کد خبر: ۲۶۲۰۸۰
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۵
معاون تولیدات زراعی وزارت جهادکشاورزی گفت: در راستای حمایت دولت یازدهم از شالیکاران، وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول را به طور جدی مدنظر قرار می دهد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: عباس کشاورز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، سرانه مصرف برنج از سوی هر ایرانی را 40 کیلوگرم دانست و افزود: برنج مصرفی مورد نیاز کشور 3 میلیون تن است که بخشی عمده آن در داخل تولید و مابقی از خارج وارد می شود.

وی اظهار داشت: امسال یک میلیون و 750 هزارتن برنج سفید در کشور تولید شده که به دلیل واردات بی رویه سالهای گذشته نیازی به واردات مجدد برنج وجود ندارد.

وی تصریح کرد: سال گذشته حدود 700 هزار تن برنج مازاد بر نیاز وارد کشور شد که این میزان از واردات، سهم زیادی در افزایش خسارات و زیان تولیدکنندگان داخلی داشته است.

معاون تولیدات زراعی وزارت جهادکشاورزی معتقد است: ادامه روند واردات برنج در فصل برداشت محصول می تواند تاثیر منفی بر تولید برنج در داخل داشته باشد به طوری که هم اکنون تولیدکنندگان این محصول در کشور خسارت زیادی را متحمل شده اند.

به گفته کشاورز، از مجموع برنج تولیدشده در کشور تنها 300 هزار تن آن را برنج ارقام پرمحصول تشکیل می دهد و مابقی برنج تولیدی کشور از ارقام محلی است.

وی سطح زیرکشت برنج در کشور را بین 580 تا 600 هزار هکتار برشمرد و افزود: هم اکنون برنج در اکثر نقاط کشور تولید می شود اما عمده تولید برنج مربوط به استان های گیلان، مازندران، گلستان و خوزستان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سال گذشته حدود 2 میلیون تن برنج وارد کشور شده که سرریز برنج در بازار سبب کاهش قیمت انواع برنج تولید داخل در کشور شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین