کد خبر: ۲۸۱۸۳۲
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۵
يادگار امام گفت: آزادي وقتي در كنار اخلاق قرار نگيرد از كنار آن توهين به پيامبر(ص) بيرون مي آيد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني در ديدار با مديران سازمان مدارس دانشگاه آزاد (سما) كه در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، اظهار داشت: بزرگان ما كساني هستند كه كتاب هايي درباره زهد نگاشته اند و اساساً موضوع كتاب زهد است.

 از نظر امام تفكر از زهد و عبادت نيز اولي است. وي با بيان اينكه تفكر و تحصيل قرار است انسان پرورش دهد، افزود: عبادت بي شناخت خوب است اما كامل نيست. عبادت اگر در آن شناخت لحاظ نشود عملياتي است كه عمق لازم را ندارد و عبادت اهل شناخت بالاتر از عبادت كساني است كه مدارج علمي پايين تري دارند لذا اگر شناخت نباشد، حتي عبادت تكامل نمي يابد: لذا عرفا مي گويند عارف كامل كسي است كه در بعد نظري و عملي پيشرفت كند. كسي كه هزار ركعت نماز مي خواند و از توحيد چيزي نمي داند پايين تر از كسي است كه با شناخت عبادت مي كند. 

يادگار امام با تاكيد بر اينكه ارزش دانش وقتي است كه انسان را به انسانيت نزديك تر سازد، گفت: تربيت بايد در كنار تعليم قرار گيرد و اگر علم بدون تربيت و اخلاق باشد بمب اتم از آن بيرون مي آيد. انسان بعدا با علم زندگي خود را خراب تر و جامعه خويش را فاسدتر كرده است. ما نمي خواهيم شعار دهيم، ممكن است ما هم بد باشيم اين بلاسرمان بيايد اما اگر اخلاق در كنار علم قرار نگيرد، علم بعدا فاجعه آميز مي شود لذا شاهد بوديم كه علم پيشرفت كرد اما كشتارها بيشتر شد. علم اشكالي نداشت اما دليل و مشكل آن بود كه اخلاق و تربيت در كنار علم قرار نگرفت. در مورد علوم انساني هم اين گونه است، فكر نكنيد هر كس كه مجهز به سلاح انديشه است لزوماً به پيشرفت جامعه اش كمك كرده است بلكه گاهي باعث توجيه مفاسد مي شود. 

وي با اشاره به تعبير امام كه گاهي علم و حتي توحيد حجاب اكبر است، ادامه داد: اگر از علمي سوءاستفاده شود در راستاي استعمار بشر قرار مي گيرد و اگر تربيت صحيح نباشد، علوم انساني در خدمت استحمار بشر قرار مي گيرد: اما اگر اين علوم در كنار تربيت قرار گرفت جامعه را متحول مي كند. وي با تاكيد بر اين موضوع كه علم اگر در كنار تربيت قرار نگيرد صرفا علم است و گاهي وقت ها حتي مضر مي شود، گفت: اين روزها يك آرمان بشري به نام آزادي وقتي در كنار اخلاق قرار نگيرد توهين به پيامبر(ص) از آن بيرون مي آيد. 

همان طور كه از كنار علم بي اخلاق، بمب اتم بيرون مي آيد. وي يكي از راه هاي برخورد با اين رفتارها كه خود پيامبر(ص) فرمودند، اين است كه در مقابل آنها بي اخلاقي نكنيم زيرا بزرگ ترين لطف به يك بد اخلاق و فحاش اين است كه به او فحاشي كنيم كه در اين صورت مانند او مي شويم. وي تاكيد كرد: اگر علم در كنار اخلاق قرار نگيرد يك تيغ دو دم است و مي تواند جامعه را به منجلاب بكشاند. شما نيز تربيت را از درون مجموعه خودتان و وجود خودتان آغاز كنيد كه مطمئن باشيد اگر فضاي مدرسه محبت آميز و پاك باشد لازم نيست با جامعه حرف بزنيد، همين طور كه امام در موضوعاتي چون حجاب و نماز هيچ گاه با مردم مستقيما سخن نگفت اما خوب بودن رفتار ايشان باعث الگو شدن شد. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین