کد خبر: ۲۹۰۲۸۱
تاریخ انتشار : ۱۳ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۵
رییس‌جمهور آمریکا توافق با ایران را یک توافق تاریخی خواند.
آفتاب‌‌نیوز : باراک اوباما پس از قرائت بیانیه‌ پایانی مذاکرات هسته‌یی ایران با 6 قدرت جهانی در لوزان سوییس با بیان این که امروز ایالت متحده و متحدان آن با ایران به یک درک تاریخی رسیده است مدعی شد که به توافق رسیدیم تا ایران از دستیابی به سلاح هسته‌یی باز بماند. این یک توافق خوب است در چارچوبی که نمی‌گذارد ایران به سوی فعالیت نظامی برود.

او ادامه داد: برای فعالیت هسته‌یی ایران خواهان شفافیت شده‌ایم. از این به بعد فعالیت‌های‌مان بر اساس اعتماد خواهد بود. البته بسیاری از مسائل در دو سه ماه آینده شفاف‌تر خواهد شد. ایران دیگر نمی‌تواند پلوتونیومی برای فعالیت هسته‌یی تولید کند. ایران دیگر راکتور آب سنگین نخواهد داشت. این توافق جلوی غنی‌سازی را خواهد گرفت و تا دو سوم آن را کاهش می‌دهد.

اوباما هم‌چنین گفت: تا نهایی کردن این مساله چند ماهی فرصت داریم اما با خیال راحت می‌توانیم بگوییم نگرانی‌ نخواهد بود مگر این که ایران تخطی کند. حتی یک میلی‌متر هم ببینیم تخطی داشته‌ است، تحریم‌ها باز می‌گردد. این بهترین راه دفاع در برابر فعالیت‌های هسته‌یی خواهد بود.

رییس جمهور آمریکا با تاکید بر ضرورت شفافیت فعالیت‌های هسته‌یی ایران خاطرنشان کرد: فعالیت‌های هسته‌یی ایران باید از توافق پیروی کند. اگر مشکوک شویم که خارج از چارچوب توافقات فعالیتی دارد تصمیم دیگری خواهیم گرفت. ایران باید بپذیرد که این کاری عادی است.

وی در ادامه تصریح کرد: ما مدت‌ها تلاش کردیم که شفافیت نداشتن ایران را که ممکن است برای جامعه‌ی جهانی خطرساز باشد اعلام کنیم.

اوباما ضرورت تحریم‌های وارده بر ایران را به دلیل شفاف نبودن ایران در مساله‌ی هسته‌یی دانست و گفت: فعالیت‌های ایران در هر زمینه‌ای باید شفاف و قانون‌مند شود. ما بحث‌های قضایی و مشکلات دیگری هم با ایران داریم که طی ماه‌های آینده روی ‌آن کار خواهیم کرد. از الان تا 11 تیر بر روی این توافق مشترک کار می‌کنیم.

این خبر در حال تکمیل شدن است...
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین