کد خبر: ۲۸۲۳۳۱
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۸
دو روز پیش یکی از اعضای شورای شهر تهران برای اولین بار در تاریخ مدیریت شهری پایتخت، متن کامل لایحه پیشنهادی بودجه شهرداری تهران را پیش از تصویب روی سامانه اطلاع‌رسانی شورای شهر تهران قرار داد و از شهروندان و کارشناسان مالی و شهری خواست تا نظرات خود را درباره کتاب دخل و خرج یکساله مدیریت شهری 94 به شورا ارائه دهند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش دنیای اقتصاد، لایحه پیشنهادی بودجه در 6بخش مجزا به همراه پیوست‌ها و برش اولیه از برنامه پنج ساله دوم شهرداری منتشر شده است. بخش نخست این گزارش به ارائه جزئیات لایحه پیشنهادی بودجه 94 اختصاص دارد که بررسی اولیه آن اعداد و ارقام جالبی را از میزان درآمد‌ها و ریز هزینه‌های شهرداری تهران در سال آینده بیان می‌کند. مطابق با تحلیل‌های اولیه با آنکه شهردار تهران ادامه رکود ساخت‌وساز را یکی از دلایل انقباضی شدن بودجه سال آینده عنوان کرده است اما همچنان نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان از درآمدهای سال آتی شهر تهران به مجموعه عوارض ساختمانی (شامل تراکم، تغییر کاربری، پروانه و...) متکی است. 

براساس آنچه در جریان انتشار عمومی متن لایحه پیشنهادی بودجه سال 94 شهرداری تهران مشخص شده، مجموعه عوارض ساختمانی مصوب سال 93  معادل 7 هزار و 700میلیارد تومان تعیین شده بود که گزارش شهرداری از عملکرد 9 ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد تاکنون حدود 5هزار و 400 میلیارد تومان از این رقم کسب شده است. 

درآمد در نظر گرفته شده برای عوارض ساخت‌وساز برای سال آینده نیز در لایحه پیشنهادی نزدیک به رقم سال جاری یعنی 7 هزار و 700میلیارد تومان است که حدود 4 هزار میلیارد تومان آن از محل صدور مجوز تراکم و 3 هزار و 500 میلیارد تومان از محل تغییر کاربری‌ها تامین خواهد شد. یکی از ردیف‌های درآمدی جالب برای شهرداری تهران در سال آینده نیز تحت عنوان «عوارض حذف پارکینگ» معادل 170 میلیارد تومان است، این درحالی است که مطابق با ضوابط طرح تفصیلی جدید، شهرداری اجازه صدور مجوز ساخت بدون تامین پارکینگ را ندارد. یکی دیگر از ردیف‌های درآمدی پیش‌بینی شده برای سال آینده نیز جرایم مربوط به کمیسیون ماده 100 است که در بودجه سال 94 نسبت به سال جاری 50 درصد رشد داشته است. درآمدهای حاصل از جریمه کمیسیون ماده 100 مصوب سال جاری 30 میلیارد تومان بوده که در 9 ماه نخست بیش از رقم درنظرگرفته شده (32 میلیارد تومان) از این محل وصول شده است. این ردیف درآمدی در بودجه سال آینده به حدود 46 میلیارد تومان رسیده است. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین