کد خبر: ۲۶۵۹۳
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۸۴ - ۱۶:۵۴
آفتاب‌‌نیوز : در این میان اگرچه اوضاع رادیو به نظر می رسد بهتر از شبکه‌های هفت‌گانه تلویزیونی باشد ولی از آنجا که دایره تنگ و محدود در سازمان عریض و طویل صداوسیما سبب گردیده فقط افراد خاص در زمینه نویسندگی و مجری‌گری در این مجموعه فعال باشند که عمدتا نور چشمی هستند متاسفانه نارسایی و کم سوادی به تمامی شبکه‌ها و سطوح آن رسوخ کرده و عمومیت یافته است. 

برنامه‌های صداوسیما دارای اشکالات و نارسایی‌های بسیاری هستند اما آنچه سبب آشکار شدن و در حقیقت بزرگ‌نمایی این مسایل می‌گردد. بی سوادی و بی اطلاعی تعدادی از گویندگان خصوصا در برنامه‌های خبری است که به صورت زنده اجرا می شوند. 

گویندگان برنامه‌های خبری صداوسیما باید علاوه بر آگاهی داشتن نسبی از اخباری که به اطلاع شنوندگان و بینندگان می رسانند، اقدام به مطالعه خبرها و گزارش‌ها کرده و اجازه ندهند به دلیل تپق‌ها و تلفظ‌های غلط، مورد استهزا و تمسخر قرار بگیرند.
 
برنامه‌های خبری از جمله پر بیننده‌ترین و پر شنونده‌ترین برنامه‌های صداوسیما هستند که باید توجه بیشتری به آنها شود. این برنامه‌ها نیاز به تغییرات محتوایی و اطلاعاتی داشته و باید توسط افرادی اداره و کنترل شوند که نسبت به مسایل و رویدادهای جهان اطلاع و آگاهی داشته و قادر به تجزیه و تحلیل مسایل باشند. 

مشکل اساسی گویندگان خبر که بی سوادی آنها را آشکار می‌سازد عدم اطلاعشان از چگونگی تلفظ اسامی است. این مشکل زمانی آشکارتر می شود که گویندگان باد در غبغب انداخته و با قیافه حق به جانب به تلفظ اشتباه و سراسر غلط اسامی چهره‌های سیاسی خارجی و بین المللی می پردازند. 

تکرار این اشتباهات گویای این واقعیت است که یا توجهی به رفع این مشکلات نشده و گویندگان مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند یا این که اصولا در صداوسیما واحد و گروهی برای تصحیح اشتباهات این چنینی و آموزش گویندگان وجود ندارد. اگر این اشتباه‌ها در برنامه‌های تولیدی صورت بگیرد چندان آشکار نمی‌شود زیرا می‌توان این برنامه‌ها را ادیت و کنترل کرد اما در برنامه‌های زنده از جمله اخبار سراسری چشمگیر‌تر بوده و بی سوادی گویندگان را بیش از پیش بر ملا می‌کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین