کد خبر: ۲۷۶۹۲۹
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۶
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طرح جدید بیمه بیکاری و مقابله جدی با قراردادهای سفید امضا خبر داد و با بیان اینکه کارگاههای زیر 50 نفر بیشترین حوادث ناشی از کار را دارند بر ضرورت افزایش کمیته های حفاظت کار تاکید کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایسنا، علی ربیعی از امضای تفاهم نامه با کانون‌های کارفرمایی برای اجرای طرح جدید بیمه بیکاری خبرداد و گفت: بر اساس این طرح، افرادی که دچار بیکاری هستند به کارگاهها معرفی خواهند شد.

وی افزود: کارگاههایی که دچار مشکل می شوند بیکاران آن به کارگاههای دیگر معرفی می شوند و بخشی از مزد را وزارت کار و بخشی دیگر را کارفرما پرداخت خواهد کرد.

ربیعی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم منابع هدفمند نظام حمایت از نیروی بیکاری را تقویت کنیم، اضافه کرد: در حال حاضر 200 هزار نفر بیمه بیکاری داریم که با اجرای این طرح 2 هزار میلیارد تومان در سال صرفه جویی خواهد شد.

مشاغل سخت و زیان آور

وی در ادامه با بیان آنکه برخی از مشاغل سخت و زیان آور سلامت کارگران را همواره تهدید می کند، یادآور شد: در صورتی که 10 روز وقفه در مشاغل سخت و زیان آور ایجاد می شد، نوع سختی و زیان آوری شغل ابطال می شد اما هم اکنون با تلاشهایی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داده فاصله 10 روز وقفه به یکسال افزایش یافته است.

به اعتقاد ربیعی برخی از مشاغل نظیر کار در عمق دریا و یا کار با برخی از اشعه‌های زیان آور، از کارهای سخت و زیان آور محسوب می شوند، هرچند باید سختیهای بسیاری از مشاغل را با استانداردسازی آنها کاهش داد.

وی گفت: بخش مهمی از سختی و زیان آوری مشاغل که بار مالی زیادی دارند را می توان با استانداردسازی کاهش داد.

به گفته ربیعی، نبود آموزش، نامناسب بودن ارگونومی مناسب در کار، ماهیت زیان آور فیلتراسیون و در نهایت نبود ایمنی در کار برخی از مشاغل را در زمره مشاغل سخت و زیان آور قرار داده است.

وی ادامه داد: با حمایت کارفرمایان می توان برخی از ویژگی های کار را تغییر داد و میزان بروز شرایط نامناسب در کار را دگرگون کرد به طوری که با استانداردسازی و آموزش می توان ماهیت زیان آوری را در کار تغییر داد.

وزیر کار گفت: از آنجا که برخی از مشاغل در ذات خود سخت هستند، باید تلاش کنیم با استانداردسازی زیان آوری آنها را کم کنیم.

ربیعی یادآور شد: سخت و زیان آوری کار، بار مالی برای تامین اجتماعی دارد که با مطالعه می توان این بار مالی را کاهش داد. یکی از راههای کاهش زیان آوری در مشاغل سخت، استانداردسازی و آموزش است که متاسفانه دوره های آموزش برای سلامت کار ناچیز و کم است که باید ارتقا یابد.

افزایش کمیته‌های حفاظت کار

وی گفت: امسال وزارت کار تلاش کرده که مشاغل سخت و زیان آور را به سوی مشاغلی که در ذات خود زیان آوری ندارند، هدایت کند و برای این مهم کمیته های حفاظت کار را افزایش داده و کارهای مطالعاتی زیادی در این خصوص حال انجام است.

وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد و حفظ اشتغال موجود را از برنامه‌های مهم دولت تدبیر و امید ذکر کرد.

وی که در مراسم بازدید از کارخانه سیمان ساوه سخن می‌گفت،‌ادامه داد: این شرکت توانسته با وجود شرایط سخت 800 نفر از نیروی کار خود حفظ کند از این رو باید دیپلماسی صادراتی سیمان را افزایش دهیم تا به واسطه این رویکرد بتوانیم اشتغال را هرچه بیشتر در این بخش توسعه دهیم.

ربیعی مازاد 20 میلیون تن تولید سیمان در کشور را ناشی از وجود رکود در ساخت و ساز کشور دانست و وی درباره شرایط کار در صنعت سیمان گفت: خوشبختانه صنعت سیمان در زمینه ایمنی کار عملکرد خوبی داشته و بخش محیط زیستی در کنار این صنعت فعال شده که بتواند شرایط بهتری را برای کارگران و شهرهای همجوار کارخانه فراهم کند.

وی درعین حال از انجام مطالعات مشترک با وزارت راه و شهر سازی خبر داد و گفت: سیمان می تواند نقش مهمی در جاده سازی داشته باشد، هرچند دولت یازدهم برنامه های زیادی در بخش ریل سازی و جاده سازی دارد که می توان از سیمان برای اجرای آنها یاری گرفت.

او تصریح کرد: آمارها نشان می دهد حوادث در حین کار رقم قابل توجهی بود که نخست در بخش صنعت و بعد بخش ساختمان دیده شد اما اکنون ساختمان رتبه نخست را در زمینه حوادث ناشی از کار به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بخشی از حوادث منجر به فوت می شود و هزینه های حوادث ناشی از کار و زیان آوری مشاغل مسئولان حوزه کار را بر آن داشت که مدلی را در وزارت کار پیگیری کنند که در این مدل به جای بازرسی های نوبه ای و جریمه به سمت تعامل با نظام کارفرمایی حرکت کنیم.

ربیعی گفت: برای کاهش حوادث ناشی از کار قصد داریم با نظام کارفرمایی این موضوع را ساماندهی کنیم و افرادی را با همکاری کارفرمایان به کار می گیریم و آموزش می دهیم زیرا با آموزش ایمنی کار می توان سپاه ایمنی را تشکیل داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: به جای آنکه بازرسی کار را افزایش دهیم در هر کارگاه یک نفر مسئول ایمنی کار را با تعامل با کارفرما قرار می دهیم که در نهایت این امر منجر به کیفیت زندگی بهتر کارگران خواهد شد.

حفظ اشتغال موجود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: مشکل اصلی حفظ اشتغال است، کلینیکهایی را برای این موضوع طراحی کرده ایم و تفاهم نامه هایی با وزارت صنعت معدن تجارت و بانک مرکزی امضا کردیم به طوری که 243 هزار شغل در معرض ریزش قرار گرفت لذا کارشناسان کلینیکها می روند در سطح کارگاهها مطالعه می کنند، هرچند بحث جرایم بیمه ای ومالیات در برخی از بنگاهها دارای مشکل وجود دارد.

ربیعی ادامه داد: در لایحه بودجه داوطلبانه موضوع بخشودگی جرایم بیمه ای را عنوان کردیم تا کارفرماها بتوانند جان بگیرند زیرا نظام تولید کشور هم بیمار است.

وی گفت: درخصوص استمهال وام ها نیز مذاکراتی صورت گرفته که خوشبختانه با تفاهمی که با بانک مرکزی کردیم قرار شده 50 تا 60 درصد تسهیلات پرداختی به بخش صنعت به عنوان سرمایه در گردش مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر کار تاکید کرد: با استمهال تسهیلات می توانیم از ریش نیروها در بنگاهها جلوگیری کنیم، برنامه ما این است کارگاههایی را که بالای 80 درصد اشتغال ایجاد کنند را در دستور کار قرار دهیم.

امنیت شغلی کارگران

وزیر کار گفت: در بحث امنیت شغلی کارگران با سفید امضاها به شدت مقابله می کنیم، سفید امضا ملاک داوری ما در دادگاهها قرار نمی گیرد و این موضوع را به دادگاهها بخشنامه کرده‌ایم.

ربیعی تاکید کرد: عدم امنیت شغلی در شرایطی که عرضه و تقاضا نیروی کار یکسان نیست، ایجاد می شود.

وی در پایان گفت: نامه ای به نمایندگان می نویسیم تا ناامنی را برای نیروی کار رواج ندهیم، البته نگرانی کارآفرینان را هم از اجرای قانون کار باید سبک کنیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین