کد خبر: ۲۶۲۵۱۵
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۶
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به همکاری ایران و این سازمان خبر داد: ایران در حال رقیق کردن ۴۱۱۸ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده به میزان ۲درصد به غنای اورانیوم طبیعی است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود درباره نظارت و راستی‌آزمایی در جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برنامه اقدام مشترک که عصر جمعه منتشر شد تاکید کرد که ایران اقدامات داوطلبانه را کاملا اجرا کرده است.

 به گزارش نسیم،در این گزارش آمده است:

۱. این گزارش اطلاعاتی را درباره نحوه اجرای اقدامات داوطلبانه از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه هسته‌ای‌اش ارائه می‌کند. اقداماتی که ایران بر اساس بخشی از برنامه اقدام مشترک که در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ میان ایران و گروه ۱+۵ به توافق رسیده و زمان این برنامه تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ تمدید شده، متعهد به اجرای آن شده است.

۲. آژانس تأیید می‌کند که از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ ایران اقدامات زیر را انجام داده است:

- هیچ غنی‌سازی اورانیوم بیش از ۵ درصد در هیچ یک از تأسیسات اعلام شده انجام نداده است.

- هیچ آبشار زنجیره ای متصل جدیدی در تأسیسات اعلام شده راه اندازی نشده است.

- روند رقیق سازی به میزان کمتر از ۵ درصد انجام گرفته و ۱۰۸.۴ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده به میزان ۲۰ درصد رقیق شده است.

- ۱۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی‌شده به میزان ۲۰ درصد در کارخانه تبدیل (FPFP) برای تبدیل به اکسید اورانیوم تغذیه شده است.

- هیچ خطی برای باز تبدیل اکسید اورانیوم به اورانیوم غنی ‌شده درکارخانه تبدیل ( FPFP) وجود ندارد.

- هیچ پیشرفت بیشتری در فعالیت‌های تأسیسات غنی‌سازی سوخت فردو، رآکتور اراک شامل تولید و آزمایش سوخت برای رآکتور IR-40 انجام نگرفته است.

- پرسشنامه اطلاعات طراحی به روز شده درباره رآکتور IR-40 فراهم شده است و رهیافت پادمانی آژانس به اتمام رسیده است.(بر اساس پرسشنامه اطلاعات طراحی به روز شده و اقدامات راستی آزمایی توافق شده در ۵ می ۲۰۱۴)

- ۱۵۰۵ کیلوگرم از اورانیوم غنی‌شده بیش از ۵ درصد در روند تبدیل کارخانه پودر UO2 به ‌اکسید اورانیوم در EUPP قرار گرفته و به اکسید اورانیوم تبدیل شده است.

- فعالیت‌های تحقیق و توسعه راستی‌آزمایی غنی‌سازی در پایلوت تاسیسات غنی سازی سوخت ادامه دارد.

- فعالیت‌های مرتبط با بازفرآوری در رآکتور تحقیقاتی تهران و یا تأسیسات تولید رادیو ایزوتوپ مولیبدن ید و زنون یا در تأسیسات هسته‌ای دیگر که آژانس به آن‌ها دسترسی دارد انجام نمی‌گیرد.

- اطلاعات درباره معدن و کارخانه اورانیوم در گچین، معدن اورانیوم ساغند و تأسیسات تولید اورانیوم اردکان فراهم شده و امکان دسترسی وجود دارد.

- دسترسی روزانه به تأسیسات غنی‌سازی در نطنز و فردو ادامه دارد.

- دسترسی‌های منظم به مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاههای تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات انباشت و اطلاعات مرتبط با آنها وجود دارد.

- نظارت منظم بر فعالیت‌های زیر فراهم شده است:

برنامه‌های تأسیسات هسته‌ای و توصیف هر ساختمانی در هر سایت هسته‌ای، توصیف عملیات انجام شده برای محل در نظر گرفته شده برای انجام فعالیت‌های هسته‌ای مختص، اطلاعات درباره معادن و کارخانه‌های اورانیوم و مواد منبع.

۳. علاوه بر این آژانس تأیید می‌کند که از 24 جولای 2014 ایران فعالیت‌های زیر را انجام داده است:

- ۱۲.۵ کیلوگرم اکسید اورانیوم U3O8 برای تولید سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران استفاده کرده است.

- به آژانس اطلاع داده است که ۴۱۱۸ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده به میزان ۲ درصد را به میزان غنای اورانیوم طبیعی رقیق می‌کند. ایران مخلوط کردن همه این مواد هسته‌ای که هر یک دارای میزان غنی‌سازی متفاوت است ( غنای کمتر از ۲ درصد) را آغاز کرده که این فعالیت‌ها در سیلندرهای متفاوت انجام می‌شود
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین