کد خبر: ۲۷۶۹۲۷
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۴
شکی نیست که این سفرمنطقه ای رییس مجلس شورای اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است و هر یک از 3 کشوری که «علی لاریجانی » به آنها سفر کرده ، دارای ویژگی ها و حساسیت های خاص خود در این شرایط خطرناک منطقه هستند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، لبنانی یکی از سه کشوری بود که لاریجانی در این سفر منطقه ای علاوه بر سوریه و عراق از آن دیدن کرد و آن را نمی توان از روند روابط بیروت و تهران جدا دانست.

ناظران معتقدند که لبنان یک کشور کوچک اما در نقشه توجه و اهتمام کشور برجسته ای در منطقه همچون جمهوری اسلامی ایران جایگاهی بزرگ دارد. 

این ادعا از میان کمک های بزرگ تهران به لبنان در چالش های مختلف فراروی این کشور از جمله تهدیدهای مستمر دشمن صهیونیستی، خطر ویرانگر تروریست های تکفیری و همچنین مشکلات اقتصادی کاملا مشهود است.

ایران در حوزه اقتصاد، مشارکت زیادی در بازسازی ویرانه هایی داشته که دشمن صهیونیستی در چند جنگ وتجاوز علیه لبنان بر این کشور وارد کرده است.

« ایلی الفرزلی» نایب رییس سابق مجلس نمایندگان لبنان در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت، این سفر یک « تحرک طبیعی» کشوری دارای نقش موثر منطقه ای در قبال یک کشور دوست آن مثل لبنان بود که همواره خواستار گسترش و ادامه روابط و تماس هایش با جمهوری اسلامی ایران بویژه در دوعرصه قوای مجریه و قانونگذاری است.

الفرزلی گفت که به اعتقاد او سفر لاریجانی به لبنان در سطح پارلمانی اهمیت زیادی داشت زیرا منعکس کننده روابط بین ملت ها است.** سفری طبیعی و مهم اما با ویژگی های خاص خود

این سفر لاریجانی با فضاهای مثبتی که این روزها پایتخت لبنان ناشی از انتظار شروع گفت وگوهای حزب الله و حزب جریان المستقبل سپری می کند همزمان شده ، گفت وگوهایی که قرار است آتش تنش های مذهبی سه سال گذشته در لبنان را مهار کند.

« جورج علم» نویسنده و تحلیلگرسیاسی لبنانی نیز به ایرنا گفت: زمان تعیین شده برای سفرلاریجانی به لبنان به عاملی مثبت برای آن تبدیل شد بویژه اینکه اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی تشویق و تایید کننده تلاش های ارکان جامعه لبنان برای گفت وگو و توافق بود.

جورج علم تصریح کرد: تاکید لاریجانی مبنی براینکه فعالیت های سیاسی در لبنان برای حل همه پرونده ها از یک بلوغ سیاسی برخوردار است، بیانگر موضع ایران در تایید گفت وگوها بین لبنانی ها است.

وی افزود: به نظر من این موضع تهران در امتداد موضع آن برای حل سیاسی بحران سوریه قرار دارد. 

تحلیلگر لبنانی تاکید کرد که معتقد است لاریجانی در سفر به بیروت و دمشق « پیام های ناگفته ای » را هم داده است که به ضرورت آرامش و کاهش تنش های فرقه ای و مذهبی و غلبه منطق حل وفصل و توافق بر منطق خشونت و تندروی مرتبط می شود.

ایلی الفرزلی هم اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی را « بسیار مثبت» خواند و گفت که پیامدهای مثبتی در داخل لبنان خواهد داشت.

نایب رییس سابق مجلس لبنان گفت: به نظرمن اظهارات لاریجانی در باره حزب الله که آن را یک قدرت منطقه ای خواند این رویکرد و ادعا را که حزب الله از ایران تبعیت می کند، ساقط کرد.

البته شکی نیست که مواضع ایران در قبال مسائل داخلی لبنان با مواضع حزب الله هماهنگ و منسجم است.

ایلی الفرزلی تاکید کرد: این ادعا از میان مواضع ایران در خصوص انتخاب رییس جمهوری لبنان آشکار می شود و رییس مجلس شورای اسلامی گفت که « مسئله در دست مسیحیان لبنان اس» و این هم موضع حزب الله می باشد.

جمهوری اسلامی ایران، انتخاب رییس جمهوری لبنان را یک مسئله داخلی می داند و با دخالت خارجی در این زمینه مخالف است و اعتقادی ندارد به که مسائل منطقه ای نقشی در این انتخاب مردم لبنان دارند و لاریجانی در اظهارات خود بر آن تاکید کرد.

جورج علم افزود: آنچه در لبنان متداول و برسرزبان ها است مبنی براینکه ابتکارعملی فرانسوی برای انتخاب رییس جمهوری لبنان با هماهنگی ایران، عربستان و واتیکان شکل گرفته است، پایه و اساسی ندارد. 

این تحلیلگر سیاسی لبنانی وجود این ابتکارعمل ها را نفی کرد و گفت که سفرهای اخیر مقامات روس و فرانسه و دیگر کشورها به لبنان تنها برای « گرفتن نبض سیاسی لبنانی ها » بوده است.

وی افزود:زمانی هایی که برای بروز راه حل ها به منظورشکستن بن بست سیاسی در لبنان و انتخاب رییس جمهوری سیزدهم مطرح می شود، گمانه زنی های رسانه ای هستند.

سخنرانی رییس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه دولتی لبنان، در این کشور بازتابی بزرگ و گسترده داشت.

این اقدام لاریجانی و سخنرانی در دانشگاه دولتی لبنان که این روزها ناشی از بازی های سیاسی رنج می برد، از نظر دیگرمیهمانان بین المللی لبنان کم اهمیت بوده است و حتی سیاستمداران لبنانی هم ترجیح می دهند در دانشگاه های خصوصی این کشور حاضر شوند و سخنرانی کنند.

جورج علم گفت: سخنرانی لاریجانی در دانشگاه دولتی لبنان بسیار ویژه و مهیج بود چرا که این مقام ایرانی اهتمام خود و کشورش را به جوانان و دانشگاه و اهمیت روی آوردن و تکیه و اعتماد ایران به نسل جوان را نشان داد. 

این نویسنده لبنانی از این هم جلوتر رفت و گفت: حضور لاریجانی در دانشگاه یک شوک مثبت هم به نسل جوان لبنان وارد کرد بویژه گفت وگوی او با دانشجویان دانشگاه دولتی لبنان بسیار تاثیر گذار بود و بیانگر یک بیداری و آگاهی فرهنگی و اندیشه ای است.

ایلی الفرزلی هم در این زمینه تاکید کرد: ملت ها و دولت های منطقه باید اهمیت ارتباط وتماس با جمهوری اسلامی ایران را درک کنند زیرا می تواند یک نقطه اتکای مطمئن در این نظم منطقه ای باشد که این روزها شاهد بازنگری در ساختار و ترکیب آن هستیم. 

رییس مجلس شورای اسلامی که دیروز (دوشنبه )در دومین ایستگاه از سفر منطقه ای خود ، در راس یک هیات سیاسی و پارلمانی وارد بیروت شده بود، بامداد امروز (سه شنبه) پایتخت لبنان را به مقصد بغداد ترک کرد. 

لاریجانی در این سفر یک روزه با « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله،« نبیه بری» همتای لبنانی ، « تمام سلام» نخست وزیر لبنان ، « سمیر مقبل» وزیر دفاع، « رمضان عبدالله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و همچنین مسئولان دیگر گروه های فلسطینی مقیم لبنان دیدار کرد. 

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن شرکت در ضیافت ناهار همتای لبنانی خود در یک کنفرانس خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت. 

لاریجانی همچنین با حضور در روضه شهدا به شهدای مقاومت اسلامی لبنان و شهدای انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت با نثار تاج گل ادای احترام کرد. 

سخنرانی در دانشگاه لبنان نیز از جمله برنامه های سفر رییس مجلس شورای اسلامی به لبنان بود. 

لاریجانی در اولین مرحله از این سفر منطقه ای خود از سوریه دیدن کرد. 

وی در سوریه با « بشار الاسد» رییس جمهوری ، « محمد جهاد لحام» رییس مجلس ملی ،« وائل الحلقی» نخست وزیر دیدار و گفت وگو و مراقد مطهر حضرت زینب (س) و حضرت رقیه( س) را زیارت کرد و در کنفرانسی مطبوعاتی به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت. 

لاریجانی همچنین با سران گروه های فلسطینی مقیم سوریه دیدار و گفت وگو کرد. 

رییس مجلس را در این سفر، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزارت امو خارجه، حسین قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه، حسین شیخ الاسلام مشاور بین الملل رییس مجلس، حجت الاسلام موسی احمدی نماینده کنگان و دیر، جواد سعدون زاده نماینده آبادان، جلیل جعفری نماینده خلخال و رحیم زارع نماینده آبادان همراهی می کنند. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین