کد خبر: ۲۸۲۰۵۱
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۷
بمب‌افکن‌های نیروی هوایی روسیه با پرواز در حاشیه حریم هوایی بریتانیا مسیر رفت‌وآمد هواپیماهای مسافربری این کشور را مختل کردند. وزارت خارجه بریتانیا سفیر مسکو در لندن را احضار کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش دویچه وله و به نقل از وزارت خارجه بریتانیا، هواپیماهای ارتش روسیه با نزدیک شدن به حریم هوایی بریتانیا، رفت‌وآمد هواپیماهای مسافربری را مختل کرده‌اند. این جنگند‌ه‌ها با اسکورت جت‌های ارتش بریتانیا از منطقه دور شده‌اند. 
 
این حادثه روز چهارشنبه (۲۹ ژانویه/ ۸ بهمن) رخ داده است. دولت بریتانیا در واکنش به این اقدام سفیر مسکو در لندن، الکساندر یاکوونکو، را احضار کرد. 
 
یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا پنج‌شنبه (۲۹ ژانویه/ ۹ بهمن) اعلام کرد: «مانور هواپیماهای روسی در روز گذشته بخشی از الگوی افزایش عملیات‌های خارج از محدوده است.» 
 
به نقل از وزارت خارجه بریتانیا، هواپیماهای نظامی روس که به حریم هوایی بریتانیا نزدیک شدند بمب‌افکن‌های مسیرهای طولانی از نوع توپولف تو- ۹۵ بودند. 
 
سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا تأکید کرد که این بمب‌افکن‌ها وارد حریم هوایی بریتانیا نشدند بلکه بدون اطلاع سازمان امنیت هوایی بریتانیا در حاشیه این مسیر از شمال تا جنوب پرواز کردند. 
 
دولت برتیانیا تأکید کرده است که پرواز این بمب‌افکن‌های یادشده، مسیر رفت‌و آمد هواپیماهای مسافربری و "محدوده منافع بریتانیا" را مختل کرده است. 
 
به نقل از مقامات بریتانیایی، بمب‌افکن‌های روس پیشتر نیز در سواحل اسکاتلند دیده شده بودند. 
 
در ماه‌های گذشته جت‌های جنگنده‌های نیروی هوایی بریتانیا چندین بار برای هدایت آنها به خارج از این محدوده هوایی به پرواز در‌آمد‌ند. 
 
در جریان پرواز روز چهارشنبه، جنگند‌ه‌های روس برای نخستین‌بار مسیری طولانی به سمت جنوب را طی کرد‌ه‌اند. 
 
به نقل از محافل نزدیک به دولت بریتانیا، حادثه روز چهارشنبه "نشانه پراهمیتی از تشدید تنش" در منطقه است. 
 
یکصد بار اسکورت جنگنده‌های روس توسط اعضای ناتو 
 
در ما‌ه‌های گذشته کشورهای اسکاندیناوی نیز بارها از موارد مشابهی خبر دادند. سوئد و دانمارک در ماه دسامبر نیروی هوایی روسیه را متهم کردند که جنگنده‌‌های آن با پرواز بدون مجوز تا آستانه برخورد دو جت در نزدیکی کپنهاگ، پایتخت دانمارک پیش رفته است. 
 
سوئد و دانمارک نیز در واکنش به این اقدام، سفرای مسکو را در کپنهاگ و استکهلم احضار کرده بودند. 
 
با توجه به افزایش تنش در شرق اوکراین و نقض مکرر حریم هوایی کشورهای اروپایی عضو پیمان ناتو توسط نیروی هوایی روسیه، جت‌های کشورهای ناتو بیش از یکصد بار در سال گذشته به پرواز درآمد‌ند تا جنگنده‌های روس را به خارج از حریم هوایی خود هدایت کنند. 
 
به گزارش پیمان ناتو این آمار در مقایسه با ۲۰۱۳ میلادی سه برابر شده است. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین