کد خبر: ۲۷۰۱۸۲
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۶
کاهش محسوس درآمد نفتی داعش با حملات هوایی
حملات هوایی نیروهای ائتلاف توانسته تاثیر زیادی در روند فروش نفت این گروه تروریستی بگذارد به طوریکه دیگر بازرگانان ترکیه در تکاپوی تهیه تانکر برای بارگیری نفت نیستند. به گزارش سازمان اطلاعات آلمان یکی دیگر از علل تاثیر گذار در روند کاهشی تولید نفت داعش کمبود نیروهای متخصص در این امر است
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: در حالیکه بازار نفت در تب و تاب روند نزولی قیمت ها می سوزد و کشورهای تولید کننده نیز به جای تفکر و پایین آوردن میزان تولید خود به یکدیگر چنگ و دندان نشان می دهند.داعش به فکر توسعه فعالیت های نفتی خود است به طوریکه برای جذب مدیران متخصص در امور نفتی آگهی منتشر می کند و حقوق 250 هزار دلاری در سال را پیشنهاد می کند. اگرچه تحولات اخیر و حمله نیروی های ائتلاف سبب شده است که در روند توسعه و استخراج نفت و فروش آن برای این گروه تروریستی خلل وارد شود.
 
به گزارش آفتاب، پایگاه خبری خردادنیوز در ادامه نوشت: روز گذشته روزنامه زوددویچه آلمان گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه درآمد گروه تروریستی داعش از فروش نفت در چند وقت اخیر کاهش پیدا کرده است این روزنامه در گزارشی به نقل از سازمان اطلاعات آلمان نوشت:
 
حملات هوایی نیروهای ائتلاف توانسته تاثیر زیادی در روند فروش نفت این گروه تروریستی بگذارد به طوریکه دیگر بازرگانان ترکیه در تکاپوی تهیه تانکر برای بارگیری نفت نیستند. به گزارش سازمان اطلاعات آلمان یکی دیگر از علل تاثیر گذار در روند کاهشی تولید نفت داعش کمبود نیروهای متخصص در این امر است.به طوریکه امرای داعش سعی دارند به هر قیمتی که شده این نیروها را به استخدام خود در آورند.حال با تطمیع آنها یا با ربایش آنها.بر همین اساس به نظر می رسد یکی از اولویتهای نیروهای امنیتی دولتهای سوریه و عراق حفاظت از این افراد است.
 
بنا بر اطلاعات ارائه شده از سوی نیروهای اطلاعاتی آلمان درآمد داعش از فروش نفت در سوریه و عراق در حال حاضر به کمتر از 100 میلیون دلار در سال رسیده است.به طوری که هم اکنون در آمد این گروه روزانه کمتر از 300 هزار دلار است.
 
در اواخر ماه اکتبر بود که دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا گفت یکی از اهداف اصلی بمباران های هوایی آمریکا ایجاد خلل در روند استخراج و فروش نفت توسط داعش است. بر همین اساس است که هواپیماهای این کشور پالایشگاها و تاسیسات نفتی در اختیار این گروه را بمباران می کنند.
 
در حال حاضر بیش از نیمی از تاسیسات نفتی سوریه در کنترل داعش است و دو میدان نفتی عراق نیز در اختیار این گروه است.تا قبل از حمله نیروهای ائتلاف میزان تولید نفت داعش 200 هزار بشکه در روز بود و با توجه به فروش بشکه ای 40 دلار توسط این گروه درآمد روزانه این گروه بالغ بر 1 میلیون دلار در روز بود.
 
هرچند سی.آی.ای میزان تقریبی در آمد داعش را تا قبل از حملات روزانه 2 میلیون دلار در روز اعلام کرده است.
 
دسترسی داعش به نفت و فروش آن سبب شده است که این گروه تبدیل به ثروتمند ترین گروه تروریستی جهان بشود و برنامه های بلند پروازانه ای نیز برای آینده خلافت اسلامی خود در نظر بگیرد.پیش بینی می شود در صورتیکه منابع مالی داعش محدود شود روند عضو گیری این گروه خصوصا عضویت شهروندان اروپایی کند تر شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین