کد خبر: ۲۹۱۴۶۴
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۱
وکیل‌مدافع امید کوکبی از ارسال نامه‌ای پیرامون وضعیت موکلش به دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
سعید خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، اظهار کرد: در این نامه ضمن توضیحاتی در خصوص پرونده و درخواست‌های مختلف و با اشاره به رای شعبه 36 دیوان عالی کشور، از آقای محمدجواد لاریجانی درخواست کردیم که موکلم مورد بخشش قرار گیرد.

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در گفت‌وگویی که اخیرا با ایسنا داشت درباره این پرونده گفت: امید کوکبی دانشجوی یکی از دانشگاه‌های آمریکا بود که به ایران برگشت. نیروهای امنیتی ما به او مظنون شدند و او را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند. به این ترتیب پرونده ای تشکیل و وی محکوم شد، البته ما در این زمینه با مسئولان امنیتی و قضایی صحبت های مختلفی داشته و داریم. طبیعتا تبلیغات بین المللی روی این موضوع تاثیر گذاشته است. مثلا جایزه ساخاروف به وی دادند در صورتی که جایزه ساخاروف برای کسانی است که در امر حقوق بشر کار می کنند نه متهمین به جاسوسی!

وی ادامه داد: ناگفته نماند که ساخاروف دانشمند بزرگ روسی و پدر بمب هیدروژنی بود و دادن این جایزه به کسی که در کشور ما یک دانشجو بوده و اتهامی پیدا کرده از باب علاقه نبوده بلکه برای اینکه او را به یک سوژه تبلیغاتی علیه ما تبدیل کنند، بوده است. ما نمی توانیم با این سوژه ها کار کنیم ما باید مسیر قانونی‌مان را با تسامح پیش ببریم. سیستم قوانین ما تسامحات خوبی نسبت به دانشجو و اهل علم دارد. ستاد حقوق بشر هم کارش این است که ببیند این تسامح چقدر خوب اعمال شده است. طبیعتا این موضوع را پیگیری می کنیم. ما دوست داریم که این فرد مورد عفو قرار گیرد ولی فراموش نکنیم که وی محاکمه و محکوم شده است. به هر حال هر انسان خطا می‌کند این ربطی به آمدن دانشمندان ایرانی به کشور خود ندارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین