کد خبر: ۲۷۰۲۸۴
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۶
در آستانه شروع دور جدید مذاکرات هسته ای در مسقط میان ظریف و کری وزرای خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون نماینده اروپا، یک خبرنگار آمریکایی مدعی حضور احتمالی علی اکبر ولایتی در مذاکرات شده و آن را نشانه ای از افزایش احتمال رسیدن به توافق دانسته است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: در آستانه شروع دور جدید مذاکرات هسته ای در مسقط میان ظریف و کری وزرای خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون نماینده اروپا، یک خبرنگار آمریکایی مدعی حضور احتمالی علی اکبر ولایتی در مذاکرات شده و آن را نشانه ای از افزایش احتمال رسیدن به توافق دانسته است.

به گزارش «تابناک»، لورا روزن خبرنگار آمریکایی ال مانیتور که به تیم مذاکراتی آمریکا نزدیک است در خبری تائید نشده و به نقل از منبعی که هویت آن منتشر نشده است، مدعی شده است که علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل احتمالا در مذاکرات در مسقط حاضر خواهد بود.

روزن حضور ولایتی که سابقه شانزده ساله وزارت خارجه ایران از سال 1360 تا 1376 را نیز در کارنامه دارد، نشانه ای از احتمال قریب الوقوع بودن گشایش در مذاکرات هسته ای و نیز امادگی نظام برای ام دانسته است.

این در حالی است که یک منبع آگاه در گفت و گو با تابناک ادعای مطرح شده توسط خانم روزن را نادرست دانست و حضور دکتر ولایتی در عمان را رد کرد.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع هسته ای، کارزار رسانه ای طرف غربی و به خصوص آمریکایی روز به روز پیچیده تر و گسترده تر می شود.

برای مثال، انتشار خبر نامه نگاری اوباما به رهبر انقلاب از سوی وال استریت ژورنال به عنوان رسانه ای که سابقه طولانی در پیگیری موضوع تحریم ها علیه ایران دارد، بلافاصله پس از انتشار خبر روز پیش از ان در مورد درخواست نادیده گرفتن تحریم های ایران در روند بازسازی افغانستان، از سویی به عنوان راهی برای افزایش فشار بر اوباما برای بالا بردن هزینه توافق با ایران تفسیر شد و از سوی دیگر این احتمال مطرح شد که تلاش هایی در جریان است که با انتشار اخباری از این دست راه برای جا زدن آمریکا به عنوان حامی توافق و ایران به عنوان بازیگر غیرمنعطف و بر هم زننده مذاکرات باز شود.

خبرسازی ها روز شنبه وارد مرحله جدیدی شد. دیوید البرایت در موسسه دانش و امنیت بین المللی که به مواضع تند در موضوع غنی سازی مشهور است، با لحنی تردیدامیز فرضیه احتمال نقض توافق ژنو از سوی ایران را مطرح کرد و خبرگزاری رویترز این خبر را برجسته کرد.

انتشار خبر حضور دکتر ولایتی نیز از سوی لورا روزن در ال مانیتور صورت گرفته است که به همراه چند چهره رسانه ای و فعال در اندیشکده های آمریکایی مانند باربارا اسلاوین و سوزان مالونی رابطه نزدیکی با تیم مذاکره کننده امریکا دارند و اغلب به صورت بازوی رسانه ای غیررسمی تیم امریکا مشغول فعالیت هستند.

روزن پیش از این و از جمله در اواخر مهرماه سال گذشته نیز دست به انتشار اخباری به نقل از منابع ناشناس ایرانی در مورد چارچوب پیشنهادات ایران به 5+1 زد که بعدا روشن شد نادرست بوده است.

به نظر می رسد خبر جدید منتشر شده از سوی روزن ادامه فعالیت های وی در سالهای اخیر در موضوع هسته ای ایران باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین