کد خبر: ۲۸۶۴۸۹
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۵
معاون رئیس جمهور روسیه:
معاون رئیس جمهور روسیه پیش‌بینی کرد قیمت نفت تا پایان سال جاری میلادی به 100 دلار در هر بشکه بازگردد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، لئونید فدون معاون رییس جمهور روسیه و یکی از سهامداران بزرگ شرکت نفتی خصوصی لوک اویل پیش‌بینی کرد: قیمت نفت تا پایان سال 2015 به 80 یا حتی 100 دلار در هر بشکه بازگردد زیرا تولید نفت در سراسر جهان به دلیل کاهش فعالیتهای حفاری رو به کاهش است.

وی گفت: شاهد آن هستیم که سکوهای حفاری در آمریکا رو به کاهش است. این اتفاق در روسیه نیز در حال وقوع است. آمریکای لاتین نیز به شکل فعالانه در حال کاهش فعالیت‌های حفاری است و در نیجریه انتظار می‌رود تولید نفت به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. همچنین میادین دریای شمال نیز دوران سختی را سپری می کند.

فدون گفت:‌ قاطعانه می‌توانیم بگوییم که در نیمه دوم امسال شاهد مازاد نفت در میادین خواهیم بود و تولید شروع به کاهش خواهد کرد.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود نفت شیل آمریکا مانع اکتشافات پرهزینه و پرخطر نظیر اکتشاف آبهای عمیق را در یک دهه آینده شود.

این مقام بلندپایه نفت روسیه گفت: انتظار می‌رود تولید نفت این کشور در دو سال آینده هشت درصد کاهش پیدا کند که شدیدترین کاهش از زمان به قدرت رسیدن ولادیمر پوتین در انتهای دهه 1990 است چرا که کاهش قیمت نفت شرکتهای نفتی را به کاهش حفاری در منطقه سیبری مجبور کرده است.

فدون افزود: این کاهش ممکن است تا پایان سال 2016 به 800 هزار بشکه در روز برسد.

پیش بینی فدون یکی از بدبیانه ترین موارد از سوی یک مقام اجرایی روسی از زمان اعمال تحریمها علیه این کشور و کاهش شدید قیمت نفت است.

این درحالی است که وزارت انرژی روسیه انتظار دارد تولید نفت این کشور در سال جاری ثابت و درحدود 10 میلیون و 560 تا 10 میلیون و 600 هزار بشکه در روز باقی بماند.

فروش نفت و گاز نیمی از درآمدها در بودجه روسیه را تامین می کند.

تولید نفت روسیه در دهه 1990 درپی سقوط شوروی سابق نصف شد اما به مدد قیمتهای بالای نفت از زمان روی کار آمدن پوتین در سال 1999 میلادی بیش از 70 درصد افزایش یافته است. روسیه در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است.

تحریمهای اعمال شده علیه روسیه به دلیل نقش این کشور در بحران اوکراین دسترسی شرکتهای روسی به سرمایه‌گذاری و فناوری غربی را طی سال گذشته به شدت کاهش داده و این در شرایطی است کاهش قیمت نفت این شرکتها را به کاهش بودجه تخصیص یافته به فعالیت های اکتشافی مجبور کرده است.

فدون افزود: همه تولیدکنندگان تولید خود را کاهش خواهند داد، زیرا تمام تولیدکنندگان در حال کاهش حفاریها هستند.

وی گفت: انتظار می رود حفاریها در منطقه سیبری 15 تا 20 درصد کاهش پیدا کند.

فدون خاطرنشان کرد: ‌تولید نفت لوک اویل در سال 2015 ثابت خواهد ماند یا قدری کاهش خواهد یافت زیرا این شرکت در حال کاهش فعالیتهای حفاری در منطقه سیبری است.

سهامدار بزرگ لوک اویل خاطرنشان کرد: در سال 2016 تولید نفت این شرکت بهبود خواهد یافت زیرا این شرکت میادین جدیدی را در روسیه به بهره برداری میرساند.

فدون همچنین گفت: انتظار دارد که پالایش نفت در روسیه در چند سال آینده به دلیل تغییرات مالیاتی حدود 800 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند که این امر پالایشگاه‌های ناکارآمد را به کاهش فعالیت ها مجبور خواهد کرد.

این مقام روسی خاطرنشان کرد: این امر می تواند به افزایش پراکنده صادرات نفت در کوتاه مدت منجر شود زیرا کل فعالیت‌های پالایشی روسیه از روزانه 5.8 میلیون بشکه کنونی به 5 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

فدون گفت: پالایشگاه نفت "اوختا" متعلق به لوک اویل در شمال روسیه که روزانه ظرفیت پالایش 80 هزار بشکه نفت را دارد احتمالا جزو پالایشگاه‌هایی است که فعالیت خود را به دلیل سوددهی پایین متوقف می کند.

وی گفت:‌ حتی اگر قیمت نفت به 40 دلار در هر بشکه برسد لوک اویل سود سهام خود را حفظ خواهد کرد زیرا این شرکت از کاهش هزینه‌ها به دلیل کاهش ارزش روبل بهره می برد.

وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های این شرکت به دلار در سال جاری 20 تا 25 درصد کاهش خواهد یافت. هزینه لوک اویل برای تولید هر بشکه نفت به دلیل کاهش ارزش روبل از 5 دلار و 59 سنت در سال گذشته به 4 دلار و 46 سنت تنزل کرده است.

لوک اویل پیشتر اعلام کرد که درآمد خالص این شرکت در سال 2014 به دلیل کاهش قیمت نفت و خسارات ناشی از تخریب‌های غیرمالی 39 درصد کاهش یافته است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین