کد خبر: ۲۶۲۱۱۷
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۴
رئیس جمهور به نیویورك می‌رود / برخی می خواهند سوال درباره بدحجابی را مثل یارانه ها زنده نگه دارند
دستگاه‌های فرهنگی كه از دولت بودجه دریافت می‌كنند از عملكرد خود در رفع بدحجابی گزارش دهند/هرگونه بی‌حرمتی به بانوان امر غیر قابل پذیرش از سوی دولت است/هزینه این اقدامات را اسلام می‌دهد نه انصار حزب‌الله.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سخنگوی دولت با بیان اینكه باید بدانیم که بانوان ما در جامعه باید مورد احترام باشند، تاكید كرد: نباید فکر کنیم که از روش‌های غیرفرهنگی و خشن در خصوص رفع بدحجابی می‌توان به نتیجه رسید. گاهی برخی بر اساس احساس مسئولیت و یا اعتقادات خود از این روش‌ها استفاده می‌کنند در حالی که آنها باید بدانند در سال‌های گذشته نیز این روش‌ها نه تنها موثر نبوده بلکه در پاره‌ای از موارد پدیده بدحجابی را تشدید هم کرده است.

محمدباقر نوبخت در پایان جلسه امروز هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه امروز انصار حزب‌الله طی بیانیه‌ای اعلام کرده است كه خیابان‌ها را از لوث بدحجابی پاک خواهد کرد و در این مسیر هزینه لازم را نیز پرداخت خواهد کرد، گفت: در جلسه گذشته نیز یکی از خبرنگاران از پدیده بدحجابی به عنوان یک بیماری در جوامع اسلامی یاد کرد و من توضیح دادم که آن پدیده یک مشکل فرهنگی است که باید متناسب با آن از سازوکارهای فرهنگی استفاده کرد.

وی ادامه داد: در این خصوص برخی انگشت خود را به سمت دولت نشانه می‌روند. البته دولت در جهت ارتقای فرهنگی کشور باید تلاش کند و هر ساله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی صدها میلیارد تومان در خصوص فرهنگ هزینه می‌کند.

   دستگاه‌های فرهنگی كه از دولت بودجه دریافت می‌كنند از عملكرد خود در رفع بدحجابی گزارش دهند

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: حتی در این میان بسیاری از دستگاه‌های غیردولتی نیز از بودجه دولت برای امور فرهنگی استفاده می‌کنند. بنابراین دولت از این دستگاه‌ها نیز درخواست می‌کند که گزارش بدهند مبالغی که در این خصوص از دولت دریافت کرده‌اند در بحث حجاب چه نتایجی داشته است.

نوبخت با تاکید بر اینكه نباید فکر کنیم که از روش‌های غیرفرهنگی و خشن در این خصوص می‌توان به نتیجه رسید، تصریح شد: گاهی برخی بر اساس احساس مسئولیت و یا اعتقادات خود از این روش‌ها استفاده می‌کنند در حالی که آنها باید بدانند در سال‌های گذشته نیز این روش‌ها نه تنها موثر نبوده بلکه در پاره‌ای از موارد پدیده بدحجابی را تشدید هم کرده است. البته ما نباید پدیده بدحجابی را نسبت گذشته تشدید یافته بدانیم و با روش‌های غیرقانونی با آن برخورد کنیم.

                         هرگونه بی‌حرمتی به بانوان امر غیر قابل پذیرش از سوی دولت است

وی با بیان اینكه ما باید بدانیم که بانوان ما در جامعه باید مورد احترام باشند، تاكید كرد: اگر قرار است در این میان به کسی تذکری بدهیم قانون نحوه آن را تعیین کرده بنابراین هر نوع روش غیرقانونی و بی‌حرمتی به بانوان امر غیر قابل پذیرش از سوی دولت است.

                                      هزینه این اقدامات را اسلام می‌دهد نه انصار حزب‌الله

سخنگوی دولت اضافه كرد: تاکید دولت در این خصوص بر این خواهد بود که نباید احساس کنیم که پدیده‌ای که سال‌ها در کشور ما وجود داشته امروز به پدیده حادی تبدیل شده و باید با آن به شکل فیزیکی برخورد کنیم و صراحتا هم اعلام کنیم که هزینه آن را می‌دهیم. مسلم است که این هزینه به پای آنها نوشته نخواهد شد بلکه هزینه این اقدامات را اسلام می‌دهد.

سخنگوی دولت یادآور شد: متاسفانه کسانی نیز امروز در عراق تلاش می‌کنند که چهره خشن و غیر منطقی را از اسلام ارائه دهند بنابراین ما از افرادی که در داخل از سر دلسوزی می‌خواهند با پدیده بدحجابی برخورد کنند توصیه می‌کنیم که هر هنری که دارند در ارتباط با مسائل فرهنگی بگذارند. ما در تدوین برنامه ششم حاضر هستیم که از آنها دعوت کنیم تا برنامه‌های خود را اعلام کنند و اگر لازم باشد منابع مالی لازم را نیز اختصاص می‌دهیم.

                                    دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی را تایید نمی‌کند

نوبخت با تاکید براینکه دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی را تایید نمی‌کند، عنوان كرد: ما مخالف این گونه اقدامات هستیم و دستگاه‌های ذی‌ربط نیز باید در ارتباط با وظایف خود با این مسئله برخورد کنند.

وی با بیان اینکه تایید نمی‌کنیم که یک فرد بدحجاب بیمار است، اظهار داشت: این یک ناهنجاری است که اگر از آن به عنوان بیماری تعریف شود توهین خواهد بود و این شایسته نیست ما باید دلیل این مسائل را در سیاست‌ها و اقدامات خود بررسی کنیم و به دنبال روشهای اثر بخشی برویم که حرمت آحاد جامعه را نیز حفظ کند.

سفر رئیس‌جمهور به نیویورک قطعی شده است

سخنگوی دولت در خصوص سفر احتمالی رئیس جمهور به نیویورك گفت: سفر رئیس‌جمهور به نیویورک قطعی شده است.

وی ادامه داد: در خصوص اینکه رئیس جمهور در این سفر با اوباما ملاقاتی داشته باشد، برنامه‌ای تنظیم نشده اجازه بدهید طی یک نشست خبری در مورد جزییات برنامه رئیس جمهور به نیویورک اطلاع‌رسانی انجام دهم.

محمدباقر نوبخت در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: امروز هیات وزیران به دو گزارش مهم پرداخت که اولین گزارش از سوی وزیر نیرو و در خصوص وضعیت آب کشور ارائه شد.

وی ادامه داد: گزارش دوم توسط مسئولین گمرگ و در خصوص بحث واردات خودرو بود. همانطور که می‌دانید هیات دولت واردات خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی سی را ممنوع اعلام کرد مگر خودروهایی که هیات وزیران اجازه ورود آنها را داده باشد.

سخنگوی دولت یادآور شد: با توجه به این مسئله، طی روزهای گذشته شاهد بودیم که صداوسیما برنامه‌های مختلف را منعکس کرد و با نشان دادن ماشین‌های لوکس در بنگاه‌ها و طرح این سوال که این خودروها از کجا می‌آیند به این مسئله پرداخت، چراکه واردات این خودروها در حالی که هنوز ماشین‌های مدل پایین در کشور وجود دارد نوعی تبعیض را نشان می‌دهد که ما نیز با آن مخالف هستیم.

نوبخت افزود: انعکاس‌ و مطرح شدن اینگونه اخبار در صداوسیما موجب شد همه گمانه‌زنی‌ها به این سمت برود که دولت این خودروها را وارد می‌کند و در این خصوص با چند نفر هم مصاحبه شد. ما امروز از رئیس کل گمرک خواستیم که در یکی از برنامه‌های صداوسیما ظرف امروز یا فردا شرکت کرده و همه آمار و ارقام مربوط به این مسئله و اینکه این خودروها از چه مسیری وارد کشور شده را ارائه دهد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارشی از خودروهای وارداتی از سال 88 تا سال 93 اظهار داشت: خودروهای با حجم بالای 2500 سی سی در سال 88 به میزان 31 هزار و 312 دستگاه، در سال 89 به میزان 23 هزار و 763 دستگاه، در سال 90 به تعداد 18 هزار و 604 دستگاه، در سال 91 به میزان 16 هزار و 239 دستگاه، در سال 92 به تعداد 4 هزار و 16 دستگاه و در سال 93 به میزان 113 دستگاه وارد کشور شده است که در این گزارش نوع همه این اتومبیل‌ها به تفکیک مشخص است.

واردات خودروهای لوكس با مجوز دولت یازدهم نبوده است

وی با بیان اینكه همه این خودروها با مجوزهایی که از سال‌های قبل گرفته شده بود وارد کشور شده و هیچ یک مربوط به مصوبه هیات وزیران در دولت یازدهم نبوده است، تصریح كرد: البته قصد من این نیست که رفع تکلیف کنم اما لازم است بدانید که هیات وزیران در این ایام اجازه واردات خودروهای خارجی بالای 2500 سی سی را نداده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ممکن است مجوزهای این خودروها در ابتدا با نیتی خالص و جهت کمک به برخی افراد خاص مثل قهرمانان ورزشی جهت افتخارآفرینی آنها بوده باشد اما امیدواریم که به هیچ وجه دیگر چنین خودروهایی وارد کشور نشود چرا که معتقدیم خودروهای داخلی نیز باید مورد حمایت قرار گیرند.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در جلسه امروز همچنین گزارشی در خصوص کاروان ورزشی ایران در سفر کره جنوبی داده شد که بسیار امیدبخش بود. امیدواریم همانطور که والیبالیست‌های ما در این مدت افتخارآفرینی کردند این پروسه ادامه داشته باشد.

دولت 30 میلیارد به وزارت نیرو برای آبرسانی فوری به دولت اختصاص داد

سخنگوی دولت با اشاره به مصوبه دولت در رابطه با ‎آبرسانی به تهران ابراز داشت: در جلسه امروز هیات وزیران مصوبه‌ای نیز در مورد مسئله آبرسانی فوری به تهران وجود داشت که به صورت علی‌الحساب 30 میلیارد تومان اعتبار ویژه در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت تا آقای چیت‌چیان به همراه همکاران خود سریعا در این خصوص اقدام کند. معاون برنامه‌ریزی نیز موظف شد که منابع مالی جهت اجرای طرح‌های مربوط به این مساله را تامین نماید.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین