کد خبر: ۲۸۸۹۶۴
تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۱
رئیس کل بانک مرکزی محدودیت در جایگاه رفیع نظام بانکی را سخت‌ترین و موفقیت علی رغم فشار بر بانک مرکزی و شبکه بانکی را از شیرین ترین لحظات در سال 1393 عنوان کرد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، ولی اله سیف در جریان بازدید از تعدادی از ادارات بانک مرکزی، با اشاره به رشد اقتصادی 3.6 درصدی کشور در سال 1393 پس از 8 فصل عملکرد منفی و اینکه این رشد نوید بخش آغاز رشد و شکوفایی اقتصادی سالهای آینده است، گفت: کاهش نقدینگی، رشد اقتصادی ، مهار تورم و ثبات بازار ارز در کنار هم این نوید را می دهد که اقتصاد ما در مسیر درست خود قرار گرفته است.

وی ضمن اشاره به این که آرامش و ثبات بازارهای مختلف و کل اقتصاد مهمترین اصل برای نیل به رشد اقتصادی است، تاکید کرد: خوشبختانه جهت گیری‌های دولت این ثبات و آرامش را ایجاد کرده و بانک مرکزی تمرکز ویژه ای بر کنترل بازار ارز داشته است.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: بانک مرکزی نه تنها از نوسانات موقت و هیجانی جلوگیری کرده است بلکه در عین مواجهه با حجم زیاد تقاضای ارز در روزهای پایانی سال ، شاهد کاهش قابل توجه قیمت ارز نیز بوده و این رخداد نشانگر آن است که اقتصاد از ثبات نسبی مطلوبی برخوردار بوده و نوید بخش رشد اقتصادی مثبت آینده است.

سیف این دستاورد بزرگ را مرهون هم‌افزایی دولت دانست و تاکید کرد: خوشبختانه جهت گیری های دولت یازدهم از ابتدای کار ‌، جهت گیریهای دقیق، درست و کارشناسی شده بود و دستاوردهایی که حاصل شده نیز، صحت این ادعا را تایید می‌کند.

رییس کل بانک مرکزی که در آخرین روز کاری در تعدادی از ادارات بانک حضور یافت و از نزدیک در جریان اقدامات کارکنان بانک قرار گرفت، گفت: نظام بانکی در روزهای پایانی سال با حجم زیادی از کار و تراکم مراجعات مشتری روبروست.از طرف دیگر، تامین نیازهای مالی خزانه هم از اهمیت فراوانی برخوردار است، چون بخشی از پرداختها منوط به تامین مالی مناسب است .

وی همچنین خاطرنشان کرد: همکاران ما در بانک مرکزی در این رابطه دو مسئولیت عمده را روزها و ساعات آخر دنبال می کنند: نخست حصول اطمینان از واریزنمودن آخرین سیاهه های نفتی به حساب کارگزاران بانک مرکزی در بانکهای خارجی و دیگری هدایت مناسب منابع نقدینگی حسابهای درآمدی دولت در بانکهای مختلف کشور و منظور نمودن آن به خزانه‌ دولت.

سیف همچنین ابراز خشنودی کرد: درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته، متناسب با ماه های مختلف سال تامین شده و تحقق یافته و همزمان با کاهش تراکم تقاضاهای روزهای پایانی ، درآمدهای نفتی هم به موقع در بانک مرکزی شناسایی و به حساب خزانه منظور شده است.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: به طور کلی می توان گفت از بابت تحقق نرخ محاسباتی پیش بینی شده ارز در قانون بودجه سال 1393که 2650 تومان برای هر دلار بود در مجموع 2647 تومان تامین شده که اقدام مثبتی است.

بنا بر اعلام بانک مرکزی، وی با بیان این که بانک مرکزی حساسیت بالایی دارد تا درحوزه بانکداری الکترونیک خدمت رسانی مردم عاری از هر گونه نقصان و کاستی باشد،تاکید کرد: هرگاه اشکالی در فرایند ارائه خدمات بانکداری الکترونیک وجود داشته باشد، به سرعت توسط همکاران ما در بانک مرکزی پایش شده و توسط بانک مربوطه نسبت به رفع آن اقدام خواهد شد.

سیف ضمن اشاره به کاهش چشمگیر میزان مبادلات ناموفق نسبت به سال گذشته ، اعلام کرد: گرچه در حال حاضر حجم عملیات و تراکنشها به شدت افزایش یافته ولی خوشبختانه 98 درصد مبادلات ، به صورت موفق ثبت شده است و سیستم توانسته است قابلیتهای خود را در زمینه ارائه این حجم از عملیات به خوبی نشان دهد.

سیف همچنین از پیاده سازی سامانه چکاوک در سال 1393 و امکانات ویژه ای که این سامانه برای بانک مرکزی و شبکه بانکی مهیا نموده است، سخن گفت و افزود: مهمترین اصولی که شبکه بانکی با حساسیت آن را دنبال می کند سرعت و دقت هستند. بهره گیری از سامانه‌های الکترونیک این ویژگیها را بهبود بخشیده اند.

گفتنی است سامانه چکاوک امکان تسویه حساب چکهای بانکی بدون نیاز به جابجایی فیزیکی آن را از طریق انتقال تصویر چکها فراهم ساخته است و در حال حاضر این سامانه در 27 استان پیاده سازی شده و عملکرد بسیار مطلوبی نیز داشته است و 4 استان باقی مانده نیز تا پایان خردادماه به این سامانه خواهند پیوست و از آن پس اتاق پایاپای ما که به صورت دستی و سنتی عمل می نمود، در کل کشور جمع آوری خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی همچنین به بیان خاطرات تلخ و شیرین خود در سال جاری پرداخت و گفت: سخت‌ترین لحظاتی که در سال 1393 به عنوان یک مسئول بانکی با آن مواجه بودم این بود که جایگاه رفیع نظام بانکی ما در صحنه بین المللی به دلیل برخوردهای مغرضانه و کینه توزانه با محدودیت روبرو شد ولی مجموعه نظام بانکی با تلاش خود نشان دادند که در سخت ترین شرایط هم می تواند رسالت خود را در قبال اقتصاد انجام دهد .

وی در ادامه افزود: طی سالهای گذشته فشارهای زیادی بر بانک مرکزی و شبکه بانکی وارد آمد ولی خوشبختانه از این امتحان روسفید بیرون آمد و موفقیت در این آزمون می تواند جزء شیرین ترین خاطرات هر عضو شبکه بانکی و بنده باشد و امیدواریم در آینده از این تجربیات بیشتر استفاده ببریم.

رییس شورای پول و اعتبار در خاتمه ابراز امیدواری کرد سال جدید برای همه هموطنان، سالی آکنده از موفقیت، شادابی و توفیق‌های مضاعف باشد، کشور در مسیر توسعه و رشد قرار گیرد و مردم طعم واقعی رفاه را در سایه استقلال و آزادی بچشند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین