کد خبر: ۲۸۴۵۵۲
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۷
طبیعتا ما کینه شخصی با افراد نداریم خصوصا با کسانی که منبع خدماتی بودند، قاعدتا نظام با دید تسامحی به آنها نگاه می‌کند و خدمات این افراد همیشه ملحوظ است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه سلامت افرادی که در حصر هستند برعهده دستگاه‌های امنیتی است گفت: ما با افرادی که حصر هستند کینه شخصی نداریم خصوصا با کسانی که منبع خدماتی بودند، قاعدتا نظام با دید تسامحی به آن‌ها نگاه می‌کند و خدمات این افراد همیشه ملحوظ است.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمدجواد لاریجانی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا٬ مبنی براینکه روز گذشته رییس قوه قضاییه در واکنش به بیانیه اخیر وزارت امور خارجه آمریکا در مورد وضعیت محصوران اعلام کرد که برخورد با این افراد مطابق قانون و شرع است. آیا اخیرا گزارشی در مورد این افراد تهیه کرده‌اید و با توجه به اینکه چندی پیش در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های غربی اعلام کردید پرونده این افراد در شرف رسیدگی است، این پرونده اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟، گفت: همانطور که رییس قوه قضاییه هم گفتند حصر هر فردی باید مبنای قانونی داشته باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه این مبنای قانونی چند مسیر دارد، ادامه داد: یک مسیر این است که در دادگاه پرونده‌ای تشکیل و قاضی حکم به حصر می‌دهد. یک مسیر دیگر که مخصوص موارد امنیتی است؛ طبق قانون، شورای عالی امنیت ملی اگر به هر دلیلی محدود کردن آزادی‌های فرد یا گروهی را برای امنیت کشور ضروری بداند می‌تواند آن را به قوای مختلف از جمله تشکیلات قوه قضاییه ابلاغ کند و آنها مبتنی بر تصمیم شورای عالی امنیت ملی اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه در مورد حوادث سال ۸۸ مدارک زیادی وجود دارد، گفت: رسیدگی به موارد آن تابع این است که بخشی در دادگاه رسیدگی و تعدادی هم که در حصر است قانونی بوده و از مسیر شورای عالی امنیت ملی گذشته است.

لاریجانی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایلنا٬ مبنی بر اینکه آیا در مدت حصر با این کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات سال ۸۸ دیدار داشته‌اید، اظهار کرد: بعد این قضیه با آنها دیدار نکرده‌ام. طبیعتا ما کینه شخصی با افراد نداریم خصوصا با کسانی که منبع خدماتی بودند، قاعدتا نظام با دید تسامحی به آن‌ها نگاه می‌کند و خدمات این افراد همیشه ملحوظ است منتهی اگر جرائمی مرتکب می‌شوند٬ طبیعتا باید بار مسئولیت جرم را هم برعهده داشته باشند.

دبیرستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایلنا٬ در مورد ادعاهاییکه مبنی بر بیماری این افراد مطرح می‌شود٬ آیا دستگاه قضایی و ستاد حقوق بشر پیگیر سلامت این افراد است، گفت: دستگاه امنیتی مسئول این قضیه است. میزان محصور بودن این دوستان هیچ تداخلی با مسائل سلامت آنها ندارد. آنها فرجه‌های زیادی دارند٬ حتی برای اینکه به نقاط مختلف کشور سفر کنند، دسترسی‌های مدیکال آنها شاید بیشتر از دسترسی‌های معمولی است و دلیلش هم موجه است چراکه دستگاه‌های امنیتی ما مسئولیتی برعهده می‌گیرند و مسئولیت‌های تابعه را هم بر عهده دارند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین