آوری فاصله بیش از پنج سال در فرزند آوری، کاهش ازدواج و افزایش طلاق است.


مطلق ادامه داد: جوان ترین استان های کشور نیز سیستان وبلوچستان با 4،72، هرمزگان با 5،62، بوشهر با 5،94، خوزستان با 6،6، یاسوج با 6،27 و گلستان با 6،82درصد جمعیت سالمند کشور محسوب می شوند.رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: اکنون میزان باروری کلی در کشور کمتر از 1،8 است که باید به بیش از دو. برسد تا دارای کشوری جوان و نیروی کار شویم.


** جمعیت سالمندان و کودکان برابر شد


مطلق گفت: اکنون تقریبا جمعیت سالمند با حدود هفت میلیون جمعیت بیش از 60سال، برابر با جمعیت کودکان شد.


رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: یکی از دلایل افزایش جمعیت سالمندان در کشور بالا رفتن سن امید به زندگی است، بطوریکه سن امید به زندگی در سال 58 برای زنان 54 سال و برای مردان حدود 53 سال بود که اکنون به 72،8 سال برای مردان و 74 سال برای زنان رسیده است.


مطلق، کاهش مرگ ومیر کودکان زیر یک و پنج سال و کاهش مرگ و میر زنان باردار(19 مورد مرگ در هر 100 هزار تولد زنده) را از دیگر دلایل افزایش جمعیت سالمندان در کشور دانست.


** اجرای دو برنامه ویژه سلامت سالمندان 


رییس دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، از اجرای دو برنامه «مراقبت های ادغام یافته سالمندان» و «شیوه زندگی سالم» در قالب اجرای برنامه طرح تحول بهداشت خبر داد.


مطلق گفت: هدف از اجرای برنامه «مراقبت های ادغام یافته سالمندان»، کاهش بار بیماری ها در گروه سنی کمتر از 80 سال و بیماری ها و معلولیت های شایع در گروه سنی 80 و بالاتر از آن است.

وی افزود: برنامه ریزی های لازم در وزارت بهداشت برای اینکه نوزادان به دنیا آمده تا 85 سال عمر مفید و زندگی سالم داشته باشند، در حال اجرا است.


رییس دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت با بیان اینکه چالش های اجرای این برنامه در شهرستان ها شناسایی شده، گفت: برنامه «مراقبت های ادغام یافته سالمندان» در بیش از 200 شهرستان اجرایی شده و در اجرای آن بیش از دو میلیون و 218 هزار نفر تحت نظر افراد پزشک و غیرپزشک هستند.


مطلق درباره برنامه «شیوه زندگی سالم» نیز افزود: هدف از اجرای این برنامه، بهبود شیوه زندگی سالم بمنظور افزایش تعداد سالمندان با رفتار سالم است.


وی خاطرنشان کرد: این برنامه در 343 شهرستان در حال اجرا بوده و تا پایان سال 92، دو میلیون و 742 هزار و 131 نفر تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند.


** اجرای سند ملی سلامت سالمندان 


رییس دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: سند ملی سلامت سالمندان با عنوان رفاه و منزلت سالمندان ایران مبتنی بر الگوی اسلامی و ایرانی در قالب برنامه ملی تحول نظام سلامت تدوین شده و مهر سال 91 به تصویب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی رسید.


مطلق افزود: این سند به سازمان های مربوطه ابلاغ شده و در حال اجرا است.

وی یادآور شد: وظایف همه ارگان ها و وزارتخانه ها در ارتباط با سالمندان در سند ملی سلامت سالمندان لحاظ شده است.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین