کد خبر: ۲۷۶۸۹۸
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۷
گویی اپراتورهای تلفن همراه که چندی پیش با افزایش فشارها برای فیلتر شدن برخی نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه به اعمال نفوذ در این باره متهم می شدند، از یکسو دریافته اند که می بایست سود خود را در ارائه خدمات اینترنتی بجویند و از سوی دیگر به فکر بهره برداری حداکثری از این شرایط هستند ولی موانعی پیش روی خود می بینند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: سایت خبری تابناک نوشت :گویی اپراتورهای تلفن همراه که چندی پیش با افزایش فشارها برای فیلتر شدن برخی نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه به اعمال نفوذ در این باره متهم می شدند، از یکسو دریافته اند که می بایست سود خود را در ارائه خدمات اینترنتی بجویند و از سوی دیگر به فکر بهره برداری حداکثری از این شرایط هستند ولی موانعی پیش روی خود می بینند.
 
هرچه در زمان شدت گرفتن فشارها برای فیلتر کردن نرم افزارهای ارتباطیِ موبایل بنیان چون واتس اپ، وایبر و غیره، انگشت اتهام بسیاری به سمت اپراتورهای تلفن همراه بود که گفته می شد با گسترش کاربرد این نرم افزارها متضرر شده اند، اکنون اتفاقاتی در جریان است که «ظاهرا» عکس این ماجرا را نشان می دهد!

به گزارش «تابناک»، در حالی که مدت هاست اشتیاق کاربران تلفن همراه در کشورمان به استفاده از بسته های اینترنتی، روزافزون شده و روز به روز بر شمار کاربران ایرانی نرم افزارهای مختلف تلفن همراه، از جمله شبکه های اجتماعی موبایلی، نرم افزارهای ارتباطی و حتی بازیهای آنلاین افزوده می شود، هیچ خبری بهتر از ارزان شدن تعرفه اینترنت تلفن همراه نخواهد بود؛ اینترنتی که به تازگی نسل های جدید آن عرضه شده تا نوید روزهای بهتر ارتباطی در کشورمان را بدهد.

ابتدا ایرانسل بود که خبر ارزان شدن تعرفه اینترنت تلفن همراهش را داد تا به فاصله کمی، خبر برسد که رقیبش، همراه اول نیز چنین تصمیم اتخاذ کرده است؛ البته خبر کمی عجیب بود و برای آنها که بیشتر با دنیای اینترنت موبایل آشنا هستند، جزئیات ناخوشایندی داشت. جزئیاتی که موجب شد به ساعت نکشیده گلایه های کاربران در شبکه های اجتماعی کلید بخورد.

آن گونه که این اپراتورها اعلام کردند، تعرفه اینترنت همراه آزاد کاهش چشمگیری به خود دید و به عنوان مثال، همراه اول تعرفه خود را با کاهش 800 درصدی از 14.7 ریال به 0.5 ریال تنزل داد اما این همه ماجرا نبود چراکه بخش دوم اتفاق رخ داده به این شفافیت اعلام نشد؛ افزایش قیمت بسته های اینترنت همراه!

به عبارت بهتر، اپراتورها در حالی نرخ تعرفه آزاد اینترنت همراه خود را کاهش دادند که برای کاربران پرشمار خود که بسته های اینترنتی خریداری می کنند، افزایش تعرفه را در نظر گرفته بودند که به نوعی می تواند سود ایشان از محل فروش اینترنت همراه را افزایش دهد.

از جمله نکات دیگری که در این پروسه از آن حرفی به میان نیامد، دستور سازمان تنظیم مقررات برای کاهش قیمت اینترنت آزاد بود که خمیر مایه کاهش نرخ اینترنت آزاد همراه بود؛ دستوری که چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن به عنوان اتفاقی خوب در تعرفه اینترنت خبر داده بود و بر اساس آن، اپراتورها مجبور به انجام این کاهش بودند.

این در حالی است که هرچه نرم افزارهای ارتباطی موبایل کاربرد بیشتری یافته و بر شمار کاربرانش افزوده می شود، میزان استفاده از اینترنت همراه فزونی یافته و به روال منطقی، بر شمار کاربران تلفن همراهی که بسته های اینترنت همراه را برای کاهش هزینه هایشان می خرند، افزوده می شود. اینجاست که می توان مدعی شد تعرفه ای کاهش یافته (تعرفه اینترنت همراه آزاد) که روز به روز از شمار متقاضیانش کاسته می شود و در مقابل بر نرخ تعرفه ای افزوده شده (تعرفه بسته های اینترنت همراه) که روز به روز عده بیشتری برای اتصال به دنیای مجازی به صف خریدشان می پیوندند.

گویی اپراتورهای تلفن همراه که چندی پیش با افزایش فشارها برای فیلتر شدن برخی نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه به اعمال نفوذ در این باره متهم می شدند، از یکسو دریافته اند که می بایست سود خود را در ارائه خدمات اینترنتی بجویند و از این رو ارتقا خدمات خود به نسل های جدید ارتباطی را در دستور کار قرار داده اند و از سوی دیگر به فکر بهره برداری حداکثری از این شرایط هستند ولی الزاماتی چون کاهش اجباری نرخ تعرفه اینترنت همراه را مانع خود می بینند.

اینجاست که به ظاهر کاهش تعرفه را اعلام می کنند و در باطن با افزایش نرخ بسته های اینترنتی، سود بیشتر را هدف قرار می دهند تا با دست پس زده باشند و با پا پیش کشیده باشند! 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین