کد خبر: ۲۷۵۷۷۱
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۲
وب‌سایت خبری "نیوز" استرالیا از قول مدیر اجرایی شرکت شکلات‌فروشی "لیند" که به نظر می‌رسد گروگان‌گیری در کافه‌ای از آن انجام شده، این احتمال را مطرح کرده که بین 40 تا 50 نفر در آن باشند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: چندین نفر در یک کافه در سیدنی به گروگان گرفته شده‌اند و گفته می‌شود گروگانگیران پرچم سیاهی را به همراه داشته‌اند. این امر چهره سیدنی را کاملا امنیتی کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اخبار مربوط به این حادثه به صورت لحظه به لحظه با رعایت تاخر اخبار آمده و تازه‌ترین تحول در صدر قرار دارد: 

17:25 شبکه اسکای نیوز در خبری فوری مدعی شد عامل گروگانگیری در کافه شهر سیدنی مردی 49 ساله و  ایرانی است.

16:20  کنسولگری آمریکا اعلام کرد فردا نیز تعطیل خواهد بود.

16:02  با وجود تاریکی هوا، خبرنگاران همچنان در محل حضور دارند.

15:40  راشا تودی گزارش داد کارآگاهان بازجویی از خانواده گروگانها را آغاز کردند.

15:14  یک مقام قضایی استرالیایی اعلام کرد پرچم برافراشته شده در محل گروگانگیری سیدنی متعلق به جبهه النصره است.

15:13  سی ان ان نیز مدعی شده شماری از سانه‎های استرالیایی با فرد گروگانگیر تلفنی صحبت کرده اند و یکی از آنها گفته که فرد گروگانگیر لهجه خاورمیانه‌ای(عربی) داشته است.
سی ان ان گزارش داده است که تعدادی از اهالی رسانه استرالیایی اعلام کرده اند که توانسته اند با فرد مسلحی که اقدام به گروگانگیری در یک کافه در سیدنی استرالیا کرده، تلفنی صحبت کنند و اعلام کرده اند که درخواست های فرد گروگانگیر همان دریافت پرچم داعش در کنار فرصت تماس با نخست وزیر استرالیا می‌باشد. سی ان ان اعلام کرده که یکی از این افراد در گفتگو با سی ان ان گفته که وی چهار دفعه با فرد گروگانگیر صحبت کرده است.

سی ان ان همچنین گزارش داده است که یکی دیگر از مجری های برنامه در استرالیا که توانسته با فرد گروگانگیر تلفنی صحبت کند با اعلام اینکه وی همان درخواست های مشابه را ارائه داده گفت: فرد مسلح به لهجه ای خاورمیانه ای صحبت می‌کرد.

15:00 بر اساس گزارش های منتشر شده پلیس استرالیا فرد گروگانگیر را شناسایی کرده اما هیچ خبری به رسانه‌ها درز نکرده است که ملیت یا انگیزه‌های این شخص را آشکار کند. 
ظاهرا فرد گروگانگیر در کافه مارتین در شهر سیدنی فردی شناخته شده برای پلیس استرالیاست.  اما هنوز مشخص نیست که این فرد گروگانگیر به تنهایی اقدام به گروگانگیری کرده است یا اینکه همدستانی نیز دارد .

14:46  خبرگزاری رویترز گزارش داد: پلیس استرالیا اعلام کرده که مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی را که احتمال می‌رود از زبان افراد به گروگان گرفته شده منتشر شده باشد، پیگیری می‌کند.

14:30 مسلمانان استرالیا برای نجات گروگان‌های کافه لینت در یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای استرالیا به نام لاکمبا دعا کردند. به گفته سمیر دندن، رئیس جامعه مسلمانان لبنان در استرالیا همه اقشار از مذاهب مختلف در این مراسم شرکت دارند. 

14:15  گروگانگیری وارد دوازدهمین ساعت خود شد.

13:37  رئیس پلیس نیوساوت ولز بدنبال تاریک شدن هوا اعلام کردد ممکن است عملیات گروگان‌گیری در کافه لینت سیدنی تا فردا طول بکشد.

13:34  "بن لوپز"، از متخصصان مذاکره با گروگانگیران در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت: رئیس پلیس به این دلیل اطلاعات زیاد نمی‌دهد که شخص گروگان‌گیر به طور واضح به پوشش رسانه‌ها توجه خاص دارد. یکی از موارد مهم برای ما مذاکره‌کنندگان، این است که کنترل جریان اطلاعات در بیرون محل را در دست داشته باشیم. چون در غیر این صورت ممکن است وضعیت بدتر شود.

13:10  "اندرو سیپونه" کمیسر پلیس منطقه ساوث ویلز استرالیا دقایقی پیش اعلام کرد:" تنها هدف ما این است که گروگانها آزاد شوند. این هدف اصلی ما است. اولویت اصلی ما این است و این وضع تغییر نخواهد کرد. من نمی خواهم درباره تاکتیکها و راهبردهایی سخن بگویم که برای آزاد کردن این افراد از آنها استفاده می کنند. ما تلاش می کنیم آنها را در سریعترین زمان ممکن آزاد کنیم. کارهای زیادی باقی مانده است که باید انجام شود."

13:07 شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر گزارش داد: پلیس استرالیا اعلام کرد  که شمار زیادی از نیروها برای حل بحران گروگان گیری در کافه ای در سیدنی تلاش می کنند. بحران گروگان گیری باید از راه مذاکره حل و فصل شود. ما به دنبال مذاکره با گروگان گیران در سیدی هستیم و منتظر تماس آنها هستیم.

12:55  "فیلیپ هاموند"، وزیر خارجه انگلیس، در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: از حوادث سیدنی شوکه شدم. وی همچنین همبستگی انگلیس را با استرالیا ابراز داشت.

12:52  جامعه مسلمانان استرالیا بیانیه‌ای را منتشر کرده‌اند و ضمن ابراز شوک و وحشت به علت حادثه گروگانگیری در مارتین پلیس ابراز امیدواری کردند که هرچه سریعتر این وضعیت برطرف شود و همچنین خواستار آرامش و گزارش دهی مسوولانه درباره این حادثه شدند.

بیش از 40 سازمان اسلامی استرالیا گروگان گیری توسط یک فرد مسلح در کافه ای در سیدنی را محکوم کردند.

سازمان های اسلامی استرالیا با انتشار بیانیه ای مشترک گروگان گیری در سیدنی را اقدامی نفرت انگیز توصیف و تاکید کردند:" ما هر گونه اقدام برای کشتن افراد بیگناه و ایجاد ترس و وحشت در میان انسان ها را محکوم می کنیم."

12:45 شبکه العربیه گزارش کرد که مفتی استرالیا اعلام کرده است که این گروگانگیری ربطی به اسلام ندارد.

12:31   ریانووستی گزارش داد مقامات پلیس استرالیا حادثه گروگان گیری را حادثه ای تروریستی نمی‌‌دانند.

12:15  دیلی تلگراف: خبرهای واصله حاکی است شمار گروگانها بالغ بر 15 نفر است.

12:00  پس از گذشت 10 ساعت از گروگانگیری هنوز اطلاعاتی در خصوص شمار گروگانها در دست نیست.

11:50  شبکه 10 تلویزیون استرالیا گزارش داد "تیم ما به طور مستقیم با دو گروگانگیر صحبت کردند و انها دو درخواست دارند: یکی از انها پرچم داعش را می‌خواهد و دیگری خواستار مذاکره با نخست وزیر است.

11:42   المیادین: پلیس هویت یکی از گروگانگیران را شناسایی کرد

11:39  منبعی خبری به المیادین گزارش داد: پلیس استرالیا تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به روشی مسالمت آمیز و بدون خونریزی به بحران گروگانگیری را پایان بخشد .

11:37  شين هوا: پليس استراليا اعلام کرد هنوز نمی‌تواند تعداد گروگان‌ها را تاييد کند.

 11:26:پلیس سیدنی تأیید کرد که تنها 5 نفر از گروگانها و نه 6 نفر آزاد شده‌اند.

11:20   شبکه تلویزیونی سی سی تی وی: تصاویر تلویزیونی نشان می دهد که گروگانگیران اسلحه خود را به سمت بالا گرفته‌‌اند.

11:15  اسکای نیوز: ششمین گروگان نیز فرار کرد.

11:02  شبکه تلویزیونی استرالیا تصویر مبهمی از یکی از گروگانگیران را نشان داده و خواستار شناسایی وی شد.

10:50  کامرون در توییتر خود نوشت: از شنیدن این خبر متأثر شده و نگران گروگانها هستیم

10:40  شمار زیادی از خبرنگاران و رسانه‌ها از جمله‌ رسانه‌های خارجی در مقابل محل گروگانگیری تجمع کرده‌اند.

10:37  جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: کنسولکری آمریکا علاوه بر ساختمان های دیگر در این منطقه تخلیه شده/ به آمریکایی ها توصیه می کنیم که در محل حادثه حضور نیابند.

 10:34 شبکه تلویزیونی استرالیا گزارش داد در حالیکه گروگانگیری وارد نهمین ساعت خود می‌شود، یکی از گروگانگیران مدعی شده است که دو بمب درون کافه در سیدنی وجود دارد.

 10:29  نخست‌وزیر استرالیا برای دومین بار کنفرانس خبری برگزار و بیانیه صادر کرد.

10:01  پایگاه خبری النشره هم گزارش داد: طبق اخبار منتشر شده از سوی استرالیا، فرد مسلحی که اقدام به گروگانگیری کرده است، لبنانی الاصل است.

09:43  شبکه اسکای نیوز عربی: تعداد گروگان‌هایی که از این کافه خارج شده‌اند، به 5 نفر افزایش یافت.

09:41  یک منبع خبری در استرالیا: این اولین باری است که استرالیا شاهد اقدام مسلحانه از این نوع است

09:17   سی‌ان‌ان: ظاهرا 13 نفر در کافه مارتين گروگان گرفته شده‌اند که سه نفر فرار کرده‌اند.

09:15  شورای ائمه جماعات ملی استرالیا این اقدام را محکوم کرد.

09:00   رادیو محلی استرالیا مدعی شده که گروگان‌گیرها کمربندهای انفجاری دارند.

08:50  السفیر لبنان گزارش کرد برخی گروگانها لبنانی هستند اما رسانه‌های استرالیا هنوز این خبر را تأیید و یا تکذیب نکرده‌اند

08:45  بانک مرکزی استرالیا که نزدیک کافه واقع است اعلام کرد که درهایش را بسته و کارمندان داخل ساختمان همگی سالم هستند.

08:39 بنا براعلام برخی رسانه‌ها، مذاکره‌کننده‌های پلیس بالاخره توانسته‌اند با فرد گروگان‌گیرتماس برقرار کنند. پلیس هنوز هم می‌گوید نمی‌تواند تعداد گروگان‌ها  و گروگانگیران را مشخص کند.

08:25 خبرگزاری فرانسه در خبری فوری گزارش داد سه گروگان از محل گروگانگیری خارج شده اند.

تصاویر تلویزیونی دست کم سه نفر را نشان می دهد که درحالی که دستانشان را بالا گرفته اند در کنار پنجره این محل ایستاده اند.

یک پرچم سیاه با کلمات عربی هم در این تصاویر دیده می شود.

صدها مامور پلیس این کافه در محله تجاری در قلب سیدنی را محاصره کرده است.

پلیس از مردم خواسته است از این ناحیه فاصله بگیرند.

پلیس با وسایل زرهی اکنون به صحنه در "مارتینز پلیس" رسیده است. او می گوید که صدای تیراندازی شنیده شده اما این خبر تایید نشده است.

پلیس در بیانیه ای گفت که "ماموران متخصص در تلاشند با کسانی که در داخل کافه هستند ارتباط برقرار کنند."

پلیس گفت که ساختمان های اطراف به عنوان اقدامی احتیاطی تخلیه شده است و از مردم خواست از خانه ها خارج نشوند و کار پنجره نایستند. 

همزمان گفته می شود بسته ای مشکوک نیز در سالن اپرای این شهر کشف شده است که به دنبال آن پلیس ساختمان اوپرا را به طور کامل تخلیه کرد.

ساختمان کنسولگری آمریکا نیز که نزدیک رستوران گروگان گیری قرار دارد تخلیه شده است. 

کنسولگری آمریکا به شهروندان آمریکایی هشدار داد و هوشیاری و مراقبت آنها را خواستار شد.  

تونی ابوت نخست وزیر استرالیا گروگانگیری روز دوشنبه را "عمیقا نگران کننده" توصیف کرده است.

نخست وزیر استرالیا احتمال داد گروگان گیری در این کشور انگیزه های سیاسی داشته باشد.

تونی ابوت گفت:  من می خواهم به صورت کوتاه درباره ی گروگان گیری در مارتین پلایس در سیدنی صحبت  کنم. پلیس نیوساوث ولز درحال پاسخ دادن به این وضعیت است. آنها به شدت مورد حمایت نهادهای مشترک المنافع هستند. ما هنوز درباره ی انگیزه ی عاملان این گروگان گیری اطلاعی نداریم. ما هنوز نمی دانیم که آیا این اقدام انگیزه  ی سیاسی دارد یا خیر اما روشن است که این احتمال ممکن است وجود داشته باشد. ما باید درک کنیم که حتی در جامعه ای مثل جامعه ی ما نیز افرادی هستند که تمایل دارند به ما آسیب برسانند. به همین علت است که ما پلیس و سازمان های امنیتی را در پیشرفته ترین سطح حرفه ای داریم که آماده اند تا به کل وضعیت های پیش بینی نشده  از جمله وضعیت فعلی در سیدنی پاسخ بدهند.

وی افزود: کل مسئله مربوط به خشونت ناشی از انگیزه های سیاسی، این است که  مردم را بترسانند تا آنها خودشان نباشند. استرالیا یک جامعه ی آرام، باز و سخاوتمند است. هیچ چیزی نباید این مسئله را تغییر دهد. به همین علت است که من از همه ی استرالیایی ها مصرانه می خواهم که طبق معمول به فعالیت خود ادامه دهند. البته اگر کسی هرگونه شک و تردیدی درباره فعالیتی داشته باشد خط تماس امنیت ملی وجود دارد که می تواند با آن تماس بگیرد.

یک کمیته امنیت ملی کابینه هم تشکیل جلسه داد. 

شرکت های هواپیمایی در استرالیا پس از حادثه گروگانگیری در سیدنی اعلام کردند ورود پروازها به فرودگاه سیدنی و خروج از آن طبق روال عادی جریان دارد اما پس از آنکه گزارش شد افراد مسلح در رستورانی در مرکز این شهر گروگانگیری کرده اند یک تغییر مسیر در اطراف بخش تجاری مرکز سیدنی صورت گرفت. 

وب‌سایت خبری "نیوز" استرالیا از قول مدیر اجرایی شرکت شکلات‌فروشی "لیند" که به نظر می‌رسد گروگان‌گیری در کافه‌ای از آن انجام شده، این احتمال را مطرح کرده که بین 40 تا 50 نفر در آن باشند. 

شورای ائمه جماعات ملی استرالیا در بیانیه ای با توصیف این اقدام به اقدامی جنایتکارانه، آن را محکوم کرد. شورای ائمه جماعات استرالیا در این بیانیه مشترک صادره با مفتی استرالیا گفت: مانند چنین کارهایی چه بصورت جزئی و چه کلی در اسلام محکوم است.

شورای ائمه جماعات استرالیا همچنین اعلام کردند که انتظار می‌رود که اطلاعات بیشتری در رابطه با هویت گروگانگیران و انگیزه آنها بدست آید. مفتی استرالیا و شورای ائمه جماعات استرالیا همچنین اعلام کردند که از قربانیان و خانواده هایشان و امید آنها برای رسیدن به یک راه حل مسالمت آمیز برای این مشکل حمایت کامل و با آنها اعلام همبستگی می‌کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین