کد خبر: ۲۷۵۵۲۸
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۷
با کاهش قیمت مسکن طی ماه‌های گذشته و فراهم شدن شرایط ثبات در بازار معاملات مسکن، هم‌اکنون اغلب متقاضیان مصرفی بازار مسکن که به صورت موقت خرید خود را به تاخیر انداخته بودند به تدریج در حال ورود به بازار مسکن هستند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: معاملات مسکن در حال حاضر یکی از باثبات‌ترین شرایط را در مقایسه با زمان‌ مشابه سال‌های گذشته تجربه می‌کند. این را بسیاری از مشاوران املاک می‌گویند و به خریداران مسکن پیشنهاد می‌کنند فرصت را برای خرید از دست ندهند.

به گزارش دنیای اقتصاد، یکی از فعالان بازار مسکن در محدوده غرب تهران می‌گوید: اگر چه قیمت مسکن در 6 ماه اول سال 93، در برخی ماه‌ها چند درصد افزایش داشت، اما در ماه‌های بعد به همان نسبت کاهش یافت و در مجموع می‌توان گفت، متغیرهای بازار مسکن طی سال‌های اخیر هیچ‌گاه به اندازه امسال به هم نزدیک نبوده و بازار مسکن تا این حد ثبات نداشته است.

شریفی با اشاره به نقش کلیدی مشاوران املاک در بهبود و ادامه روند ثبات در بازار مسکن می‌گوید: مشاوران املاک باید هر چه بیشتر تلاش کنند تا معاملات مسکن در مسیری روان‌تر به جریان بیفتد و فضای سوداگری در معاملات از بین برود، همچنین بنگاه‌های مسکن باید با هرگونه افزایش نامتناسب یا نامتعارف قیمت مسکن مقابله کنند.

در حال حاضر با توجه به خروج از دوران رکود در معاملات مسکن و قرار گرفتن در ابتدای مسیر رونق، همزمان با کاهش رشد قیمت مسکن، پیش‌بینی می‌شود حجم معاملات مسکن به تدريج از اواخر امسال افزایش پیدا کند.

 با کاهش قیمت مسکن طی ماه‌های گذشته و فراهم شدن شرایط ثبات در بازار معاملات مسکن، هم‌اکنون اغلب متقاضیان مصرفی بازار مسکن که به صورت موقت خرید خود را به تاخیر انداخته بودند به تدریج در حال ورود به بازار مسکن هستند.

یکی ازفعالان بازار مسکن می‌گوید: کاهش هجمه خریدهای سرمایه‌ای در بازار مسکن، باعث شده در حال حاضر زمینه خرید مناسب برای متقاضیان مصرفی در بازار مسکن فراهم شود.
او توصیه می‌کند: با توجه به قیمت زمین و هزینه‌های ساخت با در نظر گرفتن میزان سود معقول برای سازنده یا مالک در حد متوسط 20 تا 40 درصد، می‌توان تخمین نسبتا درستی از واقعی بودن یا نبودن قیمت‌های پیشنهادی مالکان یا مشاوران املاک به دست آورد.

مشاوران املاک معتقدند بیشتر خریداران مسکن، مصرف‌کننده هستند و فضا براي سرمایه‌گذاري يا سفته‌بازي با توجه به چشم‌انداز كاهش خفيف يا ثبات نسبي قيمت، وجود ندارد. 

دکتر سلمان خادم‌المله، کارشناس بازارسرمایه در این رابطه می‌گوید: ما در کشور دچار تورم رکودی هستیم از طرفی در عرضه و تقاضاهای اقتصادی نیز مشکل داریم برای همین است که تیم اقتصادی دولت می‌خواهد هم عرضه و هم تقاضا را در حوزه مسکن تقویت کند و با ایجاد منابع مالی مانند افزایش سطح وام‌های مسکن و سایر برنامه‌های تشویقی تقاضا در این بخش را قوت ببخشد.

اين كارشناس تاكيد مي‌كند: این سیاست‌ها به نسبت موفقیت‌آمیز هم بوده است و یکی از نشانه‌های آن افزایش خریداران تسهیلات مسکن در بورس هستند. متقاضیان وام مسکن خریدارانی هستند که با وام فعلی می‌توانند خانه‌ای در حد رفع نیازشان خریداری کنند. مطمئنا با این نوع سیاست‌های تقویتی سرمایه‌گذاری ساختماني سود بیشتری نسبت به سایر حوزه‌ها دارد به‌ویژه در شهرستان‌های پر پتانسیل بیش از شهر تهران سرمایه‌گذاری در ساخت مسكن سودآور است. در شهرستان‌ها، وام خريد نيز قدرت بيشتري دارد.

در برخي شهرهاي بزرگ یک ملک معمولی را می‌توان به قیمت 120 تا 150 میلیون تومان خرید که با افزایش وام مسکن خرید این نوع ملک‌ها در شهرستان‌ها راحت تر می‌شود. شهرهای شمالی کشور پتانسیل خوبی برای این نوع سرمایه‌گذاری دارند، بنابراین شايد افزایش قیمت در این شهرها نسبت به تهران بالاتر است.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین