کد خبر: ۲۸۱۷۵۷
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
سپرده گذاران موسسه میزان در روزهای گذشته و پس از انتشار شایعاتی مبنی بر همکاری این موسسه با شرکت پدیده شاندیز با مراجعه به شعب این موسسه اقدام به برداشت سپرده های خود در نزد این موسسه کردند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، ماجرا از آنجا آغاز شد که چندی پیش مسوولان موسسه میزان، تسهیلات 300میلیارد تومانی را با درخواست شرکت پدیده شاندیز به ازای دریافت وثیقه ای به میزان سه برابر ارزش وام که شامل بهترین ساختمان های پدیده در مشهد بود را به این شرکت پرداخت کردند.

شرکت پدیده شاندیز نیز متعهد شد این میزان تسهیلات را با احتساب سود به میزان 420 میلیارد تومان به موسسه میزان بازپرداخت کند که این شرکت براساس تعهدات یادشده از زمان پرداخت تسهیلات تاکنون حدود 120 میلیارد تومان اقساط را پرداخت کرده است.

بنابراین شرکت پدیده شاندیز تاکنون تمام سود متعلق به این تسهیلات را به میزان پرداخت کرده و هم اکنون اصل تسهیلات یعنی همان 300 میلیارد تومان باقی مانده است.

اما در روزهای گذشته و در پی بروز مشکلات برای شرکت پدیده شاندیز، شایعاتی درخصوص ناتوانی این شرکت در بازپرداخت تسهیلات به موسسه میزان منتشر شد که همین امر سبب گردید تا مشتریان با مراجعه به شعب نسبت به دریافت سپرده های خود اقدام کنند.

البته ناگفته نماند که هجوم سپرده گذاران از شهرهای کوچکی همانند استان خراسان جنوبی از جمله گناباد، تربیت حیدریه و بجستان آغاز و درنهایت این وضعیت به استان خراسان جنوبی و مشهد نیز کشیده شد.

این در حالی است که مسوولان میزان به سپرده گذاران این موسسه بارها اعلام کرده بودند که شرکت پدیده همانند سایر تسهیلات گیرندگان از این موسسه تسهیلات دریافت کرده و به ازای آن وثیقه نیز اخذ شده و این شرکت تاکنون تمام اقساط خود را پرداخت کرده است.

با بحرانی شدن وضعیت، بانک مرکزی و نیروهای اطلاعاتی شهر گناباد نیز وارد عمل شدند به نحوی که براساس شنیده ها تاکنون چندین نفر از عوامل شایعه بازداشت شده اند.

البته ناگفته نماند این مشکلات در حالی رخ داد که موسسه میزان در حال دریافت مجوز رسمی از بانک مرکزی است و بازرسان این بانک در هفته های گذشته بازرسی های اولیه این موسسه را به اتمام رسانده اند.

البته شنیده ها حاکی است، بانک مرکزی نیز قرار است برای رفع مشکل و جبران کمبود نقدینگی، خط اعتباری خاصی را به این موسسه اختصاص دهد ضمن آنکه سایر موسسات نیز همکاری هایی را با میزان برای تامین نقدینگی مورد نیاز انجام خواهند داد.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز در روزهای گذشته در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت موسسه میزان گفته است: در حال حاضر مساله صدور مجوز برای مؤسسه میزان مطرح است که در صورت ارائه اسناد و مدارک لازم به بانک مرکزی و مطابقت آن با ضوابط بانک مرکزی این مجوز صادر خواهد شد، در ضمن موضوعی درباره ادغام این مؤسسه با مؤسسات یا بانک های دیگر مطرح نیست.

** رئیس هیات مدیره موسسه مالی و اعتباری میزان: شایعات کذب محض است 

رئیس هیات مدیره موسسه مالی و اعتباری میزان در خصوص مسائل مطرح شده درباره اعطای تسهیلات به شرکت پدیده، اظهار داشت: این موسسه حمایت از طرح های اشتغال زا را همواره در دستور کار داشته و تاکنون برای رونق اقتصاد ملی، تسهیلات قابل توجهی به طرح های اشتغال زا پرداخت نموده است. 

غفور حلمی با اشاره به پرداخت تسهیلات از سوی چند بانک و موسسه از جمله موسسه میزان به پروژه های پدیده، خاطرنشان کرد: تسهیلات اعطایی میزان به پدیده همچون سایرین با اخذ وثایق و تضمینات، چند برابر وجوه پرداختی انجام شده و در این زمینه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و در صورتی که نیاز باشد مبالغ پرداختی از محل تضامین و در اسرع وقت تسویه خواهد شد. 

وی ادامه داد: موسسه میزان مستقل است و مشکلات به وجود آمده برای پدیده، ربطی به میزان ندارد.

حلمی در باره شایعات مطرح شده در خصوص وضعیت مالی این موسسه، تصریح کرد: در چند روز گذشته مشاهده شده که برخی افراد شایعاتی را متوجه برخی از موسسات مالی و اعتباری معتبر از جمله موسسه مالی و اعتباری میزان نموده اند. در حالیکه این شایعات کاملا بی اساس و کذب محض است.

وی افزایش مراجعه مشتریان و شلوغی برخی از شعب میزان ناشی از جو روانی ایجاد شده مربوط به این شایعات را بی اساس دانست و از مشتریان این موسسه خواست که به شایعات توجه نکنند.

وی گفت: این موسسه در زمینه مسائل مالی هیچگونه مشکلی ندارد اما ازدحام مشتریان در برخی از شعب باعث اختلال در خدمات رسانی شده که با تمهیدات اتخاذ شده این مشکلات مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: موسسه میزان به عنوان یک موسسه خوش نام و قانون مدار با قوت تمام در حال خدمت رسانی به مشتریان و مردم شریف بوده و خواهد بود. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
مملی
|
SINGAPORE
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
2
1
من راضی نیستم پولی که من در مزان دارم شاید به اندازه نیم متر اساختمانهای موسسه هم نباشد ولی مسولین بدانند که راضی نیستم در روی ای ساختکانها رکه از پول من ساحته شده حتی چند سانتش شرعآاشکال دارد و همه مسولین شرعی میدانند که کسب و کار و در محل قسبی حرام است
راضی نیستم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
0
3
فاتحه خوندین به تمامی برنامه های ملت با این نظارت بانکیتون............خاک عالم تو............
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
0
0
شما
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x