کد خبر: ۲۷۸۶۷۳
تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۹
روزنامه آمریکایی «فارن پالیسی» با انتشار فهرستی از بی‌رحم ترین شخصیت‌هایی که در وقایع سیاسی و تحولات جهان نقش داشتند، «ابوبکر بغدادی» را در صدر این فهرست جای داد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به‌گزارش خبرگزاری آنا، سال 2014، بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای خاورمیانه و آمریکا صحنه تحولات سیاسی و امنیتی بود و در آن، شخصیت‌هایی  مطرح شدند که بر تحولات تاثیری عملی داشتند و در نقشه آینده، دست بردند. نخستین فرد از این فهرست، «ابوبکر بغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش است.

1. ابوبکر بغدادی

روزنامه «فارن پالیسی»، «ابوبکر بغدادی» را در رأس شرورترین و بی‌رحم ترین افراد قرار داد و در تعریف وی نوشت:  بغدادی، تروریسم را در قرن بیست‌ و یکم، بازتعریف کرد.

به‌نوشته این روزنامه، بغدادی در کمتر از یک دهه، از مبلغ به مردی در رأس بزرگ‌ترین تشکیلات تروریستی جهان تبدیل شد که اقدام به تغییر مرزهای خاورمیانه کرد و عنوان «خطرناک‌ترین مرد جهان» را به خود اختصاص داد. وی ناگهان وارد صحنه شد و به واسطه داعش توانست مساحت‌های گسترده‌ای از عراق و سوریه را اشغال کند. وی با پخش صحنه‌های سر بریدن و اعدام علنی، جهان را شوکه کرد.

بغدادی همچنین انقلابی در شیوه تامین نیازهای مالی گروه‌های مسلح ایجاد کرد و به جای اینکه به کمک‌های خارجی وابسته باشد، از طریق فروش نفت، گروگان‌گیری و باج خواهی، روزانه میلیون‌ها دلار به دست آورد.

2. حجاج عجمی و عبدالرحمان خلف عنیزی

این روزنامه آمریکایی، با درج نام «حجاج عجمی» و «عبدالرحمان خلف عنیزی» در فهرست خود، این دو نفر را عامل تغییر شیوه تامین نیازهای مالی تروریسم در جهان دانست و نوشت: این دو نفر، مبالغ هنگفتی را به سازمان داعش و جبهه‌النصره وابسته به القاعده رساندند و با فروش نفت و باج‌گیری، در شیوه تامین نیازهای مالی، طرحی نو در انداختند.

«عنیزی»، انتقال افراد تندرو میان کشورها را راحت و با القاعده در یمن همکاری کرد و با استفاده از پایگاه‌های ارتباط اجتماعی، به کمک‌های مالی از تندروها در عربستان دست یافت.

3. جان

روزنامه «فارن پالیسی»، «جان» را به این سبب در فهرست خود درج کرد که وی نماینده مبارزان خارجی به‌شمار می‌رود که به داعش در سوریه و عراق پیوستند.

این روزنامه با بیان این که پیوستن مبارزان خارجی به سازمان‌های تروریستی، پدیده تازه‌ای نیست، خاطرنشان کرد: داعش توانست با سوء استفاده از رسانه‌ها، بیشترین تعداد خارجی‌ها را جذب کند به طوری‌که بر اساس ارزیابی‌ها، 18 درصد از مبارزان داعش را اعضایی از کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان، هلند و دیگر کشورهای خارجی تشکیل می‌دهند.

4. ابوبکر شیکاو

نام شیکاو، به این دلیل در فهرست روزنامه «فارن پالیسی» قرار گرفت که وی نخستین فردی بود که توانست داعش را به قاره آفریقا برساند.

قدرت و خشونت شیکاو، اقتصاد نیجریه را که بزرگ‌ترین اقتصاد آفریقا به شمار می‌رفت، نابود کرد و گروه بوکوحرام به نسخه آفریقایی داعش تبدیل شد و به این ترتیب این گروه از طریق کشتار و کوچاندن ساکنان، بر شمال نیجریه مسلط شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین