کد خبر: ۲۸۹۹۶۲
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۳
باشگاه پرسپولیس سال 1393 را با فراز و نشیب زیادی سپری کرد. تغییرات جنجال‌برانگیز کادر فنی و اعضای هیات رئیسه این باشگاه، بازداشت چند عضو هیات رئیسه، نایب قهرمانی در لیگ و درخشش غیرقابل انتظار در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا تنها گوشه‌ای از اتفاقات رخ داده برای پرسپولیس مدل 93 بود.
آفتاب‌‌نیوز :
 پرسپولیس در سال 93 روزهای خوب بد و زیادی را تجربه کرد. فراز و نشیب این باشگاه در سالی که گذشت به قدری زیاد بود که هنوز هم هیچ کدام از هواداران پروپاقرص‌اش از ایجاد ثبات در آن مطمئن نیست. پرسپولیس چند سالی است که با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند اما سال 93 برای این باشگاه سالی پر از تنش بود.

پرسپولیس، دوم فروردین 93 اولین تمرین خود را برگزار کرد. حدود 20 هوادار از این تمرین دیدن کردند.

این تمرین تحت تاثیر درگیری فیزیکی رضا حقیقی و پیام صادقیان قرار داشت که چند روز قبل رخ داده بود. این دو بازیکن در این روز با یکدیگر آشتی کردند.

دو روز بعد چهارم فروردین 93 علی دایی سرمربی وقت پرسپولیس در گفت‌وگویی ابراز امیدواری کرد که در سال 93 مساله خصوصی‌سازی پرسپولیس به سرانجام برسد. آرزویی که هنوز هم در حد یک آرزو باقی مانده است.

ششم فروردین، محمد پنجعلی سرپرست وقت پرسپولیس به سازمان لیگ رفت تا چک دو میلیارد تومانی را که وزارت ورزش به این تیم اختصاص داده بود دریافت کند. پنجعلی پیش از دریافت چک گفت: این دو میلیارد تومان بین بازیکنان تقسیم می‌شود. او همچنین بدهی‌های پرسپولیس را 70 میلیون تومان اعلام کرد. البته این پول هرگز به دست پرسپولیسی‌ها نرسید!

شانزدهم فروردین، یک روزنامه نوشت که یکی از پیشکسوتان پرسپولیس بازداشت شده است. این روزنامه مدعی شد که حمید استیلی فردی است که حکم بازداشت را دریافت کرده اما همان روز استیلی در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد که بازداشت نشده و از آن روزنامه به دلیل انتشار خبر کذب شکایت می‌کند.


علی دایی
در شانزدهم فروردین، اتفاق دیگری نیز برای پرسپولیس رقم خورد. انتقاد شدید علی دایی از وزارت ورزش به دلیل آنچه "عمل نکردن به تعهدات مالی" عنوان شد، در این روز خبرساز شد. علی دایی در یکی از اظهارنظرهای ماندگارش در این روز گفت: من یک عذرخواهی به خودم مدیون هستم که بدون اینکه پولی به حساب اعضای تیم ریخته شود، از وزارت ورزش تشکر کردم. من اشتباه کردم چون خبر نداشتم چه اتفاقاتی قرار است بیفتد. آنطور که خودشان می‌گویند، باشگاه مبلغ 12 میلیارد تومان به بازیکنان بدهکار است. بعد از این همه مدت آمده‌اند که دو میلیارد به ما کمک کنند که برای آن هم این همه شرط و شروط می‌گذارند.

مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش همان روز ادعای دایی را تکذیب کرد و گفت این وزارتخانه هیچ شرط و شروطی برای پرداخت بازیکنان و کادرفنی پرسپولیس نگذاشته است.

در حالی که به نظر می‌رسید پاسخ وزارت ورزش به علی دایی ماجرا را به پایان رسانده، اما صحبت‌های شنبه شب سرمربی پرسپولیس باز هم ماجرا را داغ کرد. به نظر می‌رسد 16 فروردین 93 آغاز اختلافات علی دایی و وزارت ورزش بود که چند ماه بعد به شکل دیگری خود را نشان داد. دایی در صحبت‌های آن شب گفت: آقای ناظمی به مردم دروغ نگویید! او همچنین ادعا کرد که نمی‌خواهند پرسپولیس قهرمان شود.

پرسپولیس در اواخر فصل سیزدهم لیگ برتر فوتبال در کورس قهرمانی قرار داشت. در فاصله یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها، استقلال رقیب سنتی پرسپولیس برابر فولاد به پیروزی رسید. فولاد نزدیک‌ترین رقیب سرخپوشان برای قهرمانی بود اما تساوی پرسپولیس مقابل راه‌آهن در آخرین ثانیه‌های بازی باعث شد تا هدیه استقلالی‌ها برای پرسپولیس آمد نداشته باشد. پرسپولیس در فصل گذشته به مقام دوم دست یافت و پس از سه سال سهمیه حضور در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا را کسب کرد.

بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس در سال 93 هم مانند سال‌های پیش از آن داغ داغ بود و این بار نوبت علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی بود که در 18 فروردین 93 از وزیر ورزش بخواهد که این دو باشگاه منطبق بر قانون به بخش خصوصی واگذار شوند.

باشگاه پرسپولیس از سال 92 تدارک دیداری دوستانه با تیم رئال مادرید اسپانیا را دیده بود. 19 فروردین 93 این باشگاه اسپانیایی پاسخ نامه پرسپولیسی‌ها را داد و در آن ابراز امیدواری کرد که بتواند به همراه ستاره‌هایش به ایران سفر کند.


نمایندگان باشگاه پرسپولیس در ملاقات با سران باشگاه رئال مادرید
اواخر فروردین سال گذشته، تغییرات مدیریتی در پرسپولیس کلید خورد و علی پروین کم کم آماده شد تا جای خود را به فرد دیگری در راس مدیریت باشگاه بدهد. محمدرضا ساکت و سعید فائقی گزینه‌های مدیریتی پرسپولیس بودند که هیچ‌کدام تمایلی برای این کار از خود نشان ندادند.

در نهایت هفتم اردیبهشت 93، وزارت ورزش، هیات مدیره جدید پرسپولیس را انتخاب کرد. حمید استیلی، محمدرضا زادمهر، علی‌اصغر مونسان، حمیدرضا سیاسی، مصطفی سلیمی، حسین کاظم‌پور و مهدی خواجه‌وند اعضای جدید هیات مدیره پرسپولیس بودند. هم‌اکنون از این جمع، دو نفر با حکم دادستانی در زندان به سر می‌برند.

امیررضا خادم معاون وزیر ورزش پس از اعلام نام اعضای هیات رییسه جدید پرسپولیس مدعی شد که حتی یک چهره سیاسی در این هیات رییسه حضور ندارد. فردای آن روز علیرضا رحیمی به عنوان مدیرعامل جدید پرسپولیس انتخاب شد. انتخابی که آن روز اول عجیب می‌نمود و سرانجامی هم نداشت.

نهم اردیبهشت‌ماه جزییات منابع مالی پرسپولیس و استقلال در فصل 93 – 94 اعلام شد که براساس آن پرسپولیس‌ها می‌توانستند روی مبلغ 50 میلیارد تومان در یک سال حساب کنند. حسابی که بعدها غلط از آب در آمد.

یکشنبه 11 خردادماه 93 مشکلات پرسپولیس وارد فاز دیگری شد. مراد محمدی که به همراه وکیل کشتی‌گیران سابق پرسپولیس برای پیگیری مطالبات مالی به این باشگاه رفته بود، گفت: برخلاف رویانیان و مدیریت قبلی، هیات مدیره فعلی حسن نیت از خود نشان داده اما واقعا زمان از دست رفته و ما می‌خواهیم موضوع هرچه سریع‌تر حل شود. کشتی‌گیران طلبکار پرسپولیس نیز حکم تخلیه این باشگاه را نیز در اختیار داشتند.

9 تیر 93 حمید استیلی با انتشار نامه‌ای برای هواداران از هیات مدیره پرسپولیس استعفا داد. او چند روز قبل با کمک دوستانش باشگاه راه‌آهن را خریداری کرده بود و نمی‌توانست به صورت هم‌زمان در هر دو باشگاه فعالیت کند.

دوم مرداد ماه 93 رقم قرارداد پرسپولیسی‌ها منتشر شد و علی دایی تنها میلیاردی فصل جدید قرمزها بود. قرارداد او 2.1 میلیارد تومان بود. براساس این فهرست، محسن بنگر، رضا حقیقی و پیام صادقیان با قرارداد 950 میلیون تومانی گرانترین بازیکنان پرسپولیس بودند.

14 مردادماه، رحیمی از هیات مدیره پرسپولیس خارج شد. این مساله را حمیدرضا سیاسی به رسانه‌ها گفت. این روزها اختلافات بین رحیمی و دایی از یک طرف و هیات مدیره باشگاه از طرف دیگر شدت گرفته بود. این اختلافات در آینده نزدیک باعث برکناری رحیمی از مدیریت باشگاه شد.

31 مردادماه 93 حسین کلانی پیشکسوت با تجربه پرسپولیس در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارنظر جالبی را مطرح کرد. او گفت: دست‌هایی در کار هستند که پرسپولیس سرپا نماند.


برکناری علی دایی از پرسپولیس
چهارشنبه 19 شهریورماه 93 و در حالی که گمانه‌زنی‌های زیادی درباره ماندن یا نماندن دایی در پرسپولیس مطرح بود و رحیمی هم کژدار و مریز مدیریت باشگاه را برعهده داشت حمید درخشان در گفت‌وگویی کوتاه با ایسنا اعلام کرد که سرمربی پرسپولیس شده است. برکناری ناگهانی دایی و انتخاب سریع درخشان، به قدری غافلگیرکننده بود که رحیمی عطای کار در پرسپولیس را به لقایش بخشید و شوک بزرگی به هواداران باشگاه وارد شد.

رحیمی عنوان کرد که به درخواست وزیر ورزش، علی دایی از پرسپولیس برکنار شده است.

17 مهر 93 نمایندگان باشگاه پرسپولیس از ورزشگاه سانتیاگو برنابئو و موزه رئال مادرید دیدن کردند. سیاسی، منتقمی و کلانی با حضور در این باشگاه با فلورنتینو پرس دیدار کردند. این دیدار کمی بعد بسیار جنجالی شد. چرا که واسطه برگزاری چنین دیداری، یکی از عوامل ضد انقلاب بود و با باز شدن پای این فرد به مذاکرات رئال مادرید و پرسپولیس عملا برگزاری مسابقه دوستانه بین دو تیم، لغو شد.


نخستین حضور درخشان در تمرین پرسپولیس به عنوان سرمربی
27 مهر 93 پرسپولیس با اسپانسرش قطع همکاری کرد.

کلانی و جعفر کاشانی 30 آبان 93 به هیات مدیره باشگاه پرسپولیس اضافه شدند.

در شرایطی که پرسپولیس روزهای خوبی را سپری نمی‌کرد و هواداران از سرمربی تیم‌شان انتظارات زیادی داشتند و در سوی دیگر استقلال هم سه شکست و سه تساوی پیاپی در لیگ برتر کسب کرده بود، شهرآورد 79 تهران برگزار شد. پرسپولیس در حالی که در نیمه اول این بازی با یک گل شکست خورده بود، در پایان با نتیجه 2 بر یک به پیروزی رسید تا اندکی از بحران خارج شود.

پرسپولیس پس از برتری مقابل استقلال در پنج بازی پیاپی در لیگ برتر شکست خورد!

فردای آن روز حمیدرضا سیاسی مدیرعامل پرسپولیس شد تا بار دیگر وزارت ورزش و هیات مدیره پرسپولیس هواداران این تیم را بهت زده کند.

26 بهمن 93 زمانی بود که از سوی سازمان خصوصی‌سازی برای برگزاری مزایده فروش پرسپولیس و استقلال اعلام شد تا پس از سال‌ها وعده و وعید این اقدام عملی شود. با این حال به دلیل آنکه هیچ خریداری برای این دو تیم اعلام نشد، مزایده هم لغو شد.

اواخر بهمن 93 محمدحسین نژادفلاح قائم مقام باشگاه پرسپولیس شد و مسائل مدیریتی این تیم را به عهده گرفت. او از لحظه ورودش به باشگاه، نام برانکو ایوانکوویچ و افشین قطبی را به عنوان جانشین احتمالی حمید درخشان به زبان انداخت اما فعلا کادر فنی پرسپولیس تغییری نداشته است.

این در حالی است که دوم اسفند، افشین قطبی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که توافقش با پرسپولیس برای همین فصل است.

به گزارش ایسنا، با آغاز دیدارهای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بار دیگر این تیم روی دیگری از خود نشان داد. پیروزی 3 بر صفر مقابل لخویا در تهران و پیروزی یک بر صفر این تیم برابر بنیادکار در تاشکند، حمید درخشان را در سمت خود ابقا کرد و هواداران پرسپولیس را به بهتر شدن اوضاع امیدوار ساخت. هرچند شکست این تیم برابر النصر عربستان و کسب نتایج ضعیف و دنباله‌دار در لیگ برتر، این امید را به یاس تبدیل کرده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x